Aktualizacja: 11 lutego 2021
Czarny kminek w postaci oleju nie jest wyłączną metodą suplementacji. Jednym z największych skarbów ukrytych w nasionach czarnuszki są olejki eteryczne – lotne, organiczne substancje chemiczne, które mogą wywierać różnorakie działanie biologiczne. Z tego powodu z czarnuszki przygotowuje się nie tylko olej, ale także olejek. Natomiast typowy olej można również stosować inaczej niż tylko jako suplement.
Spis treści
Czarny kminek w aromaterapii
Olejki eteryczne zawarte w nasionach czarnuszki składają się przede wszystkim z monoterpenoli, goryczek i cyneolu. Ta mieszanka ma bardzo charakterystyczny zapach i jednocześnie silne działanie biologiczne. Substancje zawarte w nasionach czarnego kminku wykazują działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i antywirusowe. Oczywiście są one zawarte w oleju z czarnuszki, natomiast ich stężenie tam jest relatywnie niewielkie, zdecydowanie mniejsze niż w olejkach aromaterapeutycznych, ale wystarczająco duże, aby po części przynajmniej wykorzystać siłę aromaterapii.
Wiele olejów spożywczych, stosowanych jako suplementy, w tym właśnie olej z czarnuszki oraz na przykład olej kokosowy, zawierają dość dużo substancji zapachowych. Nadają się one do bezpośredniego nałożenia na skórę lub masażu aromaterapeutycznego, ale już kompletnie nie sprawdzają się przy aromatyzacji pomieszczeń (stężenie olejków eterycznych jest w ich przypadku zbyt małe, aby dało wyczuwalny efekt, natomiast same oleje mogą się przypalać). Do tego ostatniego zastosowania zdecydowanie lepiej nadają się typowe olejki do aromaterapii, przy czym warto zwrócić uwagę na przewidziane przez producenta zastosowania, ponieważ większość tego rodzaju substancji nigdy, nawet rozcieńczona, nie powinna być nakładana na skórę – trzeba znaleźć właściwego producenta, który zachowuje wyższe normy jakościowe, aby z tej możliwości skorzystać.
Jeśli nie suplement, to co?
Olej z czarnuszki można stosować zewnętrznie. Nałożenie niewielkiej jego ilości na skórę powoduje jej oczyszczenie i częściową dezynfekcję. Dzięki zawartości olejków eterycznych olej ten pomaga zwalczać bakteryjne zmiany trądzikowe, a nawet opryszczkę. Jednocześnie wykazuje działanie nawilżające i ochronne, tworzy swoistą barierę na powierzchni skóry, która uniemożliwia ponowną kolonizacją przez niekorzystne mikroorganizmy lub wirusy.
W przypadku kataru (również o podłożu alergicznym) można wykorzystać olejek z czarnego kminku jako aromatyzer. Kilkoma kroplami skropić chusteczkę i kilkakrotnie w ciągu dnia wdychać delikatnie opary olejku. Podobny efekt osiąga się przez posmarowanie olejem skóry pod nosem lub na mostku i szyi. Tutaj ważna uwaga: olej z czarnuszki, w przeciwieństwie do olejków eterycznych, można stosować nierozcieńczony, a wszystkie olejki, nie tylko ten z czarnego kminku, należy rozrobić w odpowiedniej bazie, którą może być oliwka, krem lub woda.
Czarny kminek – wspomaganie odporności
Olejki eteryczne bardzo często są wykorzystywane pomocniczo w zwalczaniu najróżniejszych infekcji:
- przyczyniają się do oczyszczania dróg oddechowych;
- wykazują bezpośrednie działanie biobójcze i antyseptyczne;
- ułatwiają oddychanie przez rozszerzenie pasażu nosowego i oskrzeli;
- mogą poprawiać mikrokrążenie lub wykazywać dziesiątki przydatnych funkcji.
Olejki eteryczne z czarnuszki, choć trudno dostępne, są jednymi z najskuteczniejszych. Natomiast warto prawdopodobnie sięgnąć po jakiś poradnik aromaterapeutyczny, aby dobrać odpowiednie olejki do choroby, stanu zdrowia pacjenta lub własnych upodobań.
Na co pomogą oleje i olejki?
Różne olejki eteryczne wywierają bardzo różny wpływ biologiczny. Odpowiednio komponując zapachy, można stworzyć mieszanki antydepresyjne, odchudzające, usprawniające pozbywanie się cellulitu lub pomagające w przezwyciężeniu problemów seksualnych, jednak najczęściej olejki aromaterapeuta wykorzystuje do zwalczania infekcji i zwiększania komfortu chorego poprzez udrożnienie zatok, oczyszczenie oskrzeli i zwiększenie przepływu krwi wokół pęcherzyków płucnych. Olej z czarnuszki, jakkolwiek ma naprawdę wiele zastosowań jako suplement, czasem warto również wykorzystać inaczej. Warto przy tym pamiętać, że w wielu przypadkach – również w tym – sposób podania środka aktywnego będzie powodował, że zmieni się jego działanie. Czarnuszka jako suplement nie ma możliwości zadziałać antyseptycznie, natomiast już jako preparat aromaterapeutyczny – owszem. Warto więc najpierw zastanowić się nad zamierzonym efektem, a później dobrać do niego metodą aplikacji, aby zmaksymalizować działanie terapeutyczne. Czarny kminek jest tu wyjątkową rośliną – ma teoretycznie dość prosty skład chemiczny oleju, ale możliwości jej wykorzystania jest naprawdę wiele.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
- Sztaba D., Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw, Farmacja Polska, 1/2009.
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
Zostaw komentarz