Kolagen do picia
Kolagen do picia

Testy alergiczneTesty alergiczne są podstawą diagnostyki chorób alergicznych, ponieważ umożliwiają z zidentyfikowanie alergenów wywołujących przykre objawy u danego pacjenta. Są proste i w większości małoinwazyjne, a wyróżniają się przy tym wysoką skutecznością. Można wykonywać je także u dzieci czy kobiet ciężarnych. Jakie są podstawowe testy alergiczne?

Testy skórne punktowe

To prosta i często wybierana metoda diagnostyczna chorób alergicznych. Polega na naniesieniu na oczyszczoną wcześniej skórę przedramienia lub łopatki kropel preparatu zawierającego określone alergeny. Następnie za pomocą cienkiej igły miejsca te się nakłuwa, aby płyn mógł przedostać się do ciała. Następnie należy odczekać około 20 minut i ocenić, czy w obrębie nakłucia pojawiły się niepokojące reakcje skórne takie jak zaczerwienienie, świąd, pieczenie czy obrzęk. Wskazują one na to, że dany alergen wywołał reakcję układu immunologicznego, jest więc przyczyną choroby danego pacjenta.

Zobacz również: Testy alergiczne skórne.

Testy śródskórne

Polegają na wstrzyknięciu alergenu (w ilości mniejszej niż w poprzednim badaniu) bezpośrednio do skóry. Po upływie 10-20 minut sprawdza się objawy występujące w tym miejscu. Jeśli ich nie ma, dany alergen nie wywołuje u pacjenta patologicznej reakcji i nie jest sprawcą kłopotów ze zdrowiem. W interpretacji zasada jest taka sama, jak powyżej.

Testy prowokacyjne

Jeszcze inną formą testów alergicznych są tzw. testy prowokacyjne. Polegają na doraźnym podaniu pacjentowi alergenów najczęściej drogą wziewną (przy alergiach wziewnych) lub drogą doustną (przy alergiach pokarmowych), aby w ten sposób wywołać objawy, z którymi zmaga się pacjent. Jeśli więc istnieje podejrzenie alergii na orzechy, pacjent otrzymuje doustnie preparat zawierający wyizolowane alergeny orzechów lub po prostu podaje mu się ten produkt.

Alergiczne testy krwi

Jeśli powyższe badania z różnych względów nie mogą zostać wykonane, z pomocą przychodzi klasyczne badanie krwi. Krew pobiera się z żyły łokciowej, a następnie poddaje analizie. Sprawdza się liczbę białych krwinek (leukocytów) oraz stężenie białka IgE. Testy te są mało inwazyjne. Wyróżnia je duża precyzyjność, w związku z czym są bardzo chętnie wykonywane we wszystkich grupach wiekowych pacjentów. Nie trzeba również czekać w gabinecie lekarza na wyniki, które przesyłane są do domu pacjenta, współcześnie najczęściej za pośrednictwem internetu.

Testy alergiczne płatkowe

Jeszcze inną formą testów alergicznych są testy płatkowe, nazywane także testami naskórkowymi. Badanie polega na przyklejeniu do oczyszczonej skóry pleców niewielkich plasterków nasączonych preparatem alergenowym. Pozostawia się je na około 48 godzin, a w tym czasie należy unikać moczenia pleców (np. pod prysznicem) czy noszenia biustonosza (w przypadku kobiet), aby nie doszło do przypadkowego naruszenia i odklejenia plastrów. Po upływie tego czasu pacjent wraca do gabinetu lekarza, aby ten mógł ocenić reakcję skóry i tym samym potwierdzić konkretną alergię.

Mechanizm alergii

Dokładne przyczyny alergii nie są znane, jednak wykazano, że za objawy alergii odpowiadają w największym stopniu przeciwciała IgE. Jeżeli do organizmu alergika przedostanie się alergen np. pyłek traw, wywołuje nadmierną produkcję przeciwciałami IgE na powierzchni komórki tucznej. Wówczas wyrzuca ona ze swojego wnętrza mediatory reakcji alergicznej (np. prostoglandyny i leukotrieny). Wywołują one objawy takie jak duszność, świszczący oddech i kaszel. Pozostałe objawy zależą już od tego, gdzie dokładnie przebiega reakcja alergiczna. Inny obraz kliniczny może mieć bowiem alergia skórna, inny zaś alergia oddechowa czy alergia pokarmowa.

Jak leczyć alergię?

Najskuteczniejszym sposobem trwałego wyleczenia niektórych form alergii jest immunoterapia swoista, czyli tzw. odczulanie. Polega na podawaniu pacjentowi do organizmu niewielkich dawek alergenu w odpowiednio ustalonych odstępach czasu, aby mógł on wytworzyć odporność na nie. Trwa to jednak dość długo, ponieważ do 3 lat i wiąże się z większymi kosztami. Pozostałe znane metody działają wyłącznie objawowo, a więc łagodzą dolegliwości, nie eliminując ich przyczyny. Są to głównie leki przeciwhistaminowe czy glikokortykoidy w zaawansowanych przypadkach. Alergikowi rekomenduje się unikanie ekspozycji na alergeny.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bilska N., Diagnostyka laboratoryjna chorób alergicznych, 2018.
  2. Czernecki T., Targoński Z., Alergeny i alergie pokarmowe, Żywność, 1/2002.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami