Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 lipca 2022

Czarny kminek - zastosowaniaOd wieków czarnuszka (czarny kminek) była używana w rejonach Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu jako remedium na przeróżne choroby. Dzisiaj nie tylko tam, ale już na całym świecie wykorzystuje się właściwości czarnuszki. To cenna roślina oleista wykorzystywana zarówno w gastronomii, jak i kosmetologii czy farmacji.

Czarny kminek – zastosowanie w lecznictwie

Czarny kminek zalecany jest przede wszystkim przy:

Surowcem czarnego kminku są nasiona i olej z czarnuszki – Semen et Oleum Nigellae Sativae. Mielone nasiona czarnuszki można wykorzystać do sporządzania np. wywaru. Wyciąg olejowy z nasienia czarnuszki można zażywać doustnie lub stosować na skórę do wcierania i okładów. Olej czarnuszkowy jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole i olejek eteryczny (tymochinowy). Olej tłusty z czarnuszki ma bardzo dużą wartość odżywczą oraz leczniczą.

O zastosowaniach czarnuszki wiele osób w Polsce zapomniało. Może to wynikać z faktu, że polska odmiana czarnego kminku była głównie stosowana nie jako panaceum, lecz jako przyprawa, szczególnie w piekarnictwie. W „Herbarzu Polskim” Marcina z Urzędowa (1599 r.) jest wzmianka o czarnuszce jako dodatku do chleba: „Nigella ludzie pospolicie znają, bo chleb z nią jadają, a bywa smaczny i zdrowy”.
Obecnie na licznych uniwersytetach roślina ta przeżywa swój renesans. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej badań naukowych potwierdzających tradycyjne zastosowanie czarnuszki siewnej i o tym napiszemy już wkrótce.

Zobacz również: Czarnuszka w walce z pasożytami u dzieci i dorosłych.

Zastosowanie czarnuszki w kosmetyce

W kosmetyce zastosowanie znajduje przede wszystkim olej z czarnuszki, będący skoncentrowanym źródłem wielu związków aktywnych, w tym:

Taki skład sprawia, że olej z czarnuszki wykazuje przede wszystkim działanie ochronne, odmładzające i antyoksydacyjne. Stosowany na skórę poprawia jej jędrność, niweluje zmarszczki mimiczne oraz odżywia jej głębsze partie. Z kolei stosowany na włosy sprawia, że stają się lśniące i przestają się puszyć. Ponadto olejek można bez obaw dodawać do kąpieli czy kupnych, regularnie stosowanych kosmetyków jako wzbogacenie ich składu.

Zobacz również: Olej z czarnuszki na skórę.

Czarny kminek wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i zmniejszające świąd. Wszystko to sprawia, że może być z powodzeniem wykorzystywany celem zmniejszania objawów łuszczycy, łupieży czy trądziku. Jak widać, działanie lecznicze i kosmetyczne tego produktu ściśle się łączy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
  2. Sztaba D., Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw, Farmacja Polska, 1/2009.
  3. Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 2/2016.
  4. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami