Anoskop jest jednorazowym, sztywnym przyrządem wykorzystywanym podczas przeprowadzania anoskopii, czyli badania końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu. Umożliwia otwarcie światła odbytu i poszerzenie nieco odbytnicy, aby lekarz mógł obejrzeć błony śluzowe, a nawet wprowadzić do nich narzędzia niezbędne do pobrania biopsji (wycinka tkanek do dalszych badań histopatologicznych).
Anoskop – co to jest?
Anoskop proktologiczny to narzędzie medyczne używane w dostępie do wnętrza odbytu i części odbytnicy. Stanowi krótki, rurkowaty instrument umożliwiający lekarzowi dokładne zbadanie tych obszarów w celu diagnozowania i leczenia różnych chorób i patologii, takich jak krwawienia z odbytnicy, polipy, guzy, uchyłkowatość esicy czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Długość anoskopu wynosi przeważnie 5-11 cm, a jego średnica mierzy 2-2,5 cm. Urządzenie to może być wykonane z metalu, jednak ostatnimi czasy znacznie popularniejsze są anoskopy z termoplastiku, które nie dają uczucia zimna podczas kontaktu ze skórą i są dzięki temu znacznie przyjaźniejsze dla pacjenta.
Anoskop – jak używać?
Anoskop służy do oględzin struktur ciała, które bez niego byłyby niemożliwe do obejrzenia w związku z niedoświetleniem pola zabiegowego. Pacjent przybiera pozycję czworaczą podparciem na przedramionach lub kładzie się na lewym boku. Następnie lekarz nakłada na anoskop żel poślizgowy i umieszcza urządzenie w kanale odbytu, przesuwając je aż do momentu, w którym światło odbytnicy będzie całkowicie widoczne. Przeważnie anoskopia odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie czuje dyskomfortu.
Anoskopia jest badaniem diagnostyczno-terapeutycznym, ponieważ w jego trakcie nie tylko dochodzi do szczegółowych oględzin światła odbytnicy i odbytu, ale również może dojść do pobrania wycinków tkanek do dalszych badań, np. przy podejrzeniu choroby nowotworowej. Po jej zakończeniu anoskop jest delikatnie wyjmowany z ciała pacjenta i utylizowany.
Badanie anoskopem – powikłania
Po zabiegu pacjenci odczuwają rozpieranie w odbytnicy lub dyskomfort. Nie jest to przyjemne, jednak nie powoduje dolegliwości bólowych. Jeśli podczas badania dojdzie do większego podrażnienia śluzówki lub pobrane zostaną wycinki tkanek, może nastąpić nieznaczne krwawienie, które ustąpi samoistnie jeszcze tego samego dnia. Ryzyko powikłań po użyciu anoskopu jest niewielkie.
Anoskop – cena
Anoskopy kupowane są w poradniach proktologicznych w pakiecie, czyli większym zestawie, co jest korzystniejsze cenowo. Koszt jednego anoskopu wynosi około 40-50 zł.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołodziejczak M., Ciesielski P., Choroby proktologiczne. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Bielecki K., Dziki A., Proktologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000.
Zostaw komentarz