Aktualizacja: 10 lipca 2023
Po jakim czasie działa olej z czarnuszki i jak długo musi trwać suplementacja, aby zauważyć pierwsze pożądane efekty? Powszechnie wiadomo, że podczas każdej suplementacji najważniejsza jej systematyczność. Jedynie regularne przyjmowanie produktu skutecznie uzupełni niedobory w organizmie i wpłynie na poprawę urody czy zdrowia. Tak jest również w przypadku oleju z czarnuszki, nazywanego też olejem z czarnego kminku.
Spis treści
Po jakim czasie działa olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki wywołuje korzystne efekty w organizmie już po pierwszym spożyciu. Są to jednak tak minimalne reakcje na poziomie komórkowym, że niemożliwe jest dostrzeżenie ich gołym okiem. Głównym celem suplementacji oleju z czarnuszki jest chęć uzupełnienia niedoborów NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie z rodziny Omega 3. Spożycie Omega 3 jest u większości konsumentów niewystarczające, dlatego codzienne uzupełnianie niedoborów może zająć nawet kilka tygodni, zanim osiągniemy pożądaną ilość związku w tkankach. W kontekście kwasów tłuszczowych efekty suplementacji oleju z czarnuszki będą widoczne po około 2-3 miesiącach, o ile konsument będzie przyjmował produkt codziennie w rekomendowanej przez producenta dawce.
Olej z czarnuszki to jednak nie tylko NNKT, ale i szereg innych wartościowych związków. Jednym z najcenniejszych związków i jednocześnie składnikiem odpowiedzialnym za znaczną większość właściwości oleju z czarnuszki jest tymochinon. To silny antyoksydant, który w nasionach czarnego kminku występuje w ilościach nawet do 58% całego składu. Działa przeciwdrgawkowo, przeciwgrzybiczo, łagodzi stany zapalne, a także zmniejsza objawy niemal wszystkich rodzajów alergii. Udowodniono, że już po kilku dniach suplementacji tymochinon wywołuje widoczne i odczuwalne efekty, takie jak zmniejszenie łzawienia oczu i kataru siennego, a także zmniejszenie bólu stawów w przebiegu chorób reumatycznych.
Suplementacja a styl życia
Może się okazać, że mimo codziennego, regularnego przyjmowania oleju z czarnuszki, konsument nie odczuwa zupełnie żadnych efektów. Dzieje się tak w sytuacjach, w których pomimo suplementacji nie zmienia się styl życia takiej osoby. Przykładowo branie oleju z czarnuszki celem łagodzenia stanów zapalnych w organizmie niewiele da, jeśli jednocześnie taka osoba będzie codziennie palić papierosy, jeść sporą ilość cukrów prostych, żyć w stresie i nie wysypiać się. Są to czynniki zaostrzające stany zapalne. Innym przykładem jest alergia na białko jaja kurzego – jeśli taka osoba nie wykluczy alergenu z codziennej diety, a będzie przyjmować olej z czarnuszki, aby załagodzić objawy alergii pokarmowej, efekty nie będą korzystne. Jest to wręcz sytuacja zagrażająca zdrowiu.
Mimo wszystko suplementacja oleju z czarnuszki jest zalecana bez względu na styl życia. Z pewnością zmniejszy ilość wolnych rodników w organizmie i złagodzi stres oksydacyjny, będący czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych. Choć tego nie zauważymy, ustrój będzie od środka chroniony w jak największym, możliwym stopniu.
Olej z czarnuszki – zasady suplementacji
O czym jeszcze warto pamiętać, pozostając w temacie suplementacji oleju z czarnuszki?
- nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dziennych dawek suplementu diety;
- olej z czarnuszki należy przyjmować codziennie o stałej porze, aby wyrobić sobie nawyk systematyczności i nie zapomnieć o suplementacji w bardziej zabiegane, pracowite dni;
- olej z czarnuszki można łączyć z żywnością, jednak nie można poddawać go obróbce termicznej (dotyczy oleju w postaci płynnej);
- kobiety ciężarne powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania oleju z czarnuszki. Udowodniono, że może on nasilać skurcze macicy, dlatego bezpieczniejszą opcją jest suplementacja czystego DHA;
- kapsułki z olejem z czarnuszki obficie popijamy wodą, aby otoczka mogła się rozpuścić, uwalniając cenną zawartość.
Zasady prawidłowej suplementacji zawsze dołączone są do opakowania preparatu.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
- Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zostaw komentarz