Aktualizacja: 19 września 2024
Czarny kminek a czarnuszka siewna to dwa pojęcia odnoszące się do jednej i tej samej rośliny. Jest nią Nigella sativa L. o szczególnych właściwościach prozdrowotnych i niezwykle bogatym składzie. Z nasion czarnuszki, czyli czarnego kminku, pozyskuje się cenny olej. Korzyści ze stosowania zewnętrznego i spożywania czarnuszki mają wieloletnią tradycję na całym świecie.
Spis treści
Czarny kminek a czarnuszka
Nasiona Nigella sativa L. znane są od blisko 2 tysięcy lat. Wzmianki o roślinie znaleźć można w Starym Testamencie, dziełach Hipokratesa, Galena i Pliniusza, a także w wielu polskich źródłach sprzed setek lat. Nazwa Nigella pochodzi z łaciny i została prawdopodobnie dopasowana do tej rośliny ze względu na czarny kolor nasion. Odnosząc się do słownika łacińskiego, niger oznacza czarny, zaś nigellus to czarnuszek. Tym samym nazwa czarny kminek i czarnuszka stosowane są zamiennie w odniesieniu do rośliny Nigella sativa L. Spotkać można jeszcze inne nazwy, choćby kmin czarny, panna w zieleni czy czarnucha.
Czarnuszka – skład
Czarnuszka jest niezwykle bogata w związki czynne. Mowa zwłaszcza o następujących:
- alkaloidy diterpenowe, izochinolinowe i indazolowe (bardzo rzadkie w świecie roślin);
- olejki eteryczne, w składzie których znaleźć można limonen, p-cymen, karwon czy tymochinon. Pozyskiwany tłusty olej z nasion czarnego kminku zawiera aż do 2,5% olejku eterycznego;
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas alfa-linolenowy;
- nasycone kwasy tłuszczowe;
- flawonoidy, w tym kwercetyna;
- saponiny;
- melanina;
- węglowodany;
- proteiny;
- 8 z 9 niezbędnych aminokwasów egzogennych;
- karotenoidy;
- witamina A;
- witamina E;
- witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B1 i witamina B6;
- związki mineralne, zwłaszcza sole wapnia, magnezu, żelaza, sodu, potasu, selenu i cynku.
Tak bogaty skład wpływa na niezwykłe właściwości rośliny i jej wysoką aktywność biologiczną.
Czarny kminek – właściwości lecznicze
W lecznictwie zazwyczaj wykorzystuje się zmielone nasiona czarnego kminku, napar, odwar lub wywar z nasion, a także olej pozyskiwany na drodze tłoczenia nasion na zimno. Olej zwie się także złotem faraonów. Posiada miodową lub ciemnobrązową barwę i charakterystyczny, intensywny zapach. Czarny kminek wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, dlatego jest zalecany w diecie diabetyków. Obniża stres oksydacyjny i działa przeciwutleniająco, zmniejszając ryzyko chorób cywilizacyjnych związanych z wolnymi rodnikami, takich jak miażdżyca, otyłość, schorzenia neurodegeneracyjne, nadciśnienie tętnicze, depresja czy nowotwory.
Dodatkowo czarny kminek działa przeciwwrzodowo, hepatoprotekcyjnie, przeciwzapalnie i łagodząco. Olej podawany doustnie sprawdzi się przy skurczach układu pokarmowego i bólach menstruacyjnych, ponieważ zmniejsza dolegliwości bólowe i działa rozkurczowo. Olejki lotne zabijają bakterie i wirusy, zaś olej może likwidować pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak tasiemce. Przede wszystkim jednak olej z czarnego kminku skutecznie uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na minerały i cenne kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Czarnuszka siewka w kosmetologii
Czarnuszka siewna jest wykorzystywana także podczas codziennej pielęgnacji. Nasiona mogą stanowić główny składnik peelingów do twarzy i ciała, zaś olej stosuje się do oczyszczania twarzy metodą OCM oraz do olejowania włosów. To produkt bezpieczny, także dla osób z cerą wrażliwą. Pomaga w walce z trądzikiem, łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry, zmniejsza widoczność przebarwień skóry, łagodzi oparzenia słoneczne oraz w dużym stopniu nawilża i odżywia skórę. Ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne może łagodzić podrażnienia skóry.
W przypadku pielęgnacji włosów sprawdzi się szczególnie do włosów wysokoporowatych. Nie obciąża ich, chroni przed nadmiernym parowaniem wody oraz nawilża. Włosy stają się gładkie i błyszczące, są znacznie bardziej podatne na stylizację. Olej stosowany na skórę głowy może pomóc w walce z łupieżem.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
Zostaw komentarz