Sok z cytryny ma wiele zastosowań – zarówno kulinarnych, jak i kosmetycznych czy nawet gospodarczych. Jest naturalnym środkiem wspierającym zdrowie, urodę i czystość w domowych pomieszczeniach. Czym się wyróżnia, jaki ma skład i w jaki sposób można go wykorzystać?
Spis treści
Sok z cytryny w kuchni
Sok z cytryny bardzo dobrze nadaje się do wszelkich ciast, zwłaszcza do tradycyjnej babki cytrynowej pieczonej na Wielkanoc. Nadaje wypiekom orzeźwiającego, energetyzującego posmaku. Można dodać sok z cytryny do lukru lub rozmaitych mas. To także lubiany dodatek do herbat i naparów ziołowych. Warto wiedzieć, że sok z cytryny może wzbogacić smak i aromat domowych nalewek, zwłaszcza z malin czy wiśni.
Sokiem z cytryny skrapia się ryby i owoce morza, aby zamaskować ich morski posmak oraz aby wydobyć najbardziej wartościowe atuty dań. Produkt sprawia, że mięsa stają się bardziej soczyste i delikatne, a świeże sałatki zyskują oryginalną nutę. Sok z cytryny jest szczególnie lubiany w kuchni azjatyckiej, zwłaszcza do makaronów, dań jednogarnkowych i sosów.
Sok z cytryny – właściwości zdrowotne
Sok z cytryny jest dobrym źródłem:
Zawiera także terpeny pobudzające produkcję śliny i soków żołądkowych, co wspomaga trawienie. Produkt ten podczas systematycznego spożywania silnie detoksykuje organizm, a więc oczyszcza organizm z toksyn. Dodatkowo dodaje energii, przeciwdziała zmęczeniu, pobudza, potęguje libido oraz sprawia, że czujemy się pełni sił. Wystarczy każdego ranka rozpoczynać dzień szklanką wody z dodatkiem soku z cytryny, najlepiej wyciśniętego samodzielnie z ½ cytryny.
Ostatnio przeprowadzone badania udowodniły, że cytryna może mieć działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w kierunku raka wątroby, hamując namnażanie się jego komórek. Ponadto sok z cytryny reguluje glikemię i poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie i zmniejsza ilość wolnych rodników tlenowych, będących przyczyną licznych chorób cywilizacyjnych. Badania wykazały skuteczność soku z cytryny w leczeniu szkorbutu i ran cukrzycowych. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C, produkt ten może wzmacniać odporność.
Zobacz również: Najlepsza witamina C.
Sok z cytryny w kosmetologii
Sok z cytryny bywa wykorzystywany do przyrządzania domowych kosmetyków, m.in.:
- kremów do skóry;
- maseczek;
- peelingów;
- serum;
- wcierek do skóry głowy;
- płukanek do włosów.
Silnie oczyszcza skórę i rozświetla ją, przez co staje się pełna blasku i świeża. Wygląda na wypoczętą i ujędrnioną. Kwas cytrynowy znajdujący się w soku z cytryny działa delikatnie złuszczająco, może być więc wykorzystywany jako składnik peelingów enzymatycznych. Wystarczy zmieszać sok z cytryny z cukrem i miodem naturalnym. Systematyczne stosowanie soku z cytryny na włosy wzmacnia je, pobudza porost, sprawia, że są lśniące i gładkie. Maseczki i płukanki domowej roboty zwiększają elastyczność kosmyków oraz zmniejszają ich porowatość.
Należy bezwzględnie pamiętać, że sok z cytryny może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. W związku z tym odradza się nakładanie kosmetyków z jego dodatkiem bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz, gdzie słońce może oświetlić skórę. Konsekwencją takich działań może być zaczerwienienie i podrażnienie skóry, a nawet wysypka.
Sok z cytryny do czyszczenia powierzchni
Sok z cytryny powszechnie wykorzystuje się w domu, zazwyczaj jako produkt odświeżający powietrze oraz czyszczący różne powierzchnie. Idealnie sprawdzi się w następujących przypadkach:
- odświeżanie lodówki – wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny lub ściereczkę sokiem z cytryny, a następnie przetrzeć nim umyte wcześniej powierzchnie wewnątrz urządzenia, aby pobyć się nieprzyjemnych zapachów;
- czyszczenie garnków i patelni – wszelkie naczynia wykonane z aluminium wraz z upływem czasu mogą się przebarwiać lub matowieć. Przecierając je sokiem z cytryny, przywracamy im blask oraz usuwamy ewentualne mniejsze przebarwienia;
- odświeżanie deski do krojenia – zwłaszcza deski drewniane szybko chłoną zapachy, a po miesiącach i latach użytkowania nie są one przyjemne;
- odstraszanie owadów – sokiem z cytryny można skropić obrus, zasłony, firanki, dywany. Można też wykorzystać go do kominków zapachowych czy dyfuzorów powietrza. Celem jest odstraszanie komarów, moli, mrówek i innych owadów;
- czyszczenie umywalek, zlewozmywaków, metalowych powierzchni kuchennych – można do tego użyć wody z cytryną lub z kwaskiem cytrynowym;
- pranie odzieży i tekstyliów – wystarczy dodać do pralki sok z cytryny, aby wywabić żółte plamy z odzieży oraz aby zwiększyć skuteczność stosowanych detergentów.
Zobacz również: Naturalne środki czyszczące.
Takich zastosowań jest znacznie więcej. Sok z cytryny jest łatwo dostępny, a owoce te można zakupić w korzystnych cenach. Z pewnością nie będą obciążeniem dla domowego budżetu. Mnogość ich zastosowań sprawia, że ich popularność nie maleje mimo upływu czasu. Co więcej, są coraz bardziej doceniane ze względu na swoją naturalność.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kłoda K., Mierzecki A., Swider K., Pawlik A., Wpływ spożywanych owoców cytrusowych oraz egzotycznych i ich soku na metabolizm leków, Farmacja Współczesna, 6/2013.
- Klimek-Szczykutowicz M., Szopa A., Ekiert H., Cytryna – owoc o cennych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, Lek w Polsce, 8/2018.
- Kościuk M., Tarasiuk I., Czurak A., Szydlik J., Perłowski J., Torbicz G., Naliwajko S., Markiewicz-Żukowska R., Bartosiuk E., Borawska M., Aktywność przeciwutleniająca wybranych owoców egzotycznych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2015.
Zostaw komentarz