Aktualizacja: 9 sierpnia 2023
Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych wywołująca zwężenie oskrzeli, które są podstawowymi narzędziami, niezbędnymi przy prawidłowym oddychaniu. Tradycyjne leki mogą pomóc w zapobieganiu i skutecznej kontroli objawów astmy, a większość z nich jest przepisywana przez lekarza po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowych badań. Istnieją również alternatywne metody leczenia – czarnuszka na astmę może złagodzić niektóre z objawów tej choroby.
Spis treści
Jakie objawy wywołuje astma?
Do głównych objawów, które wywołuje astma, możemy zaliczyć:
- trudności w oddychaniu;
- ból i ucisk w klatce piersiowej;
- świszczący oddech;
- napady kaszlu.
Symptomy te różnią się intensywnością w zależności od stopnia zaostrzenia tej choroby. Ponadto nie występują stale, lecz napadowo, w zależności od aktualnej ekspozycji na czynniki drażniące. Napad astmy bardzo często pojawia się w momencie wdychania dymu tytoniowego czy alergenów.
Czarnuszka (Nigella Sativa)
Czym tak właściwie jest czarnuszka? Czarnuszka, zwana również Czarnym Kminkiem, to roślina, która rośnie naturalnie w rejonie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce Północnej. Często spotyka się ją pod postacią zimnotłoczonego oleju z nasion czarnuszki, przeznaczonego do spożycia. Czarnuszka na astmę, a także na stany zapalne jak np. zapalenie oskrzeli, wykorzystywana była już w medycynie przez starożytnych Egipcjan.
Czarnuszka na astmę
Czarne nasiona kminku zawierają składniki odżywcze, kwasy tłuszczowe omega-6, fosfolipidy i antyoksydanty. Ponad 100 składników zawartych w tych małych, niepozornych czarnych nasionach czarnuszki, są skutecznym sposobem w zwalczaniu przeróżnych dolegliwości zdrowotnych, w tym również właśnie astmy. Czarnuszka pod postacią tłoczonego na zimno oleju chroni komórki organizmu przed stanami zapalnymi, co z kolei zapobiega walce z chorobami przewlekłymi układu oddechowego.
Kto jeszcze powinien stosować regularnie olej z czarnuszki?
Na regularne spożycie oleju z czarnuszki powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które cierpią na następujące dolegliwości:
- ból zatok;
- choroby skóry: w tym łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, rybia łuska itp.;
- choroby skóry głowy, przede wszystkim łupież;
- problemy trawienne, zwłaszcza po przejedzeniu;
- alergie na słońce / oparzenia słoneczne;
- trądzik i blizny potrądzikowe;
- menopauza – zmniejsza uderzenia gorąca.
Jest to tylko kilka przykładów, dla których warto sięgnąć po olej z czarnuszki. Nie bez powodu mówi się, że czarnuszka to remedium na wszystkie choroby.
Czarnuszka na astmę – jak przyjmować?
Czarnuszka na astmę dostępna jest w formie kapsułek, płynnej postaci lub małych nasionkach. Kapsułki to bardzo wygodna forma w codziennym wzmacnianiu odporności, a także hamowaniu reakcji alergicznych. Z kolei olej w postaci płynnej może być stosowany bezpośrednio na skórę jako odżywczy olejek lub doustnie: jedna łyżeczka oleju z czarnuszki z dodatkiem miodu (w celu złagodzenia smaku). Możemy delikatnie również podgrzać płynny olej i wykonać domowy zabieg inhalacji na drogi oddechowe. Zabieg taki pomoże w rozrzedzeniu zalegającego śluzu w oskrzelach. Jeżeli chodzi o nasiona z czarnuszki to są one idealnym dodatkiem do pieczywa, białego sera, zup, zapiekanek itp.
Środki ostrożności w przyjmowani oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki nie powinno się stosować jako zamiennik leków. W takim przypadku zaleca się kontakt z lekarzem, aby mógł on wykluczyć niepożądane interakcje z przepisanymi lekami, a także sprawdzić czy nie widzi przeciwwskazań w regularnym zażywaniu oleju z czarnuszki.
Należy pamiętać, że czarnuszka siewna jest medycyną alternatywną, co oznacza, że nie ma jeszcze na tyle wystarczających dowodów naukowych, aby stosować ją głównie jako leczenie z wykluczeniem innych leków. Olej z czarnego kminku nie powinien być stosowany również przez kobiety w ciąży, ponieważ może wywołać skurcze macicy.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
- Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 2/2016.
Zostaw komentarz