Aktualizacja: 9 sierpnia 2023
Jak stosować czarnuszkę leczniczo? Warto wiedzieć, że choć czarnuszka siewna (nazywana również czarnym kminkiem) wykazuje właściwości prozdrowotne i zawiera w swoich nasionach cenne, unikalne związki, na ogół nie jest stosowana jako lek, lecz jako suplement diety. Efekty jej przyjmowania nie są widoczne od razu, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych leków, lecz dopiero po pewnym czasie.
Spis treści
Lek a suplement diety
Lek a suplement diety to 2 zupełnie różne produkty. Różnice wynikają zarówno z dawek poszczególnych składników, jak i ze sposobów produkcji. W lekach dawki składników aktywnych są na tyle duże, że wykazują działanie farmakologiczne (terapeutyczne), natomiast w suplementach diety są niższe, a ich celem jest wspomaganie żywienia. Wszystkie leki muszą również zostać zarejestrowane. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest decyzją administracyjną wydawaną przez właściwe władze, które poświadczają, że produkt nią objęty może legalnie znajdować się w obrocie na terytorium wskazanym w decyzji, które ona obejmuje. Procedura jest sformalizowana, wymaga złożenia bardzo dużej liczby skomplikowanych dokumentów. Wcześniej natomiast leki przechodzą wnikliwe badania, potwierdzające, że są one bezpieczne dla człowieka i wykazują oczekiwane działanie terapeutyczne.
Suplementy diety to nie leki. W praktyce oznacza to brak obowiązku przeprowadzenia państwowych badań laboratoryjnych przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Rzetelniejsi producenci mimo braku takiego obowiązku poddają swoje produkty stosownym badaniom, aby konsumenci mieli gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności.
Jak stosować czarnuszkę leczniczo?
Olej z czarnuszki nie jest lekiem, lecz suplementem diety. Mimo tego niektóre osoby decydują się na stosowanie jej w zwiększonych dawkach, co jednak zawsze powinno być konsultowane z lekarzem. Czarnuszka zawiera w składzie związki, które mogą wykazywać działanie terapeutyczne, a podstawowym jest tymochinon. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, antybakteryjne i rozkurczowe. Na terapeutycznym zastosowaniu czarnuszki siewnej bazuje ziołolecznictwo i medycyna alternatywna (niekonwencjonalna).
Zobacz również: Czarnuszka w walce z pasożytami u dzieci i dorosłych.
Czarnuszka na alergie
Olej z czarnuszki może być stosowany leczniczo celem łagodzenia objawów alergii. Udowodniono, że tymochinon hamuje produkcję leukotrienów, cytokin oraz histaminy, obniżając intensywność objawów zwłaszcza alergicznego nieżytu nosa i alergii wziewnych. Łagodzi też świąd skóry i zmniejsza obrzęk spowodowany histaminą. Optymalna dawka oleju z nasion czarnego kminku wynosi 1-2 łyżeczki dziennie bądź 2 kapsułki dziennie o łącznej dawce 1000 mg. Nierzadko już taka dawka suplementacyjna może wywołać oczekiwane efekty przeciwalergiczne. Po konsultacji ze specjalistą medycyny alternatywnej można jednak zwiększyć tę dawkę 2-krotnie i przyjmować ją przez maksymalnie kilka dni.
Zobacz również: Czarnuszka na astmę.
Czarnuszka łagodząca stany zapalne
Silna aktywność antyoksydacyjna czarnuszki jest pochodną własności jej składników takich jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, składniki niezmydlające, fosfolipidy, tymochinon, karwakrol, trans-anetol i 4-terpineol. Przeprowadzono liczne badania udowadniające, że przyjmowanie czarnuszki w odpowiednich dawkach obniża stany zapalne toczące się w organizmie w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, alergicznego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego oraz alergii. Prawdopodobnie będzie więc obniżać stany zapalne wywołane każdym innym procesem. Dawkowanie nie odbiega od podanego wyżej.
Zobacz również: Czarnuszka – lekarstwo na wszystko?
Czarnuszka na układ oddechowy
W celach terapeutycznych medycyny niekonwencjonalnej można stosować czarnuszkę wspomagająco w stosunku do układu oddechowego. Zwłaszcza przy alergiach wziewnych, przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, gęstym katarze i uczuciu zatkanego nosa oraz bólu gardła. Wystarczy 2-3 łyżeczki oleju z czarnuszki dodać do gorącej wody wraz z garścią ziół (np. szałwią, rumiankiem, rozmarynem) i wykonać inhalację przez 10-15 minut.
Zobacz również: Jak podawać dzieciom olej z czarnuszki?
Czarnuszka na problemy dermatologiczne
Na końcu warto wspomnieć, że olej z czarnuszki wykazuje terapeutyczne właściwości w odniesieniu do problemów skórnych. Stosuje się go więc punktowo na zmiany takie jak wypryski alergiczne, trądzik grudkowy, egzema, nadmierne łuszczenie się skóry czy ukąszenia zwierząt. Olej nanosimy na ciało punktowo za pomocą patyczka higienicznego lub wacika, a następnie pozostawiamy do wsiąknięcia.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
- Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zostaw komentarz