Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 stycznia 2023

FlebografiaFlebografia to badanie diagnostyczne przeznaczone do rozpoznawania schorzeń i oceny kondycji naczyń krwionośnych. Polega na podaniu do światła naczynia środka cieniującego (kontrastującego) i wykonaniu podstawowego badania RTG, w trakcie którego środek cieniujący znajdujący się w naczyniach krwionośnych dokładnie je uwidoczni.

Flebografia – rodzaje

Podstawowy podział wyróżnia flebografię wstępującą oraz flebografię zstępującą. Pierwszy rodzaj jest szczególnie przydatny w określaniu dokładnej anatomii układu żylnego, drożności żył i badaniu niewydolności żył przeszywających. Natomiast flebografia zstępująca najczęściej służy ocenie refluksu żylnego oraz morfologii zastawek żylnych. Do bardzo rzadko wykonywanych badań należy ponadto flebografia przezmaciczna, możliwa do wykonania u kobiet. Odnosi się do wstrzyknięcia środka cieniującego w dno macicy i obserwacji jego spływu. Podobny sposób stosuje się we flebografii wybiórczej żyły jajnikowej i biodrowej wewnętrznej. Oba badania wykorzystujące anatomię macicy stosuje się przy podejrzeniu połączeń żylaków kończyn dolnych z żyłami miednicy, przy niedrożnych żyłach biodrowych i udowych wspólnych.

Na czym polega flebografia?

Pierwszym etapem badania jest podanie pacjentowi środka cieniującego, do czego należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pacjent powinien być na czczo. Preparat wstrzykuje się wyłącznie do żyły lub tętnicy, która poddawana będzie obserwacji. W odpowiednim momencie, gdy środek rozprzestrzeni się w układzie naczyniowym, lekarz zaleca wykonanie kilku zdjęć RTG, podczas których należy pozostać całkowicie nieruchomo. Jeśli zdjęcia są już wykonane, badanie się kończy. Pacjent otrzymuje dożylnie roztwór soli fizjologicznej celem przepłukania naczyń krwionośnych ze środka cieniującego. Poleca mu się dodatkowo pić duże ilości wody, aby wspomóc usuwanie tego preparatu z organizmu.

Na podstawie zdjęć ustalane jest rozpoznanie, które z kolei posłuży do doboru optymalnej metody leczenia. Badanie jest dokładne i skuteczne.

Flebografia – przeciwwskazania

Flebografii nie wykonamy w następujących przypadkach:

  • ciąża;
  • guzy chromochłonne;
  • niedokrwistość sierpowata;
  • ostra lub przewlekła choroba nerek;
  • uczulenie na środek kontrastujący.

Przed wykonaniem badania lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i ustala, czy flebografia będzie możliwa.

Flebografia – wskazania

Wskazana do wykonania flebografii są następujące:

  • żylaki kończyn dolnych;
  • zakrzepy i zatory w układzie żylnym;
  • upośledzenie budowy lub funkcji zastawek w naczyniach krwionośnych, których podstawową rolą jest zapobieganie cofaniu się krwi;
  • zakrzepica żył głębokich lub powierzchownych;
  • niedrożność dużych naczyń żylnych, np. żył nerkowych.

W praktyce wszelkiego rodzaju zaburzenia w układzie naczyniowym mogą być wskazaniem do wykonania flebografii. Wcześniej warto rozważyć również wykonanie mniej inwazyjnych badań i wdrożenie flebografii wówczas, gdy wyniki będą niepokojące lub odbiegające od normy.

Jak przygotować się do flebografii?

Na badanie należy przyjść na czczo. Wcześniej lekarz zleca wykonanie badań oceniających wydolność nerek i układu krzepnięcia, dlatego warto mieć wyniki tych badań ze sobą. Nie ma innych zaleceń przygotowujących pacjenta do badania. Osoby przyjmujące stale leki powinny skonsultować się z lekarzem odnośnie ich przyjęcia w dniu badania. Zwykle jednak flebografia nie powoduje konieczności przerwania leczenia, większość leków zażywa się normalnie.

Flebografia – cena

Flebografia jest badaniem możliwym do wykonania w ramach NFZ, konieczne jest jednak skierowanie. Skierowanie będzie potrzebne także w sytuacji, gdy chcemy je wykonać prywatnie, ponieważ obejmuje część związaną z RTG. Koszt badania prywatnego wynosi średnio 120-200 zł.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Janczak D., Leśniak M., Antkiewicz M., Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych (2020), Lekarz POZ, 1/2021.
  2. Kasperczak J., Ropacka-Lesiak M., Bręborowicz G., Definicja, podział oraz diagnostyka przewlekłej niewydolności żylnej – część II, Ginekologia Polska, 84/2013.
  3. Małek G., Nowicki A., Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie żył kończyn dolnych, Journal of Ultrasonography, 14/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami