Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 marca 2025

Olej z czarnuszki na włosy na nocOlej z czarnuszki na włosy na noc może stać się remedium na wypadające, suche, zniszczone włosy, które wymagają natychmiastowej regeneracji. Produkt ten, jeśli ma wysoką jakość, wykazuje niezwykle cenne właściwości kosmetyczne i prozdrowotne, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Jak go stosować i jakie efekty przyniesie? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Działanie oleju z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki przeznaczony jest głównie do włosów wysokoporowatych, czyli takich, które można opisać w następujący sposób:

  • tendencja do puszenia się i elektryzowania;
  • plątanie się włosów, w szczególności po nocy oraz przy wietrznej pogodzie;
  • matowe, suche, szorstkie włosy;
  • szybkie wysychanie włosów po ich umyciu, co dotyczy zwłaszcza ich końcówek;
  • rozdwajanie się, kruszenie i łamliwość końcówek.

Wszystko przez to, że łodygi włosów wysokoporowatych mają odchylone łuski, przez co bardzo szybko tracą swoje nawilżenie. Takie włosy mogą wyglądać na zniszczone, mają tendencję do kręcenia się i falowania. Ich zaletą jest jedynie łatwość stylizacji , ponieważ dobrze poddają się różnorodnym zabiegom fryzjerskim, a stworzona fryzura może utrzymać się wiele godzin.

Do pielęgnacji takich włosów bardzo dobrze sprawdza się m.in. olej z czarnuszki siewnej ze względu na to, że:

  • wygładza łodygę włosa i sprawia, że łuski zaczynają bardziej do siebie przylegać;
  • zapewnia ochronę włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi, na które włosy wysokoporowate są szczególnie podatne;
  • odżywia włosy i skórę głowy, dostarczając im składników niezbędnych do zachowania wysokiej kondycji.

Dodatkowo olej z czarnuszki siewnej ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. W efekcie tego bardzo dobrze sprawdza się wspomagająco w leczeniu schorzeń skóry głowy takich jak m.in. łupież, infekcje czy łojotok.

Jak nakładać olej z czarnuszki na włosy na noc?

Olejowanie włosów na noc olejem z czarnuszki siewnej przebiega dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku innych olejów roślinnych. Przede wszystkim włosy powinny być odpowiednio przygotowane. Najlepiej je umyć delikatnym szamponem i wysuszyć, ponieważ jeśli na łodygach włosów znajdować się będzie sebum czy odżywka bez spłukiwania, składniki aktywne zawarte w oleju nie przenikną tak efektywnie do włosa. Napotkają na swojej drodze trudną do pokonania barierę, a cały zabieg będzie po prostu mniej efektywny.

Dalszym krokiem jest właściwe nałożenie oleju z czarnuszki na pasma włosów (zazwyczaj na 3/4 ich długości). Każde pasemko powinno być rozczesane i osobno pokryte odrobiną oleju, przy czym ilość ta nie powinna być zbyt duża (włosy po nałożeniu oleju nie powinny być „mokre”). Gdy każde pasemko zostanie pokryte produktem, włosy wiąże się w warkocz lub spina w koczek i umieszcza pod nieprzepuszczającym wilgoci czepkiem. Wszystko przez to, aby olej nie pobrudził pościeli, zaś nieco wyższa temperatura pod czepkiem dodatkowo przyczyni się do lepszego wchłaniania składników.

Zobacz również: Olejowanie włosów olejem z czarnuszki.

Z samego rana włosy należy umyć odżywką emolientową (szampon nie zmyje oleju, jeśli umyjemy włosy wyłącznie nim, będą wciąż tłuste i nieestetyczne), a następnie szamponem. W zależności od rodzaju włosów i ilości użytego produktu takie mycie głowy niekiedy powinno odbyć się podwójnie. Ważne, aby sięgać wyłącznie po olej z czarnuszki tłoczony na zimno oraz po naturalne, delikatne produkty myjące. Zwieńczeniem pielęgnacji powinno być nałożenie odżywki lub maski na włosy. Po ich spłukaniu można dowolnie stylizować włosy, pamiętając, że zabiegi z użyciem wysokich temperatur niekorzystnie wpływają na kondycję włosów.

Zobacz również: Domowe maseczki na włosy.

Olej z czarnuszki na włosy na noc – przeciwwskazania

Olej z czarnuszki siewnej jest produktem bezpiecznym o wszechstronnych właściwościach pielęgnacyjnych i prozdrowotnych. Jednak nie u każdej osoby sprawdzi się olejowanie włosów. Nie chodzi tu o sam fakt zastosowania oleju z czarnuszki, lecz o zabieg olejowania. Przeciwwskazaniami do niego mogą być:

  • skóra wrażliwa;
  • skłonność do alergii;
  • bardzo tłusta skóra głowy;
  • silne przetłuszczanie się włosów;
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy;
  • zaostrzenie dermatologicznych chorób przewlekłych skóry głowy.

W takich sytuacjach, aby wesprzeć kondycję włosów, dobrym rozwiązaniem będzie suplementacja oleju z czarnuszki w kapsułkach.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, XXXI/2018.
  2. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Poznań 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami