Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 sierpnia 2023

Jak długo można brać olej z czarnuszki?Jak długo można brać olej z czarnuszki i jak powinna wyglądać optymalna jego suplementacja? Odpowiedź na te pytania powinna znać każda osoba, decydująca się na rozpoczęcie przyjmowania oleju z czarnego kminku. Jest to produkt bezpieczny, zatem poza ciążą oraz uczuleniem na czarnuszkę siewną nie istnieją przeciwwskazania do jego przyjmowania.

Jak długo można brać olej z czarnuszki?

Minimalny czas trwania suplementacji powinien wynosić 4 tygodnie. To czas niezbędny do tego, aby uzupełnić niedobory pokarmowe spowodowane chorobami, stresem, niezdrowym trybem życia czy niepełnowartościową dietą na co dzień. Dopiero po uzupełnieniu niedoborów produkt zacznie wywoływać korzystne efekty, choć w niewielkim stopniu będą one widoczne już wcześniej. Przez okres 4 tygodni należy suplementować olej z czarnuszki codziennie, systematyczność jest kluczem każdej naturalnej suplementacji, nie tylko w tym przypadku. Nie należy natomiast przekraczać dawkowania zaleconego przez producenta.

Maksymalny czas trwania suplementacji nie został ustalony. Nie istnieją także żadne badania wskazujące na to, że długoterminowe przyjmowanie mogłoby wywoływać działania niepożądane. Uważa się więc, że olej z nasion czarnuszki można traktować jako element codziennej diety i przyjmować przez dłuższy okres czasu. Inni producenci zalecają wykonanie 2-3 tygodniowej przerwy po 4 miesiącach suplementacji oleju z czarnuszki.

Dawkowanie oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki w postaci płynnej:

  • 1-2 łyżeczki dziennie w przypadku osób dorosłych;
  • 0,5-1 łyżeczka dziennie w przypadku dzieci.

Olej z czarnuszki w kapsułkach:

  • 2 kapsułki w przypadku osób dorosłych;
  • 1 kapsułka w przypadku dzieci.

Produkt w postaci płynnej można dodawać do owsianek, jednogarnkowych dań mięsnych i kapustnych, sosów grzybowych, sałatek i surówek, a nawet owocowo-warzywnych smoothies czy jogurtów. Dlatego znacznie łatwiej podać go małym dzieciom czy osobom mającym problem z przełykaniem tabletek. Decydując się na olej z czarnuszki w kapsułkach należy upewnić się, że dziecko posiada już zdolność bezpiecznego przełykania takich produktów.

Brak efektów suplementacji oleju z czarnuszki

Zdarzają się sytuacje, w których pomimo codziennej suplementacji oleju z czarnuszki konsument nie zauważa u siebie pożądanych efektów. Dzieje się tak głównie wówczas, gdy taka osoba decyduje się na suplementację, ale jednocześnie nie zmienia swojego stylu życia. Przyjmowanie oleju z czarnuszki celem łagodzenia stanów zapalnych w organizmie nie przyniesie efektów, jeśli jednocześnie konsument będzie codziennie palić papierosy, jeść sporą ilość cukrów prostych, żyć w stresie i niewysypiać się. Są to główne czynniki ryzyka zaostrzające stany zapalne. Jeśli natomiast celem suplementacji jest łagodzenie objawów alergii pokarmowej, lecz mimo tego konsument wciąż będzie spożywać alergen, również nie zaobserwuje rezultatów.

Jednak nawet mimo nieodpowiedniego stylu życia suplementacja oleju z czarnuszki jest rekomendowana każdemu. Z pewnością zmniejszy ilość wolnych rodników w organizmie i złagodzi stres oksydacyjny, będący czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych. Choć tego nie zauważymy, ustrój będzie od środka chroniony w jak największym, możliwym stopniu.

Olej z czarnuszki siewnej w ciąży

Olej z czarnuszki siewnej jest przeciwwskazany kobietom ciężarnym, ponieważ tymochinon (główny składnik chinonowy czarnuszki) wykazuje silne działanie rozkurczowe w stosunku do mięśni gładkich, a takim mięśniem jest również macica. W efekcie zwiększa ryzyko poronienia w pierwszych tygodniach ciąży oraz przedwczesnego porodu w III trymestrze.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
  3. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  4. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami