Kolagen do picia
Kolagen do picia

Prawdziwy olej z czarnego kminkuPrawdziwy olej z czarnuszki to taki, którego ziarna pochodzą z ekologicznych, sprawdzonych upraw zlokalizowanych najlepiej w rodzimym miejscu ich wzrastania, a także tłoczony na zimno, co wpływa na skład produktu. Jego systematyczna suplementacja wpływa korzystnie na niemal wszystkie układy organizmu, a także na samopoczucie i urodę.

Prawdziwy olej z czarnuszki – czym się wyróżnia?

Zarówno nasiona czarnuszki, jak i przygotowywany z nich olej były tradycyjnie stosowane w Indiach i krajach arabskich zarówno jako środek spożywczy, jak również leczniczy. Jako środek terapeutyczny czarnuszka siewna jest wciąż popularna w południowo-wschodniej Azji i krajach Bliskiego Wschodu. Olej z niej tłoczony nazywa się złotem faraonów, ponieważ był tłoczony i niezwykle ceniony w starożytnym Egipcie. Prawdziwym olejem z czarnuszki można więc nazwać ten, który był tłoczony z nasion zbieranych w rodzimym miejscu ich występowania, a więc w Egipcie, Indiach, krajach Bliskiego Wschodu. Pozostałe cechy prawdziwego, wysokiej jakości oleju z czarnuszki:

  • brak GMO i konserwantów;
  • nietestowany na zwierzętach;
  • o prostym składzie bez zbędnych dodatków;
  • z pierwszego tłoczenia na zimno.

Przykładem cenionego na rynku suplementu diety jest olej z czarnuszki siewnej w kapsułkach bioalgi. Produkt ten spełnia wszystkie powyższe parametry. Jest tłoczony z ziaren pochodzących wyłącznie z kontrolowanych upraw egipskich, zbieranych jeszcze przed pojawieniem się pierwszej rosy, przez co nie ulegają zawilgoceniu, co przekłada się na cały proces produkcji. Skład tego oleju został wzbogacony dodatkowo o wartościową witaminę E, nazywaną także witaminą młodości.

Zobacz również: Gdzie kupić prawdziwy olej z czarnuszki?

Prawdziwy olej z czarnuszki – działanie

Wykazano, że olej z nasion czarnuszki siewnej ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze, także w przypadku bakterii opornych na antybiotyki. Wykazuje skuteczność zwłaszcza przeciwko Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori, Escherichia-Coli oraz Pseudomonas aeruginosa. Flawonoidy, związki chinolowe oraz witaminy zawarte w oleju z czarnuszki wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Usuwają wolne rodniki tlenowe, będące poważnym czynnikiem ryzyka tzw. chorób cywilizacyjnych.

Produkt jest też bardzo dobrym wsparciem urody. Zwiększa grubość i wytrzymałość włosów, a zmniejsza ryzyko nadmiernego ich wypadania i łamliwości. Stosowany na skórę głowy pomaga zwalczyć łupież i świąd. Nadaje się zwłaszcza do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Można go stosować także na skórę, ponieważ łagodzi objawy trądziku, działa przeciwzapalnie, regeneruje i nawilża. Dobrze sprawdza się podczas oczyszczania twarzy metodą OCM.

Na podstawie licznych badań wykazano, że olej z czarnego kminku wspiera czynność całego układu nerwowego, poprawiając pamięć, koncentrację i przekaźnictwo nerwowe. Dodatkowo może wpływać na obniżanie poziomu cholesterolu LDL i regulację ciśnienia tętniczego. Chroni wątrobę, zwiększa poziom tryptofanu w osoczu, łagodzi oznaki alergii oraz może delikatnie zmniejszać dolegliwości bólowe.

Prawdziwy olej z czarnuszki dla dzieci

Olej z czarnuszki może być podawany także dzieciom już od 12. miesiąca życia. Jest całkowicie bezpieczny dla najmłodszych, a wręcz rekomendowany przez pediatrów. Stanowi bowiem źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, antyoksydantów i minerałów, dzięki czemu uzupełnia rozszerzoną dietę dziecka i wspiera jego ogólny rozwój. NNKT są niezbędne do intensywnego kształtowania się układu nerwowego w tym wieku.

Zobacz również: Jak podawać dzieciom olej z czarnuszki?

Ważne jest, aby olej z czarnuszki miał możliwie najwyższą jakość, a także, aby nie przekraczać dawek zaleconych przez pediatrę lub producenta produktu. Dla małych dzieci (z całą pewnością do 6. roku życia, a nierzadko i dłużej, jeśli jest to dla dziecka bardziej komfortowe) lepiej wybierać olej w płynie, a nie w kapsułkach. Kapsułki w tak młodym wieku stwarzają bowiem ryzyko zakrztuszenia się i uduszenia. Dawka oleju płynnego prezentuje się następująco: dzieci po 1. roku życia do ukończenia 2 lat ¼ łyżeczki dziennie, dzieci w wieku 3-5 lat ½ łyżeczki dziennie, dzieci 6 lat i starsze – 1 łyżeczka dziennie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
  2. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  3. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami