Aktualizacja: 2 października 2020
Ostatnie badania medyczne pokazują, że masa ciała nie jest właściwym wskaźnikiem zdrowia. W artykule opublikowanym przez „The Archives of Internal Medicine” naukowcy porównali masę ciała i wydolność sercowo-naczyniową wśród 5400 dorosłych osób. Połowa osób z nadwagą oraz jedna trzecia osób otyłych była metabolicznie zdrowa.
Czy masa ciała jest odpowiednim wskaźnikiem zdrowia osoby?
Wyniki powyższych badań wykazały, że wiele osób z nadwagą i otyłością może pochwalić się odpowiednim, zdrowym poziomem cholesterolu, ciśnienia krwi oraz glukozy. Jednocześnie, około 25% szczupłych osób w opisywanym badaniu było zagrożone przez przynajmniej dwa czynniki, które identyfikowane są z otyłością.
Nadwaga i otyłość są bez wątpienia utożsamiane z wieloma problemami zdrowotnymi. Jednakże naukowcy udowodnili, że proporcja osób otyłych i z nadwagą, którzy są metabolicznie zdrowi jest zaskakująca w porównaniu do osób szczupłych.
Wiele badań pokazało, że dobra forma, zdeterminowana tym jak osoba radzi sobie na sztucznej bieżni, jest dużo lepszym wskaźnikiem zdrowia niż BMI (Body Mass Index). Udowodniono nawet, że osoby otyłe, które potrafią przebiec bez problemu kilka kilometrów charakteryzują się dużo mniejszym ryzykiem chorób serca niż osoby szczupłe, które są w kiepskiej formie.
Znaczenie BMI
Normatywne BMI nie jest gwarancją prawidłowej masy ciała. Możemy posiadać otyłość ukrytą, którą wykrywa się najczęściej wśród osób mało aktywnych fizycznie. Siedzący tryb życia oraz niezdrowa żywność są w większości przypadków powodami otyłości, z którą coraz więcej osób ma problemy. BMI nie jest wiarygodnym źródeł oceny zdrowia, ponieważ uwzględnia wyłącznie dwa parametry: wagę i wzrost. W efekcie nie pozwala wziąć pod uwagę proporcji poszczególnych tkanek w ciele. Przykładowo – kości są gęstsze od mięśni, a mięśnie są gęstsze od tłuszczu. Im bardziej rozbudowana muskulatura, tym wyższy wynik BMI – mimo, że w rzeczywistości wcale nie grozi nadwaga czy otyłość. Dodatkowo BMI nie bierze pod uwagę istotnych parametrów takich jak wiek osoby badanej, miejsce odkładania się tkanki tłuszczowej czy budowy somatycznej, która jest indywidualna dla każdego człowieka.
Zobacz również: Śmieciowe jedzenie – jak wpływa na zdrowie?
Bibliografia
- Brzeziński M., Jankowski M., Kamińska B., Skuteczność wybranych medycznych i pozamedycznych metod prewencji i ograniczenia występowania nadwagi i otyłości, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 4/2012.
- Czajka K., Kochan K., Zachowania zdrowotne dzieci i młodzieży związane z postrzeganiem własnych proporcji ciała, Roczniki PZH, 1/2011.
- Leksy K., Nadmierna masa ciała – konteksty psychospołeczne i pedagogiczko-edukacyjne, Katowice 2013.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz