Olejowanie włosów olejem z czarnuszki jest korzystne w szczególności dla włosów wysokoporowatych. Aby zauważyć pożądane efekty, należy jednak zadbać o systematyczność zabiegu pielęgnacyjnego. Ponadto należy go wykonywać zgodnie z metodyką, ponieważ w innym razie włosy będą wyglądały na przetłuszczone.
Spis treści
Na czym polega olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to popularny na całym świecie zabieg pielęgnacyjny, polegający na nałożeniu nierafinowanego, tłoczonego na zimno oleju roślinnego na włosy. Można wykonać to na wiele sposobów. Mając na uwadze fakt, że olej roślinny jest substancją tłustą i trudno go później zmyć podczas mycia włosów, najlepiej olejować je metodą emulgacji. Do wyboru są tutaj dwie drogi:
- zmieszanie oleju z odżywką do włosów i nałożenie tak powstałej mieszanki na niemal całą długość włosów, z pominięciem skóry głowy i kilku centymetrów tuż przy niej;
- nałożenie oleju na włosy, a następnie umycie ich odżywką po upływie określonego czasu. Po umyciu odżywką włosy należy umyć ponownie zwykłym, delikatnym szamponem.
Olej można nakładać zarówno na włosy suche, jak i mokre. Częściej jednak rekomendowana jest druga opcja, ze względu na lepszą wchłanialność składników aktywnych. Przykładowe olejowanie włosów krok po kroku może więc prezentować się następująco:
- dobór oleju do porowatości włosów;
- zwilżenie włosów lub jednokrotne umycie ich delikatnym szamponem, pamiętając, aby użyć do spłukania szamponu ciepłej wody, która odchyli łuski włosa;
- nałożenie oleju na włosy od połowy ich długości;
- zawinięcie włosów w specjalny czepek ochronny, a następnie podgrzanie go ciepłym nawiewem suszarki;
- powrót do codziennych obowiązków na około 30-60 minut;
- zdjęcie czepka i umycie włosów w odżywce, a następnie tradycyjne umycie włosów szamponem oraz nałożenie ulubionej odżywki bez spłukiwania (krok ten nie jest obowiązkowy).
Dalsze kroki pielęgnacyjne niczym nie odbiegają od ustalonych norm. Zabiegi olejowania włosów należy wykonywać systematycznie, najlepiej raz w tygodniu. Częstsze wykonywanie mogłoby doprowadzić do przetłuszczania się włosów.
Jaki olej do olejowania włosów?
Najważniejszym punktem każdego olejowania włosów jest właściwy dobór oleju roślinnego do potrzeb włosów. Należy kierować się ich porowatością. Prezentuje się to następująco:
- włosy wysokoporowate – zazwyczaj są zniszczone, odwodnione, szorstkie. Mają tendencję do puszenia się i elektryzowania, ponieważ łuski są odchylone od łodyg włosów. Najlepiej sprawdzą się następujące oleje: olej z wiesiołka, olej z czarnuszki egipskiej, olej z pestek winogron, olej z kiełków pszenicy, olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej lniany, olej z awokado, olej migdałowy, olej z nasion bawełny, olej z orzechów włoskich, olej kukurydziany, olej konopny;
- włosy niskoporowate – są gładkie, lśniące i sprężyste, nie plączą się i nie mają tendencji dopuszczenia. Charakterystycznym przykładem są włosy Azjatek. Często jednak wyglądają na oklapnięte i nie poddają się stylizacją. Długo schną, ponieważ chłoną znaczne ilości wody oraz ich łuski ściśle przylegają do łodyg. Najlepsze oleje to: olej kokosowy, olej palmowy, olej babassu, ale także masło shea i masło mango;
- włosy średnioporowate – łączą w sobie cechy albo powyższych typów włosów. Najlepiej więc sprawdzą się oleje pośrednie: olej jojoba, olej makadamia, olej z owoców arganu, olej rycynowy, olej śliwkowy, olej z pestek moreli, olej awokado, olej z orzechów laskowych.
Równie ważne jest, aby wybrany olej miał najwyższą jakość. Powinien być tłoczony na zimno. Wszelkie zabiegi rafinowania sprawiają, że dochodzi do utraty większości cennych składników odżywczych i biologicznie aktywnych.
Czy olejowanie włosów jest bezpieczne?
Olejowanie włosów uznawane jest za jeden z bezpieczniejszych sposobów na pielęgnację kosmyków każdego rodzaju bez względu na wiek. Można stosować je systematycznie i przez długi okres czasu, bez obaw o skutki uboczne i działania niepożądane nie każdy jednak dobrze reaguje na olejowanie, nawet przy właściwym doborze oleju. Włosy mogą stać się przeciążone i mogą wyglądać na tłuste. Dlatego najlepiej metodą prób i błędów odnaleźć właściwy olej oraz metodykę tego zabiegu. Jeśli okaże się, że nie służy on włosom, wystarczy z niego zrezygnować i znaleźć inny sposób pielęgnacji.
Olejowanie włosów olejem z czarnuszki
Systematyczne olejowanie włosów olejem z czarnuszki pomoże poprawić ich kondycję w widoczny sposób – staną się one mocniejsze, grubsze, bardziej wytrzymałe. Jednocześnie są chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wysokie temperatury, silny wiatr czy promieniowanie UV. Olej z nasion czarnuszki siewnej rekomendowany jest włosom wysokoporowatym, ponieważ wykazuje intensywne właściwości nawilżające i regenerujące. Pozwala domknąć łuski włosów i zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Warto zaznaczyć, że olej ten idealnie nadaje się do masażu skóry głowy lub wykonywania wcierek, ponieważ łagodzi stany zapalne skóry głowy, zmniejsza jej świąd, przeciwdziała łupieżowi.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pałczyński C., Czarnuszka siewna (Nigella sativa) czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, 2017.
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
Zostaw komentarz