Aktualizacja: 22 kwietnia 2024
Olej z czarnuszki na swędzenie skóry głowy okazuje się być skutecznym i w pełni naturalnym środkiem wykorzystywanym w lecznictwie rozmaitych schorzeń skóry głowy. Jest przy tym łagodny, nie wywołuje działań niepożądanych, a wręcz przeciwnie – koi podrażnienia i ma właściwości przeciwalergiczne.
Spis treści
Olej z czarnuszki siewnej – charakterystyka
Olej pozyskiwany jest z nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa) poprzez tłoczenie na zimno. Dzięki temu zachowuje pełen bogaty skład odżywczy i biologicznie aktywny. Czarnuszka siewna (inaczej: czarny kminek) to roślina jednoroczna, wywodząca się z rodziny jaskrowatych. Ma mocno rozgałęzione pędy i białe kwiaty oraz czarne nasiona. W warunkach naturalnych występuje głównie na terenie zachodniej Azji oraz północnej Afryki, a także Europy. Wyróżnia się niezwykle cennym składem, przez co olej z niej tłoczony zalicza się do grona superfoods. W składzie znaleźć można kwasy tłuszczowe, tj. kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas palmitynowy oraz alkaloidy, steroidy i flawonoidy. Nasiona są także bogate w witaminy i sole mineralne. Kluczowym składnikiem warunkującym większość właściwości prozdrowotnych jest jednak tymochinon o silnym działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Olej z czarnuszki egipskiej od tysięcy lat znajduje zastosowanie w leczeniu chorób alergicznych, neurodermatoz oraz grzybic. Aktualnie można go kupić w formie płynnej oraz jako kapsułki (popularne suplement diety).
Zobacz również: Kapsułki z olejem z nasion czarnuszki siewnej.
Olej z czarnuszki na swędzenie skóry głowy – działanie
Olej z czarnuszki siewnej znany jest ze swojego działania przeciwzapalnego, przeciwgrzybiczego i antybakteryjnego. Z tego względu znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłych dermatoz i schorzeń skóry głowy, takich jak łuszczycowe zapalenie skóry głowy, zakażenia grzybicze czy łupież. Udowodniono, że oczyszcza skórę głowy, przeciwdziała rozwojowi patogenów chorobotwórczych oraz reguluje wydzielanie łoju. Tym samym zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i likwiduje tłuste środowisko, tak sprzyjające rozwojowi różnych patogenów. Zmniejsza również świąd i pieczenie skóry, chroniąc przed nadmiernym drapaniem się, co w dużej mierze zaburza ekosystem tej okolicy i powoduje podrażnienia.
Kolejną korzyścią ze stosowania oleju z nasion czarnuszki siewnej na skórę głowy jest odżywianie i nawilżanie jej, co wpływa na czynność cebulek, z których wyrastają łodygi włosa. Można zaobserwować, że systematyczne stosowanie produktu przez okres przynajmniej 4 tygodni dodaje włosom blasku, zagęszcza je i chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów. Pojawiają się tzw. baby hair, czyli młode włosy. Włosy stają się silniejsze, grubsze oraz bardziej nawilżone. Aby uzyskać taki efekt, ważne jest jednak zachowanie systematyczności, korzystanie z olejów najwyższej jakości oraz uzupełnienie pielęgnacji skóry głowy o inne elementy, takie jak na przykład wykonywanie peelingów.
Olej z czarnuszki na swędzenie skóry głowy – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do stosowania oleju z czarnuszki na skórę głowy są:
- łupież;
- łysienie, w tym łysienie androgenowe i łysienie plackowate;
- łuszczycowe zapalenie skóry głowy;
- grzybica owłosionej skóry głowy;
- atopowe zapalenie skóry głowy;
- alergia kontaktowa skóry głowy;
- nadmierne przetłuszczanie się włosów i inne objawy zaburzenia wydzielania sebum;
- suche i zniszczone włosy;
- nadmierna łamliwość włosów.
Świeży olej z czarnuszki siewnej stosowany na skórę głowy w szczególności polecany jest posiadaczom włosów wysokoporowatych, które również wiele mogą skorzystać na takim zabiegu pielęgnacyjnym.
Olej z czarnuszki na swędzenie skóry głowy – jak stosować?
Olej z czarnuszki na skórę głowy można stosować na kilka sposobów. Podstawowym jest naniesienie na opuszki palców kilku kropel produktu i wykonanie masażu skóry głowy przed właściwym myciem włosów. Masażem obejmuje się całą głowę – powinien on trwać około 10 minut. Równie dobrze można kupić gotowe serum do skóry głowy, wymieszać je z olejem z czarnuszki i zaaplikować na skórę głowy. Alternatywnie, zamiast serum sięgnąć można po peeling do skóry głowy, które powinno się wykonywać systematycznie 1 raz w tygodniu. Podczas pielęgnacji skóry głowy w przypadku włosów wysokoporowatych olej można nanieść także na całą długość włosów i pozostawić na godzinę, przykrywając włosy czepkiem, aby zachować nieco wyższą temperaturę.
Na koniec warto wspomnieć, że skórę głowy można wspierać także od wewnątrz. Wystarczy kupić wysokiej jakości olej z czarnuszki w kapsułkach i rozpocząć jego suplementację. Najlepiej łączyć pielęgnację zewnętrzną z suplementacją.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Pałczyński C., Czarnuszka siewna (Nigella sativa), czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, 2017.
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
Zostaw komentarz