Aktualizacja: 1 września 2023
Osoby interesujące się świadomym, zdrowym trybem życia i indywidualnie dobraną suplementacją powinny przekonać się, na jakie choroby jest olej z czarnuszki. Wprawdzie nie jest to lek, nie ma więc zdolności całkowitego wyleczenia schorzeń, jednak regularna suplementacja produktu może załagodzić ich objawy lub zmniejszyć ryzyko rozwoju.
Spis treści
Na jakie choroby jest olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki egipiskiej może sprawdzić się pomocniczo w terapii naturalnej wielu różnych chorób. Zarówno ostrych, jak i przewlekłych.
Olej z czarnuszki na infekcje bakteryjne
Działanie przeciwbakteryjne oleju przypisuje się głównie składnikom chinonowym, wśród których prym wiedzie tymochinon. Tymochinon wykazuje potwierdzone działanie przeciwbakteryjne i może wzmacniać działanie antybiotyków. Zwłaszcza w przypadku zakażeń Staphylococcus aureus, ale również bakterii Gram-ujemnych (Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli) oraz grzybów drożdżoidalnych (Candida albicans). Wykazano ponadto skuteczność działania wyciągów z nasion czarnuszki siewnej wobec Helicobacter pylori u pacjentów z dyspepsją niewrzodową, porównywalną z dotychczas stosowaną tzw. potrójną terapią, opartą na lewofloksacynie i amoksycylinie.
Olej z czarnuszki na cukrzycę
Olej z czarnuszki może być z powodzeniem stosowany przez diabetyków. Czarnuszka siewna znacznie zmniejsza podwyższony poziom glukozy we krwi. Ponadto połączenie czarnuszki z l-karnityną i kwasem alfa-liponowym znacznie zwiększa poziom insuliny i peptydu C. Zauważono także zwiększoną aktywność przeciwutleniającą i zmniejszenie oksydacyjnego uszkodzenia DNA. Olej z nasion czarnuszki wywiera terapeutyczny efekt ochronny na drodze zmniejszenia zmian morfologicznych trzustki.
Olej z czarnuszki na osteoporozę
Osteoporoza wiąże się po części z występowaniem stanu zapalnego oraz stresu oksydacyjnego. Przeprowadzone badania wpływu wyciągu z czarnuszki siewnej oraz tymochinonu dowodzą, że tymochinon hamuje aktywność cytokin zapalnych, takich jak interleukina-1 czy interleukina-6. Wykazano, że składniki czarnuszki siewnej mogą być brane pod uwagę jako środki przeciw osteoporozie.
Olej z czarnuszki na alergie
Olej z czarnuszki jest jednym z częściej wybieranych naturalnych produktów w walce z alergiami. Łagodzi stany zapalne, zmniejsza syntezę histaminy oraz moduluje odpowiedź immunologiczną organizmu, co ponownie zawdzięcza głównie tymochinonowi. Przeprowadzono wiele badań na ten temat. Jedno z nich wykazało, że w 2 pierwszych tygodniach leczenia alergicznego nieżytu nosa olej z czarnuszki zmniejszał obecność zatorów śluzowych nosa, niwelował świąd i wycieki z nosa, zmniejszał liczbę ataków kichania i przyspieszał odnowę błon śluzowych. Według badaczy należy rozważyć wykorzystanie czarnuszki siewnej do leczenia alergicznego nieżytu nosa i innych alergii.
Olej z czarnuszki na nowotwory
Składniki zawarte w oleju z czarnuszki działają przeciwnowotworowo. Zwłaszcza tymochinon wykazał cytotoksyczne działanie wobec ludzkiego płaskonabłonkowego raka szyjki macicy oraz raka piersi. Co więcej, wobec komórek nowotworowych okazał się być bardziej cytotoksyczny od cisplatyny, co potwierdzono w badaniach cyklu komórkowego oraz w procesie indukowania apoptozy komórek. Olej z czarnuszki siewnej zawiera w składzie liczne antyoksydanty, które eliminują nadmiar wolnych rodników i obniżają stres oksydacyjny. W efekcie usuwają jeden z głównych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych.
Olej z czarnuszki na chorobę wrzodową
Tymochinon działa gastroprotekcyjnie. Hamuje działanie pompy protonowej, wydzielanie kwasów żołądkowych oraz infiltrację neutrofilów, jednocześnie zwiększając wydzielanie mucyny i tlenku azotu. Badania potwierdziły, że znacznie zapobiegał on wrzodom żołądka, powstającym pod wpływem substancji drażniących, a także znacząco zwiększał wydzielanie śluzu przez błonę śluzową żołądka. Pozostając w temacie układu pokarmowego, olej z czarnuszki łagodzi objawy martwiczego zapalenia jelit oraz chorób zapalnych jelit.
Olej z czarnuszki na uzależnienia
Udowodniono, że olej z czarnuszki może wspomóc naturalną terapię różnego rodzaju uzależnień. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że może wykazywać potencjalne działanie terapeutyczne w leczeniu uzależnienia od tramadolu (silnego przeciwbólowego syntetycznego leku opioidowego). Systematyczne podawanie oleju (4 ml/kg) z tramadolem (50 mg/kg) hamowało rozwój tolerancji dla tego środka.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, XXXI/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zostaw komentarz