Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 stycznia 2023

Rezonans magnetycznyRezonans magnetyczny to jedno z podstawowych badań obrazowych w dzisiejszych czasach. Jest proste w wykonaniu, szybkie i skuteczne. Z dużą dokładnością uwidacznia zdrowe oraz patologiczne tkanki. Jeszcze większą precyzję zyskujemy po zastosowaniu cieniującego środka podanego dożylnie. Zaletą jest możliwość wykonywania tego badania również u dzieci i kobiet ciężarnych, ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa.

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje fale radiowe, które są bezpiecznie i nie powodują skutków ubocznych. Z tego względu niewiele jest przeciwwskazań do jego wykonywania. Badanie bazuje na właściwościach magnetycznych atomów wszystkich komórek, z których składa się ludzkie ciało. W momencie, gdy protony wodoru znajdą się w obszarze pola magnetycznego, oddają energię w postaci fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości. Przykładowo można zaobserwować, że protony w komórkach tłuszczowych oddają tę energię znacznie szybciej niż protony w komórkach mięśniowych. To z kolei przekłada się na obraz widoczny na ekranie.

Dzięki temu można zlokalizować nie tylko poszczególne tkanki i narządy, ale i z dużą dokładnością odróżnić tkanki fizjologiczne od patologicznych, rozwijających się w przebiegu rozmaitych chorób. Rezonans magnetyczny może mieć 2 formy – otwartą (lekarz ma dostęp do pacjenta z 3 stron) oraz zamknięty (pacjent znajduje się w tunelu). Całkowity czas trwania rezonansu wynosi około 20-30 minut.

Rezonans magnetyczny a ciąża

Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania jonizującego czy rentgenowskiego. Z tego względu jest badaniem całkowicie bezpiecznym również dla kobiet ciężarnych, już od I trymestru ciąży. Mimo tego kobietom w pierwszych tygodniach ciąży odradza się wykonywanie jakichkolwiek procedur medycznych, które nie są konieczne. Badanie znajduje zastosowanie w diagnostyce wad płodu, np. gdy wynik USG jest niejednoznaczny bądź gdy w rodzinie występują wady wrodzone. Ważne, aby podczas badania nie podawać kobiecie ciężarnej środka kontrastującego.

Rezonans magnetyczny – wskazania

Badanie można wykonać w odniesieniu do wszystkich struktur w organizmie człowieka. Przykładowymi wskazaniami są podejrzenie lub leczenie:

I wielu innych. Za pomocą tego badania jesteśmy w stanie uwidocznić każdą część ciała.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego są metalowe ciała obce w tkankach (np. opiłki żelaza, odłamki metali, pociski), ponieważ pod wpływem działania fal radiowych mogą zacząć się przemieszczać, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pacjenta. Przeciwwskazaniem jest również obecność rozrusznika serca, ponieważ może dojść do zakłócenia jego pracy. Z kolei do przeciwwskazań względnych zaliczymy: obecność sztucznej zastawki serca, protez naczyniowych lub implantów ortopedycznych (np. zespoleń i śrub).

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Jeśli rezonans magnetyczny będzie wykonywany w obrębie głowy i górnej części tułowia na badanie należy przyjść bez makijażu (ponieważ niektóre kosmetyki mogą zawierać w sobie drobinki metali, co wpłynie negatywnie na jakość obrazu) oraz bez wcześniejszego stosowania lakieru do włosów. Dodatkowo – jeśli jest to możliwe – należy zdjąć wszelkie metalowe elementy. Obowiązkowo zdejmujemy paski z metalowymi klamrami, biżuterię czy odzież z metalowymi dodatkami. Portfel z kartą kredytową warto zostawić z dala od aparatury.

Jeśli w trakcie badania podawany będzie środek kontrastujący, na badanie należy przyjść na czczo, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wcześniej wykonuje się badanie poziomu kreatyniny, jednak większość placówek oferuje możliwość wykonania tego badania na miejscu, tuż przed rezonansem magnetycznym.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cieszanowski A., Zastosowanie badania rezonansu magnetycznego w onkologii, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 2/2013.
  2. Cichocka M., Techniki obrazowania rezonansu magnetycznego (MR), Inżynier i Fizyk Medyczny, 6/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami