Aktualizacja: 16 marca 2025
Badanie pH kału przeprowadza się celem oceny stanu zdrowia układu pokarmowego. Jest to istotne narzędzie diagnostyczne, pomagające w identyfikacji różnych problemów zdrowotnych takich jak np. infekcje bakteryjne jelit. Uważa się, że prawidłowo powinno być ono obojętne bądź lekko zasadowe.
Ile wynosi pH kału?
Za prawidłowe pH kału uznaje się wartości w przedziale 7,0-7,7. Dieta bogata w błonnik może obniżać wartość pH. Z kolei dieta, w której występuje zwiększona podaż białek i kwasów tłuszczowych może powodować rozrost proteolitycznych składników (enzymy powodujące rozkłada białka na prostsze składniki m.in. peptydy lub aminokwasy) mikrobioty, a tym samym zwiększać pH kału. Spadek prawidłowej wartości poniżej 6,0 może wskazywać na nieprawidłowości dotyczące trawienia i wchłaniania węglowodanów. Inne możliwe przyczyny to:
- nietolerancja laktozy;
- infekcje jelitowe;
- wzmożona fermentacja w jelitach wskutek nieodpowiedniej diety lub przyjmowania niektórych leków.
Te same czynniki (poza nietolerancją pokarmową) mogą wywołać zbyt wysokie pH kału, co dodatkowo nasila się przy różnorodnych chorobach zapalnych jelit takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Zobacz również: Dieta w chorobie Leśniowskiego-Crohna.
Badanie pH kału
W celu oceny pH kału, należy przeanalizować próbkę jego niewielkich rozmiarów, pobraną przez pacjenta do specjalnego pojemnika, możliwego do zakupienia w każdej aptece. Aby wyniki były wiarygodne i miarodajne, należy odpowiednio przygotować się do tego badania. Pacjent nie musi stosować szczególnej diety, jednak po konsultacji z lekarzem powinien odstawić przyjmowanie leków z grupy salicylanów na 3 dni przed badaniem oraz zrezygnować z badania w przypadku krwawiących hemoroidów, krwawiących dziąseł i podczas menstruacji. Dodatkowo badanie kału nie powinno zostać wykonywane w sytuacji, gdy wypróżnianie zostało wywołane przez leki np. czopki.
W dniu badania lub dzień wcześniej wieczorem należy pobrać próbkę kału do badania. Najczęściej wystarczy porcja wielkości orzecha laskowego. Co istotne, pobieramy ją z różnych miejsc kału, jednak pilnując, aby nie został on zanieczyszczony np. środkami czystości znajdującymi się w muszli klozetowej. Próbkę zamkniętą szczelnie w pojemniku należy oddać do badania jak najszybciej, a jeśli nie jest to możliwe, przechowuje się ją maksymalnie do 24 godzin w chłodnych warunkach.
Prawidłowy stolec u dorosłego
Prawidłowy stolec przybiera konsystencję półmiękką, bez niestrawionych resztek pokarmu. Zazwyczaj ma kolor brązowy (mogą to być różne jego odcienie). W warunkach fizjologicznych u zdrowego człowieka żółć, przechodząc przez jelito, zmienia swój kolor z zielonego na żółty, po czym pod wpływem mikroflory jelitowej przewodu pokarmowego na brązowy. Kolor i konsystencja stolca podlegają ocenie podczas diagnostyki. W badaniu makroskopowym, poza omówionymi wyżej parametrami, sprawdza się również:
- obecność śluzu, ropy, krwi;
- obecność krwinek, komórek nabłonkowych;
- obecność dorosłych pasożytów, jaj lub fragmentów pasożytów.
Wyniki badania dostępne są zwykle w ciągu 7 dni roboczych. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, pozbawione działań niepożądanych, ponieważ defekacja i tak jest jedną z podstawowych czynności każdego człowieka (zdrowego i chorego). Dlatego też do badania kału nie ma żadnych przeciwwskazań.


Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu …
Zobacz tutaj ...

Chlorella i młody jęczmień w postaci sproszkowanego soku to w 100% naturalne produkty wysokiej jakości premium. W połączeniu uzupełniają składniki odżywcze i wspomagają oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Prudlak K., Szopa M., Futoma-Kołoch B., Badanie kału w diagnostyce klinicznej, Laboratorium Medyczne, 4/2018.
- https://ogen.pl/wp-content/uploads/2022/03/zlaczone_compressed.pdf.
Zostaw komentarz