Aktualizacja: 2 czerwca 2022
Czarnuszka, poza wszechstronnym działaniem kojącym na skórę, antybakteryjnym i odżywczym, ma również jedną inną właściwość, która czasem może być dokuczliwa, ale która sama w sobie bywa też pożyteczna. Otóż spożycie nieco większej ilości oleju z nasion czarnego kminku powoduje przyspieszenie perystaltyki jelit.
Tradycyjne zastosowanie czarnuszki
Zanim zaczęto stosowanie „aptecznych” dawek olejku z czarnuszki w celu mniej lub bardziej skutecznej suplementacji kwasów tłuszczowych z wiązaniami nienasyconymi, była ona używana w medycynie indyjskiej jako środek wiatropędny, wspomagający trawienie i przeczyszczający. Wszystkie te działania zostały już potwierdzone klinicznie, choć pojawiają się dopiero po spożyciu ilości większej niż zalecana w czasie suplementacji.
Działanie czarnuszki zawdzięcza ona przede wszystkim specyficznemu składowi tłuszczowemu oraz zawartości olejków eterycznych. Pierwsze nie wchłaniają się nigdy w całości, powodując udrożnienie układu pokarmowego, natomiast olejki eteryczne działają delikatnie drażniąco, co pobudza wiele organów układu pokarmowego do wydajniejszej pracy. Żołądek produkuje większe ilości kwasu solnego w komórkach okładzinowych, intensywniejsza staje się praca trzustki i wątroby. W związku z tym muszą również przyspieszyć ruchy robaczkowe jelita. Są one pośrednio kontrolowane przez „szybkość działania” żołądka.
Co łączy perystaltykę z pasożytami?
Dlaczego przeczyszczająca czarnuszka pomaga zwalczyć pasożyty i czy jest równie skuteczna w walce z nimi wszystkimi? Warto w celu znalezienia odpowiedzi przyjrzeć się bliżej samym pasożytom. Spora część z nich, aby utrzymać się w jelicie musi się przyczepić w jakiś sposób do jego ścian. Kto nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skuteczne mogą to być mechanizmy, może spojrzeć na zdjęcie aparatu gębowego tasiemca uzbrojonego. Nie jest to najpowszechniejszy, ale bardzo dobrze ilustrujący to zagadnienie pasożyt. Aby więc usunąć takiego lokatora, trzeba naprawdę bardzo mocno pobudzić perystaltykę jelit. Nie da to wiele w przypadku bardzo silnej kolonizacji na przykład glistą ludzką. Ale w takim przypadku nikt nie stosuje suplementów, ponieważ potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Na pewno jednak środki przeczyszczające, w tym czarnuszka w większych dawkach, zmniejszają szanse na „zakotwiczenie” pasożytów w stadiach larwalnych lub młodych dorosłych.
Szybsza perystaltyka i lepsze mechaniczne oczyszczanie jelita wytwarza niekorzystne środowisko dla bytowania pasożytów. Poza tym sam olejek eteryczny działa na wiele pasożytów odstraszająco. Nie bez znaczenia jest też fakt, że sama czarnuszka i produkty jej rozkładu w układzie pokarmowym działają wzmacniająco na biotop jelitowy, przyczyniając się do zrównoważenia i wzmocnienia tzw. flory bakteryjnej, która również stanowi naturalną barierę ochronną przeciwdziałającą osiedlaniu się pasożytów.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 17/2016.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, XXXI/2018.
Zostaw komentarz