Aktualizacja: 2 maja 2024
Olej z czarnuszki na skórę AZS może być niezwykle cennym, naturalnym uzupełnieniem terapii podstawowej. AZS to skrót od atopowe zapalenie skóry. Choroba ma charakter przewlekły, dlatego tak ceni się naturalne, skuteczne i bezpieczne rozwiązania, będące alternatywą dla silnych leków obarczonych ryzykiem działań niepożądanych, np. glikokortykoidów.
Spis treści
Atopowe zapalenie skóry – AZS
Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem o przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Jednym z podstawowych objawów klinicznych jest uporczywy świąd oraz zapalne zmiany skórne o charakterze wyprysku. Choroba jest w dzisiejszych czasach bardzo częsta. Szacuje się, że, w zależności od regionu świata, występuje u 5-20% populacji i przeważnie ma swój początek we wczesnym dzieciństwie (przed ukończeniem 1. roku życia). Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że AZS ma podłoże genetyczne i jest uwarunkowane wielogenowo. Do tej pory w genomie człowieka zidentyfikowano kilka regionów zawierających geny związane z AZS. Lokalizują się one na chromosomach 1q21, 17q25, 3q21 i 3p24-22. Choć dokładne przyczyny choroby nie zostały poznane, kluczowy udział w mechanizmie ma tutaj przewlekły i nawracający stan zapalny. Dlatego w leczeniu największe znaczenie mają leki o działaniu przeciwzapalnym. Takie właśnie właściwości poszukuje się również w produktach pochodzenia naturalnego.
Olej z czarnuszki siewnej
Czarnuszka siewna, nazywana także czarnym kminkiem, jest najczęściej wykorzystywana jako przyprawa, w tym jako substytut pieprzu, ponieważ wykazuje słabsze właściwości drażniące na błonę śluzową żołądka. To roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych, wykorzystywana w medycynie alternatywnej od tysięcy lat. Z jej nasion pozyskuje się cenny olej metodą tłoczenia na zimno. Jego najważniejszym składnikiem jest tymochinon, występujący praktycznie wyłącznie w tej roślinie w tak dużych ilościach. Pozostałymi składnikami są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E, witamina K, witamina A, minerały, izoflawonoidy, alkaloidy oraz wartościowy olejek eteryczny. Wszystko to sprawia, że olej z czarnuszki siewnej wykorzystywany jest nie tylko jako uniwersalny środek kosmetyczny, ale również lek pochodzenia naturalnego.
Olej z czarnuszki na skórę AZS – działanie
Olej z nasion czarnuszki siewnej charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwgrzybiczym. Hamuje wytwarzanie cytokin prozapalnych, w tym między innymi interleukiny 1 i interleukiny 6. Wykazuje prawdopodobną skuteczność w obniżaniu reakcji nadwrażliwości różnego pochodzenia, także w przebiegu AZS. Czarnuszka siewna od lat jest wykorzystywana jako surowiec kosmetyczny przy neurodermatozach, alergiach i stanach zapalnych skóry, zmianach trądzikowych i grzybiczych. Udowodniono, że olej z czarnego kminku łagodzi zaczerwienienie i swędzenie skóry – objawy tak charakterystyczne m.in. dla AZS.
Świeży olej czarnuszki stosowany miejscowo na skórę wykazuje znakomite właściwości zmiękczające, regenerujące oraz działa nawilżająco i dostarcza odżywczych substancji, których skóra potrzebuje, bo fizjologicznie zawiera w sobie kwasy tłuszczowe nienasycone. Warto zatem stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Działanie przeciwzapalne i antyalergiczne obserwuje się także przy stosowaniu zewnętrznym. Skóra w przebiegu atopowego zapalenia skóry jest znacznie podrażniona, a jej bariera hydrolipidowa jest uszkodzona. Systematyczna aplikacja oleju z nasion czarnego kminku pozwala odbudować wspomnianą barierę i przywrócić skórze jej kluczowe funkcje. To zaś przekłada się na jej wygląd i kondycję.
Olej z czarnuszki na skórę AZS – dawkowanie
Dawka lecznicza czarnuszki to 2-5 g mielonych nasion, 2 razy dziennie. Ponadto z wykorzystaniem nasion przygotowywane są odwary, napary, nalewka lub olej tłoczony na zimno. Dzienna dawka oleju to 500-1000 mg, 2-3 razy. Przede wszystkim należy go suplementować systematycznie i przez dłuższy okres czasu. Jest on produktem bezpiecznym i nie wywołuje działań niepożądanych. Jednocześnie warto nakładać olej z czarnuszki siewnej bezpośrednio na skórę. Można aplikować go punktowo na zmiany skórne, jak również stosować do OCM, czyli olejowego oczyszczania twarzy bądź przyrządzać z jego dodatkiem domowe kosmetyki. Przy braku czasu wystarczy kilka kropel dodać do gotowego, kupionego w sklepie kremu lub serum. W razie wątpliwości warto skonsultować użycie oleju czarnuszki siewnej w chorobach skóry z dermatologiem.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Woldan-Tambor A., Zawilska J., Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, Farmakologia Polska, 65/2009.
Zostaw komentarz