Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 grudnia 2023

Olej z czarnuszki na skóręOlej z czarnuszki na skórę jest często stosowany ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne. Zawiera on substancje o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych.

Skóra – czym jest

Skóra jest największym organem. Obejmuje bardzo dużą powierzchnię i chroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, zatrzymuje bakterie i inne drobnoustroje, a także wyrównuje temperaturę ciała oraz odpowiada za czucie (np. dotyku, ciepła i zimna). Skóra ludzka zbudowana jest z 3 warstw:

  • naskórek – zewnętrzna warstwa, zapewnia barierę wodoodporną i zawiera melanocyty, które określają kolor skóry;
  • skóra właściwa – znajduje się poniżej naskórka. Zawiera twardą tkankę łączną, mieszki włosowe i gruczoły potowe;
  • tkanka podskórna – zbudowana z tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej.

Skóra służy jako bariera ochronna pomiędzy światem zewnętrznym, a naszymi organami. Stare komórki skóry stale obumierają, podczas gdy nowe cały czas się tworzą. Gdy skóra jest niezdrowa traci swoją elastyczność, jędrność i blask oraz ma tendencję do przesuszania się. Zdrowa skóra wygląda świeżo, jest nawilżona, promienna i elastyczna. Tu nie chodzi tylko o urodę. Zdrowa skóra przede wszystkim dłużej pozostaje młoda. Niezdrowa skóra jest bardziej podatna na infekcje, a także znacznie dłużej przebiega na niej proces gojenia się ran.

Olej z czarnuszki na skórę

Olej z czarnuszki egipskiej można przyjmować wewnętrznie (doustnie), aby poprawić stan włosów, skóry oraz paznokci. Odczujemy również znaczą poprawę w ogólnym stanie zdrowia. Wiele drogocennych korzyści uzyskamy stosując go bezpośrednio na skórę i włosy. Olej z czarnuszki siewnej możemy wykorzystać jako jeden ze składników maseczki na twarz.

Zobacz również: Olej z czarnuszki na włosy.

Olejek z czarnuszki jest pełen cennych składników odżywczych. Zapewnia skórze drogocenne substancje, które są niezbędne do jej regeneracji i naprawy po uszkodzeniach. Są to między innymi:

Dodatkowo do wyżej wymienionych składników i ich wpływu na organizm, olej z czarnuszki posiada właściwości antybakteryjne, które zwalczają wszelkiego rodzaju problemy skórne, antyseptyczne i działa przeciwgrzybiczo.

Olej z czarnuszki – działanie na skórę

Korzyści ze stosowania oleju z nasion czarnuszki można przedstawić w skrócie:

  • redukuje przebarwienia i objawy trądziku;
  • wygładza zmarszczki i drobne bruzdy;
  • nawilża suchą, swędzącą skórę przynosząc jej ukojenie;
  • łagodzi objawy łuszczycy i egzemy;
  • idealny dla cery tłustej i cery mieszanej;
  • pomaga utrzymać dłużej elastyczność i jędrność skóry;
  • wygładza szorstką skórę na łokciach, kolanach i stopach.

Olej z czarnuszki jest wartościowym produktem do stosowania na skórę, ze względu na jego nawilżające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości. Przez regularnej suplementacji wyniki będą widoczne.

Zobacz również: Olej z czarnuszki na blizny potrądzikowe.

Olej z czarnuszki w płynie

Płynny olej z czarnego kminu może być wykorzystywany w różnorodny sposób zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji ciała. Olej z czarnuszki można dodać do swojego ulubionego balsamu/kremu lub zastosować go bezpośrednio na skórę. Ważne jest, aby używać najwyższej jakości, olej tłoczony na zimno, bez zbędnych dodatków, który zachowuje wszystkie swoje cenne składniki. Ponadto olej ten, doskonale sprawdzi się jako olej do masażu, pomagając rozluźnić napięte mięśnie i poprawić krążenie krwi.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
  2. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 31/2018.
  3. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami