Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2023

Olej z nasion czarnuszkiOlej z nasion czarnuszki pozyskiwany jest metodą tłoczenia na zimno, wykorzystując do tego nasiona czarnuszki siewnej, zwanej również czarnym kminkiem. Znany jest od tysięcy lat i nie bez powodu określa się go jako złoto faraonów. Już dawno temu potwierdzono jego prozdrowotne właściwości oraz korzystny wpływ na urodę.

Olej z nasion czarnuszki – skład

Olej z czarnego kminku jest skarbnicą kwasów Omega-6, zwłaszcza kwasu linolowego (50-60% wszystkich składników tłuszczowych). Znajdziemy w nim też kwas oleinowy (20%) oraz kwas eikozadienowy (3%). Co ważne, zawiera związek o nazwie nigelon, wyróżniający się silnym działaniem przeciwalergicznym. Do pozostałych cennych składników zaliczamy:

Ostateczny skład może różnić się nieco w zależności od pochodzenia nasion i dokładnych etapów ich obróbki.

Olej z nasion czarnuszki – właściwości pielęgnacyjne

Produkt ma nieocenione korzyści zdrowotne i intensywnie pielęgnuje skórę, także problematyczną. Do stosowania zewnętrznego poleca się go posiadaczom skóry alergicznej i trądzikowej. Wspomaga przy tym leczenie egzemy, łuszczycy, podrażnień, a nawet grzybicy. Jest bardzo łagodny i nie powoduje podrażnień, nawet po zastosowaniu go przez bardzo wrażliwe osoby. Wykazuje działanie nawilżające, kojące, zmiękczające, tonizujące i przeciwzapalne. Poprawia koloryt skóry, bardzo dokładnie ją oczyszcza oraz przyspiesza gojenie się niewielkich ran. Wpływa również na jej elastyczność i jędrność, opóźniając procesy starzenia się.

Olej z czarnuszki można stosować także na włosy, zwłaszcza wysokoporowate. Sprawia, że włosy przestają nadmiernie wypadać, są lśniące i nawilżone. Dodatkowo tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, zapobiegającą przesuszaniu się i skutkom działania niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Olej z nasion czarnuszki – właściwości zdrowotne

Olej z czarnego kminku można również spożywać. Zarówno w postaci:

  • płynnej (wówczas najlepiej kupić olej tłoczony na zimno w ciemnej, szklanej buteleczce);
  • kapsułek (jako suplement diety).

Udowodniono, że ma on działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wykazuje skuteczność szczególnie przeciwko Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori, Escherichia-Coli oraz Pseudomonas aeruginosa.

Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne, likwiduje nadmiar wolnych rodników w ustroju i tym samym zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, których czynnikiem ryzyka jest właśnie stres oksydacyjny. Takimi chorobami są: miażdżyca tętnic wieńcowych, nowotwory, alergie, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, wszelkie zaburzenia trawienia czy depresja. Spożywanie oleju znacznie zmniejsza liczbę mediatorów prozapalnych, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przebiegu przewlekłych chorób zapalnych, takich jak RZS, łuszczycowe zapalenie stawów czy łojotokowe zapalenie skóry. Może łagodzić przebieg chorób autoimmunologicznych. Ponadto produkt:

Jest więc olejem o wszechstronnych, korzystnych właściwościach. Jednocześnie wykazuje duże bezpieczeństwo, poza alergią na czarnuszkę praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego przyjmowania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
  3. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  4. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami