Aktualizacja: 23 grudnia 2023
Olej z czarnuszki na skórę jest często stosowany ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Zawiera on substancje o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych.
Spis treści
Skóra – czym jest
Skóra jest największym organem. Obejmuje bardzo dużą powierzchnię i chroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, zatrzymuje bakterie i inne drobnoustroje, a także wyrównuje temperaturę ciała oraz odpowiada za czucie (np. dotyku, ciepła i zimna). Skóra ludzka zbudowana jest z 3 warstw:
- naskórek – zewnętrzna warstwa, zapewnia barierę wodoodporną i zawiera melanocyty, które określają kolor skóry;
- skóra właściwa – znajduje się poniżej naskórka. Zawiera twardą tkankę łączną, mieszki włosowe i gruczoły potowe;
- tkanka podskórna – zbudowana z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej.
Skóra służy jako bariera ochronna pomiędzy światem zewnętrznym, a naszymi organami. Stare komórki skóry stale obumierają, podczas gdy nowe cały czas się tworzą. Gdy skóra jest niezdrowa traci swoją elastyczność, jędrność i blask oraz ma tendencję do przesuszania się. Zdrowa skóra wygląda świeżo, jest nawilżona, promienna i elastyczna. Tu nie chodzi tylko o urodę. Zdrowa skóra przede wszystkim dłużej pozostaje młoda. Niezdrowa skóra jest bardziej podatna na infekcje, a także znacznie dłużej przebiega na niej proces gojenia się ran.
Olej z czarnuszki na skórę
Olej z czarnuszki egipskiej można przyjmować wewnętrznie (doustnie), aby poprawić stan włosów, skóry oraz paznokci. Odczujemy również znaczą poprawę w ogólnym stanie zdrowia. Wiele drogocennych korzyści uzyskamy stosując go bezpośrednio na skórę i włosy. Olej z czarnuszki siewnej możemy wykorzystać jako jeden ze składników maseczki na twarz.
Zobacz również: Olej z czarnuszki na włosy.
Olejek z czarnuszki jest pełen cennych składników odżywczych. Zapewnia skórze drogocenne substancje, które są niezbędne do jej regeneracji i naprawy po uszkodzeniach. Są to między innymi:
- potas – pomaga utrzymać poziom wilgoci skóry;
- cynk – leczy drobne podrażnienia skóry oraz zakażenia takie jak trądzik i zaskórniki. Może również łagodzić suchą, swędzącą i łuszczącą się skórę;
- kwasy tłuszczowe Omega 3 – utrzymują skórę nawilżoną i zmniejszają stan zapalny, a także wpływają na jej miękkość i gładkość;
- witaminy z grupy B – sprzyjają zwiększeniu produkcji ceramidów, które pozwalają skórze utrzymać wilgoć oraz elastyczność;
- witamina C – stymuluje syntezę kolagenu i poprawia koloryt skóry. Redukuje przebarwienia skóry i jest jednym z głównych przeciwutleniaczy hamujących działanie wolnych rodników;
- wapń – pomaga w utrzymaniu funkcji ochronnej przed uszkodzeniami spowodowanymi szkodliwym promieniowaniem UV. Wzmacnia również odnowę komórkową.
Dodatkowo do wyżej wymienionych składników i ich wpływu na organizm, olej z czarnuszki posiada właściwości antybakteryjne, które zwalczają wszelkiego rodzaju problemy skórne, antyseptyczne i działa przeciwgrzybiczo.
Olej z czarnuszki – działanie na skórę
Korzyści ze stosowania oleju z nasion czarnuszki można przedstawić w skrócie:
- redukuje przebarwienia i objawy trądziku;
- wygładza zmarszczki i drobne bruzdy;
- nawilża suchą, swędzącą skórę przynosząc jej ukojenie;
- łagodzi objawy łuszczycy i egzemy;
- idealny dla cery tłustej i cery mieszanej;
- pomaga utrzymać dłużej elastyczność i jędrność skóry;
- wygładza szorstką skórę na łokciach, kolanach i stopach.
Olej z czarnuszki jest wartościowym produktem do stosowania na skórę, ze względu na jego nawilżające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości. Przez regularnej suplementacji wyniki będą widoczne.
Zobacz również: Olej z czarnuszki na blizny potrądzikowe.
Olej z czarnuszki w płynie
Płynny olej z czarnego kminu może być wykorzystywany w różnorodny sposób zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji ciała. Olej z czarnuszki można dodać do swojego ulubionego balsamu/kremu lub zastosować go bezpośrednio na skórę. Ważne jest, aby używać najwyższej jakości, olej tłoczony na zimno, bez zbędnych dodatków, który zachowuje wszystkie swoje cenne składniki. Ponadto olej ten, doskonale sprawdzi się jako olej do masażu, pomagając rozluźnić napięte mięśnie i poprawić krążenie krwi.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 31/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
O tym, że czarnuszka to samo zdrowie słyszałam już nie raz 🙂 ale nie miałam pojęcia, że ma tyle wspaniałych właściwości w kontekście pielęgnacji i ochrony skóry 🙂 muszę wypróbować, szczególnie ze względu na to, że redukuje przebarwienia, a te niestety są moją zmorą…
Świetny wpis! stosuję olej z czarnuszki na inne dolegliwości, ale miło dowiedzieć się, że ma więcej tak fajnych zastosowań 🙂
agnesssja.blogspot.com
Nigdy nie słyszałam o oleju z czarnuszki 😉 warto mu się przyjrzeć skoro ma tyle właściwości 😉
O proszę, czasami dodaję czarnuszkę do potraw ale nie wiedziałem, że ma tyle zalet. Będę używał częściej 🙂
Używam olejku z czarnuszki na noc i bardzo sobie chwalę. Właściwie to trafiłam na nią dopiero pół roku temu, ale spokojnie towarzyszy mi całą zimę i całkiem się lubimy 🙂
Pierwsze słyszę! Super, że wpadłam na tego posta. 🙂 Ciekawie się czytało.
Świetny post, dziękuję!
Przyznaję, że ja nigdy szczególnie nie dbałam o skórę, bo sama była w niezłym stanie… Ale powoli widzę, że jest strasznie przesuszona i z dużą ilością różnych wyprysków…
Nawet nie wiedziałam,że czarnuszka ma aż tyle właściwości i wartości odżywczych.Uwielbiam dodawać ją do warzyw i sałatek.
Nie słyszałam wcześniej o właściwościach oleju z czarnuszki.
Czarnuszka jest coraz bardziej popularna. Jako dodatek do wypieków. Ale że jest w tabletkach to nie słyszałam.
Czarnuszkę to ja najbardziej lubię na chlebie i w humusie ;), nie używałam jeszcze oleju 🙂
Dziekuje za bardzo interesujacy wpis. Znam czarnuszke ale tylko jako dodatek ( posypka) salatek. Nic o niej nie wiedzialam, bardzo dziekuje za informacje 🙂 Pozdrawiam i zycze milego dnia 🙂
Wpis bardzo mi się podoba 🙂 dużo przydatnych informacji 🙂 chyba zacznę używac oleju z czarnuszki
Nie miałam o tym pojęcia 😀 Świetny wpis!