Kolagen do picia
Kolagen do picia

Prawdziwy olej z czarnego kminkuPrawdziwy olej z czarnuszki to taki, którego ziarna pochodzą z ekologicznych, sprawdzonych upraw zlokalizowanych najlepiej w rodzimym miejscu ich wzrastania, a także tłoczony na zimno, co wpływa na skład produktu. Jego systematyczna suplementacja wpływa korzystnie na niemal wszystkie układy organizmu, a także na samopoczucie i urodę.

Prawdziwy olej z czarnuszki – czym się wyróżnia?

Zarówno nasiona czarnuszki, jak i przygotowywany z nich olej były tradycyjnie stosowane w Indiach i krajach arabskich zarówno jako środek spożywczy, jak również leczniczy. Jako środek terapeutyczny czarnuszka siewna jest wciąż popularna w południowo-wschodniej Azji i krajach Bliskiego Wschodu. Olej z niej tłoczony nazywa się złotem faraonów, ponieważ był tłoczony i niezwykle ceniony w starożytnym Egipcie. Prawdziwym olejem z czarnuszki można więc nazwać ten, który był tłoczony z nasion zbieranych w rodzimym miejscu ich występowania, a więc w Egipcie, Indiach, krajach Bliskiego Wschodu. Pozostałe cechy prawdziwego, wysokiej jakości oleju z czarnuszki:

  • brak GMO i konserwantów;
  • nietestowany na zwierzętach;
  • o prostym składzie bez zbędnych dodatków;
  • z pierwszego tłoczenia na zimno.

Przykładem cenionego na rynku suplementu diety jest olej z czarnuszki siewnej w kapsułkach bioalgi. Produkt ten spełnia wszystkie powyższe parametry. Jest tłoczony z ziaren pochodzących wyłącznie z kontrolowanych upraw egipskich, zbieranych jeszcze przed pojawieniem się pierwszej rosy, przez co nie ulegają zawilgoceniu, co przekłada się na cały proces produkcji. Skład tego oleju został wzbogacony dodatkowo o wartościową witaminę E, nazywaną także witaminą młodości.

Zobacz również: Gdzie kupić prawdziwy olej z czarnuszki?

Prawdziwy olej z czarnuszki – działanie

Wykazano, że olej z nasion czarnuszki siewnej ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze, także w przypadku bakterii opornych na antybiotyki. Wykazuje skuteczność zwłaszcza przeciwko Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori, Escherichia-Coli oraz Pseudomonas aeruginosa. Flawonoidy, związki chinolowe oraz witaminy zawarte w oleju z czarnuszki wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Usuwają wolne rodniki tlenowe, będące poważnym czynnikiem ryzyka tzw. chorób cywilizacyjnych.

Produkt jest też bardzo dobrym wsparciem urody. Zwiększa grubość i wytrzymałość włosów, a zmniejsza ryzyko nadmiernego ich wypadania i łamliwości. Stosowany na skórę głowy pomaga zwalczyć łupież i świąd. Nadaje się zwłaszcza do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Można go stosować także na skórę, ponieważ łagodzi objawy trądziku, działa przeciwzapalnie, regeneruje i nawilża. Dobrze sprawdza się podczas oczyszczania twarzy metodą OCM.

Na podstawie licznych badań wykazano, że olej z czarnego kminku wspiera czynność całego układu nerwowego, poprawiając pamięć, koncentrację i przekaźnictwo nerwowe. Dodatkowo może wpływać na obniżanie poziomu cholesterolu LDL i regulację ciśnienia tętniczego. Chroni wątrobę, zwiększa poziom tryptofanu w osoczu, łagodzi oznaki alergii oraz może delikatnie zmniejszać dolegliwości bólowe.

Prawdziwy olej z czarnuszki dla dzieci

Olej z czarnuszki może być podawany także dzieciom już od 12. miesiąca życia. Jest całkowicie bezpieczny dla najmłodszych, a wręcz rekomendowany przez pediatrów. Stanowi bowiem źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, antyoksydantów i minerałów, dzięki czemu uzupełnia rozszerzoną dietę dziecka i wspiera jego ogólny rozwój. NNKT są niezbędne do intensywnego kształtowania się układu nerwowego w tym wieku.

Zobacz również: Jak podawać dzieciom olej z czarnuszki?

Ważne jest, aby olej z czarnuszki miał możliwie najwyższą jakość, a także, aby nie przekraczać dawek zaleconych przez pediatrę lub producenta produktu. Dla małych dzieci (z całą pewnością do 6. roku życia, a nierzadko i dłużej, jeśli jest to dla dziecka bardziej komfortowe) lepiej wybierać olej w płynie, a nie w kapsułkach. Kapsułki w tak młodym wieku stwarzają bowiem ryzyko zakrztuszenia się i uduszenia. Dawka oleju płynnego prezentuje się następująco: dzieci po 1. roku życia do ukończenia 2 lat ¼ łyżeczki dziennie, dzieci w wieku 3-5 lat ½ łyżeczki dziennie, dzieci 6 lat i starsze – 1 łyżeczka dziennie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
  2. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  3. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami