Kolagen do picia
Kolagen do picia

Olej z czarnuszki siewnej czy egipskiej?Olej z czarnuszki siewnej czy egipskiej – który z tych dwóch suplementów diety będzie lepszym wyborem? Należy wiedzieć, że obie nazwy odnoszą się do tego samego produktu. Jest to olej tłoczony na zimno pozyskiwany z nasion czarnuszki siewnej, nazywanej również czarnuszką egipską, czarnym kminkiem, kminkiem egipskim.

Czarnuszka siewna a czarnuszka egipska

Zarówno czarnuszka siewna, jak i czarnuszka egipska odnoszą się do tej samej rośliny, której nazwa łacińska brzmi Nigella sativa. Jest to roślina z rodziny jaskrowatych, w największych ilościach uprawiana na terenach Bliskiego Wschodu oraz w Indiach. Jej małe, czarne nasiona są niezwykle bogate w składniki o działaniu biologicznie aktywnym oraz odżywczym. To właśnie z nich tłoczy się tak ceniony olej roślinny, nazywany także złotem faraonów, ponieważ jego właściwości ceniono już w czasach starożytnego Egiptu. Czarnuszkę siewną można jednak uprawiać wszędzie, gdzie sprzyjają temu warunki. Roślina ta preferuje żyzne gleby bogate w wapń i stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione. Nie będzie rosnąć natomiast na glebach kwaśnych, podmokłych, bardzo suchych i piaszczystych.

Czarnuszka egipska osiąga do 60 cm wysokości, a cechą ją wyróżniającą są niewielkie, ładne, niebieskie kwiatki. Nasiona mają silnie aromatyczny, lekko pikantny smak, przez co znajdują szerokie zastosowanie również w gastronomii. Wykorzystuje się je między innymi do wypieków. Ostatnimi czasy coraz bardziej ceni się właściwości prozdrowotne oleju z nasion czarnuszki siewnej, nazywanego także olejem z czarnuszki egipskiej.

Olej z czarnuszki siewnej czy egipskiej – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: oba wybory będą dobre, ponieważ jest to jeden i ten sam produkt. Innymi słowy, oleje te zawierają taki sam skład oraz identyczne właściwości prozdrowotne. Aby jednak je zauważyć, należy pamiętać o systematyczności w suplementacji oraz o sięganiu wyłącznie po najwyższej jakości produkty, zwłaszcza oleje tłoczone na zimno i nierafinowane.

Olej z czarnuszki siewnej – skład i właściwości

Za większość prozdrowotnych właściwości czarnuszki siewnej odpowiada tymochinon, który występuje niemal wyłącznie w tej roślinie. Działa przeciwzapalnie, silnie przeciwalergicznie, antybakteryjnie, a nawet delikatnie przeciwbólowo. Obniża stężenie glukozy we krwi, tym samym wspierając zdrowie osób chorych na cukrzycę. Jest naturalnym antybiotykiem, wykazując działanie nawet w kierunku bakterii odpornych na klasyczne antybiotyki. Bywa stosowany w leczeniu wrzodów, chorób serca, alergii, schorzeń dermatologicznych oraz chorób wątroby. Równie cennym związkiem są saponiny i flawonoidy. Obie grupy związków zmniejszają stany zapalne w organizmie, wzmacniają naczynia krwionośne, działają rozkurczowo oraz są silnymi antyoksydantami. Oznacza to, że eliminują nadmierny stres oksydacyjny i tym samym obniżają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Zobacz również: Na jakie choroby jest olej z czarnuszki?

W oleju z czarnuszki egipskiej znaleźć można także szereg aminokwasów, składników mineralnych oraz witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B. Olejek eteryczny nie tylko wpływa na smak i zapach oleju, ale także jest bogaty w rzadko spotykane alkaloidy, które działają moczopędnie, wiatropędnie, poprawiają trawienie. Udowodniono, że olej z czarnuszki siewnej wspiera czynność całego układu nerwowego (poprawiając pamięć i koncentrację, przeciwdziałając depresji i wahaniom nastrojów) oraz układu sercowo-naczyniowego (obniżając poziom cholesterolu, zmniejszając ciśnienie krwi).

Olej z czarnuszki egipskiej – jak suplementować?

Decydując się na suplementację oleju z czarnuszki egipskiej, zawsze należy stosować się do dawkowania i zaleceń producenta. Znajdują się one niezmiennie na opakowaniu suplementu diety lub na ulotce dołączonej do produktu. Olej z czarnuszki egipskiej można suplementować w postaci płynnej oraz jako kapsułki. W pierwszym przypadku można spożywać go łyżeczką, choć bardziej komfortową opcją jest dodawanie oleju do owsianek, kanapek, wypieków, sałatek czy surówek. Nie należy przekraczać 2 łyżeczek dziennie. W przypadku oleju z czarnuszki w kapsułkach należy spożyć je najlepiej przed posiłkiem i obficie popić wodą. Przeważnie rekomenduje się maksymalnie 2 kapsułki dziennie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
  2. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami