Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 grudnia 2022

RTG jamy brzusznejRTG jamy brzusznej to często wykonywane badanie umożliwiające uwidocznienie struktur znajdujących się w obrębie brzucha. Aby móc je wykonać należy posiadać skierowanie od lekarza. Nawet, jeśli badanie wykonujemy prywatnie i opłacamy je samodzielnie. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, RTG zalicza się do bezpiecznych badań diagnostycznych. Nie zaleca się jednak wykonywania go bardzo często.

Na czym polega RTG jamy brzusznej?

Badanie RTG bazuje na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego, zwanego również promieniowaniem X, celem uwidocznienia tkanek ludzkiego ciała. Przenikają one przez tkanki o różnej gęstości, co przekłada się na tworzenie obrazu o różnych odcieniach czerni i szarości, dzięki czemu można nie tylko zaobserwować tkanki, ale również odróżnić te fizjologiczne od patologicznych. W odniesieniu do gęstości na zdjęciu RTG można obserwować:

  • powietrze – ma kolor najciemniejszy, czarny;
  • tkankę tłuszczową – jest o jeden ton jaśniejsza niż powietrze, ma więc kolor ciemno szary;
  • tkanki miękkie i płyny – w odcieniu szarości, jednak nie można ich od siebie odróżnić (tutaj poleca się badanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego);
  • wapń – znajdujący się w kościach, w związku z czym kości obserwowane są jako jasno szare struktury na zdjęciu;
  • metal – na zdjęciach RTG wydaje się być najbardziej biały. Mowa choćby o implantach ortopedycznych czy zespoleniach.

W przypadku jamy brzusznej pacjent najczęściej przyjmuje pozycję stojącą. Staje w określonym miejscu i jest proszony o pozostanie w bezruchu. Nawet małe drgnięcie może zakłócić obraz i wpłynąć negatywnie na jego jakość, a więc i wyniki. Na moment robienia zdjęcia warto wręcz wstrzymać powietrze, co trwa zaledwie kilka sekund.

RTG jamy brzusznej – wskazania

Omawiane badanie wykonuje się przede wszystkim w następujących przypadkach:

Badanie RTG jamy brzusznej można również wykonać przez planowanymi operacjami, jak i po ich wykonaniu celem obserwacji ewentualnych powikłań.

RTG jamy brzusznej – przeciwwskazania

RTG jamy brzusznej nie może zostać wykonane zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych. Promieniowanie X przenika bowiem przez płód i może spowodować poważne konsekwencje u dziecka. Kolejnym przeciwwskazaniem jest młody wiek pacjenta oraz choroba nowotworowa.

RTG jamy brzusznej – jak się przygotować?

Przede wszystkim w obrębie jelit nie może znajdować się treść pokarmowa ani płyn, ponieważ będą one widoczne na zdjęciu jako ciemne obszary. Tym samym uniemożliwią obserwację tkanek i narządów jamy brzusznej. 2 dni przed badaniem należy więc stosować dietę lekkostrawną, unikając spożycia produktów wzdymających, bogatych w błonnik oraz surowych owoców i warzyw. Zaleca się unikanie spożycia fermentowanych napojów mlecznych oraz napojów gazowanych.

Dzień przed badaniem należy przyjąć lek na wzdęcia, aby rozbił on pęcherzyki gazu zalegające w jelitach. W dniu badania należy pozostać na czczo, unikając palenia papierosów, a nawet picia kawy. Przed badaniem warto udać się do toalety i wypróżnić. Jeśli mamy z tym problem można dodatkowo przyjąć preparat przeczyszczający.

Kobiety w okresie reprodukcyjnym powinny udać się na RTG jamy brzusznej w ciągu pierwszych 12 dni cyklu miesiączkowego. Tym samym wykluczamy ryzyko ewentualnych powikłań ciąży, która może nie być jeszcze zdiagnozowana.

RTG jamy brzusznej – cena

Koszt badania RTG jamy brzusznej to wydatek rzędu około 50 zł (zwykle nie przekracza górnej granicy 100 zł). Jest to więc niewielka cena za ocenę swojego stanu zdrowia.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Herring W., Podręcznik radiologii, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  2. Pruszyński B., Cieszanowski A., Radiologia – diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG, MR, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami