Aktualizacja: 9 stycznia 2023
Elektorkardiografia (EKG, badanie elektrokardiograficzne) to nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne badanie, mające ogromne znaczenie diagnostyczne. Wykorzystuje się je w kardiologii celem diagnostyki i monitorowania leczenia rozmaitych chorób serca. Bazuje na nałożeniu do ciała pacjenta samoprzylepnych elektrod, które zbierają impulsy elektryczne z ciała.
Spis treści
Elektorkardiografia na czym polega?
Skurcz każdego mięśnia – w tym także mięśnia sercowego – wiąże się ze zmianą jego stanu elektrycznego, określaną jako „depolaryzacja”. Pobudzenie elektryczne każdego cyklu serca rozpoczyna się w węźle zatokowo-przedsionkowym, zlokalizowanym w prawym przedsionku serca. Depolaryzacja rozprzestrzenia się następnie przez włókna mięśniowe przedsionków i z niewielkim opóźnieniem dociera do węzła przedsionkowo-komorowego.
Elektorkardiografia w swoim działaniu wykorzystuje właśnie rejestrację aktywności elektrycznej mięśnia sercowego. Niezbędne są do tego specjalne elektrody mocowane na skórze klatki piersiowej, w ściśle określonych miejscach. Aby wykonać prawidłową i rzetelną rejestrację EKG należy:
- poinformować pacjenta o konieczności zrelaksowania się, aby wyeliminować drżenia innych mięśni, które mogłyby zakłócać wynik badania;
- podłączyć elektrody kończynowe;
- wykalibrować aparat sygnałem 1mV;
- zarejestrować zapis 6 standardowych odprowadzeń;
- zarejestrować zapis 6 odprowadzeń przedsercowych V.
Aparat elektorkardiograficzny jest tak skonstruowany, że gdy fala depolaryzacji przybliża się do elektrody, wówczas widzimy uniesienie w zapisie, z kolei gdy fala oddala się od elektrody, wówczas linia w zapisie opada.
Wskazania do elektorkardiografi
Badanie elektorkardiograficzne powinno się wykonać w momencie wystąpienia objawów takich jak:
- nagłe omdlenia i częste zasłabnięcia;
- częste zawroty głowy bez konkretnej przyczyny;
- wzmożona męczliwość;
- bóle w klatce piersiowej, zwłaszcza po lewej stronie i za mostkiem;
- kołatanie serca;
- odczucie nierównego bicia serca;
- duszności, bóle i dyskomfort podczas oddychania;
- jakiekolwiek inne dysfunkcje związane z pracą serca.
To bardzo ważne badanie w diagnostyce i monitorowaniu leczenia:
Na podstawie EKG można uwidocznić także zawał serca. Uzupełniająco wykonuje się je u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca.
Elektorkardiografia – przeciwwskazania
EKG jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym, także w przypadku dzieci, osób przewlekle chorych czy kobiet ciężarnych. Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Ile kosztuje Elektorkardiografia?
Badanie EKG może być wykonane w ramach NFZ całkowicie bezpłatnie, jeśli pacjent posiada skierowanie. Prywatnie koszt takiego badania waha się w zakresie 50-100 zł.
EKG a EKG Holter
Tradycyjne badanie EKG trwa zaledwie kilka minut i diagnozuje arytmie czy nieprawidłowe pobudzenia elektryczne wyłącznie w tym przedziale czasu. Bardzo często zdarza się jednak, że wszelkie arytmie pojawiają się podczas aktywności fizycznych lub tylko kilka razy dziennie, w związku z czym trudno jest trafić podczas badania akurat na ten moment. Dlatego stworzono badanie EKG Holter, rejestrujące pracę serca przez 24 godziny – także w nocy i podczas domowych czynności. Zapis jest więc znacznie dokładniejszy i stanowi rzetelne odzwierciedlenie dobowej pracy serca pacjenta.
Jak przygotować się do badania elektorkardiograficznego?
Bezpośrednio przed badaniem elektorkardiograficznym należy zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego i przyjść do przychodni około 15 minut wcześniej, aby odpocząć. W dniu badania należy także zrezygnować ze spożywania alkoholu i kofeiny, a także z palenia papierosów. EKG Holter nie wymaga takich przygotowań – po aplikacji elektrod pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia.
Bez względu na metodę badania, skóra w obrębie klatki piersiowej powinna być czysta i sucha. Nie wolno nakładać na nią kremów czy balsamów. Wpłynie to negatywnie na przyczepność elektrod.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Krawczyńska A., Średniawa B., Cebula S., Musialik-Łydka A., Kowalski O., Lenarczyk R., Woźniak A., Tabor K., Kalarus Z., Długoterminowe monitorowanie holterowskie – rodzaje i znaczenie kliniczne, Folia Cardiologica, 6/2010.
- Kurpesa M., Przedatność monitorowania EKG metodą Holtera do oceny ryzyka pacjentów z chorobami układu krążenia, Choroby Serca i Naczyń, 3/2005.
Zostaw komentarz