Aktualizacja: 2 października 2023
Czy olej z czarnuszki pomaga na stawy? To pytanie zadają sobie osoby szukające bezpiecznych, naturalnych metod wzmacniania stawów. Olej z czarnuszki egipskiej, tuż obok kwasu hialuronowego i kolagenu, może okazać się niezwykle cennym suplementem diety poprawiającym kondycję stawów. Wszystko przez jego właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, przez co łagodzi wiele dolegliwości ze strony narządu ruchu. Jak dokładnie olej z czarnuszki wpływa na stawy?
Spis treści
Co zawiera olej z czarnuszki?
Olej z nasion czarnuszki, nazywanej również czarnym kminkiem, jest skarbnicą przede wszystkim następujących związków:
- NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, także z rodziny Omega 3, z których niedoborem zmaga się spora część populacji;
- alkaloidy imidazolowe;
- fitosterole;
- witamina E;
- saponiny trójterpenowe;
- tymochinon;
- tymol;
- karwakrol;
- p-cymen i alfa-pinen;
- taniny;
- flawonoidy, w tym kwercetyna.
W jaki sposób związki te mogą poprawiać kondycję stawów?
Czy olej z czarnuszki pomaga na stawy?
Czarnuszka siewna w licznych badaniach wykazała działanie przeciwzapalne oraz immunomodulujące. Te właściwości mogą mieć duże znaczenie w leczeniu pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, co potwierdza przeprowadzony eksperyment na 43 pacjentkach z łagodną i umiarkowaną postacią RZS. W randomizowanym badaniu kontrolnym wykazano wpływ czarnuszki siewnej na limfocyty T. Pacjentki zostały podzielone na grupę otrzymującą preparat placebo oraz grupę leczoną kapsułkami zawierającymi 500 mg oleju z czarnuszki. Kapsułki były podawane 2 razy dziennie przez okres 2 miesięcy. Badanie wykazało wyraźny wpływ produktu na modulację limfocytów T poprzez zmniejszenie populacji limfocytów CD8+, zwiększenie odsetka limfocytów CD4+ i CD25+ oraz stosunku limfocytów CD4+ do CD8+. W konsekwencji tego zaobserwowano spadek: ilości stawów objętych stanem zapalnym, częstości występowania porannej sztywności stawów oraz tzw. wskaźnika DAS.
Takich badań przeprowadzono kilka, a wszystkie z podobnym skutkiem. Można więc wywnioskować, że olej z czarnuszki pomaga na stawy objęte przewlekłymi stanami zapalnymi, łagodząc je. W efekcie jest to coraz chętniej polecany suplement diety osobom z RZS, dną moczanową, łuszczycowym zapaleniem stawów, chorobą zwyrodnieniową stawów oraz wszelkimi innymi dolegliwościami przewlekłymi, w przebiegu których może rozwinąć się stan zapalny stawów.
Olej z czarnuszki a dna moczanowa
Udowodniono, że olej z czarnuszki siewnej hamuje wytwarzanie cytokin prozapalnych, w tym między innymi interleukiny 1 i interleukiny 6. Za wiele właściwości prozdrowotnych produktu odpowiada również silnie działający tymochinon, który nie znajduje się w niemal żadnej innej roślinie. Nasiona czarnuszki i olej z nich tłoczony wykazują działanie przeciwzapalne oraz wywierają korzystny wpływ na obniżanie stężenia kwasu moczowego we krwi, co wskazuje na jej korzystny wpływ w leczeniu dny moczanowej i hiperurykemii.
Pośrednie działanie oleju z czarnuszki na stawy
Powyższe działanie oleju z czarnuszki na stawy jest bezpośrednie, jednak nie można pominąć również tego pośredniego. Olej wpływa korzystnie na normalizację masy ciała poprzez stymulację metabolizmu, poprawę trawienia, wsparcie mikroflory jelitowej oraz hamowanie napadów głodu. Prawidłowa masa ciała to kluczowy czynnik, który chroni przed zbędnym, nadmiernym obciążaniem stawów. Dodatkowo poprzez poprawę krążenia i korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy sprawia, że tkanki okołostawowe są lepiej odżywione i ukrwione. Witamina E to silny antyoksydant spowalniający starzenie się tkanek, zaś kwasy tłuszczowe Omega 3 wpływają korzystnie na jakość mazi stawowej.
Wszystkie osoby, które chcą zadbać o zdrowie swoich stawów – bez względu na to, czy zmagają się z ich przewlekłymi problemami, czy też nie – powinny rozważyć suplementację oleju z czarnuszki. Wpłynie ona korzystnie nie tylko na narząd ruchu, ale również na ogólne zdrowie, samopoczucie i urodę. Olej z czarnuszki jest produktem bezpiecznym i uniwersalnym, można podawać go również dzieciom. Ostrożność powinny zachować jedynie kobiety w ciąży.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Orczyk J., Ołownia A., Tokarzewski A., Piecewicz-Szczęsna H., Nigella Sativa – an ordinary herb or a miraculous medicine?, Journal of Education, Health and Sport, 13/2023.
- Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
- Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zostaw komentarz