Aktualizacja: 23 stycznia 2024
Cykoria (łac. Cichorium), choć w Polsce wciąż jeszcze mało znana, to już w starożytności uważana była za roślinę leczniczą. Nic dziwnego, bowiem posiada wiele wartościowych składników odżywczych, jest mało kaloryczna, więc bez problemu mogą ją spożywać osoby będą na diecie. Poznajmy bliżej właściwości oraz działanie cykorii.
Spis treści
Cykoria – charakterystyka
Cykoria to roślina z rodziny astrowatych, znana zarówno w odmianie liściowej, jak i korzeniowej. Jej liście są jasnozielone, kruche i charakteryzują się łagodnym smakiem z delikatną goryczką. Ceniona w kuchni za właściwości smakowe.
W starożytności cykorię wykorzystywano w celach oczyszczania organizmu, usuwania zbędnych produktów przemiany materii oraz leczenia problemów skórnych. W momencie kiedy cykoria zwiększała swą popularność rozpoczęto uprawę różnych jej gatunków. Do jej najpopularniejszych rodzajów należy:
- cykoria sałatowa;
- cykoria korzeniowa (często dodawana do kawy);
- cykoria korzeniowa biała;
- cykoria siewna;
- cykoria endywia;
- cykoria podróżnik.
Powyższe rodzaje cykorii różnią się w smaku, wyglądzie i zastosowaniach kulinarnych, co sprawia, że są popularne w różnych regionach i kuchniach świata.
Cykoria – właściwości
Cykoria zawiera szereg witamin m.in. witaminę A, witaminę C, witaminę E i witaminę K oraz witaminy z grupy B. W jej składzie można znaleźć również, beta-karoten, błonnik oraz sole mineralne (magnez, cynk, selen, mangan, żelazo, fosfor, wapń i potas). Zalecana jest w szczególności kobietom w ciąży z racji dużej ilości kwasu foliowego oraz osobom zwalczającym nadmiar kilogramów. Warto sięgać po cykorię, ponieważ pobudza apetyt, zwiększa przemianę materii, reguluje poziom cukru we krwi oraz obniża poziom cholesterolu. Mocno polecana jest kobietom karmiącym piersią, ponieważ zwiększa produkcję mleka.
Jej naturalnie gorzkawy smak powodują zawarte w niej laktucyny oraz laktukopiryny, które wspomagają funkcjonowanie wątroby oraz stymulują wydzielanie żółci. Dodatkowo cykoria wykazuje działanie moczopędne, przez co oczyszcza organizm oraz wspomaga pracę nerek.
Cykoria oprócz działania leczniczego wpływa również bardzo korzystnie na naszą urodę. Poprzez zawartość w niej beta-karotenu wpływa na poprawę kolorytu skóry, a witaminy w niej zawarte warunkują jej odpowiednie nawilżenie, uszczelniają naczynia krwionośne oraz opóźniają procesy starzenia.
Jak smakuje cykoria?
Cykoria – jaką kupić?
Kiedy decydujemy się na zakup cykorii, warto zwrócić uwagę na to, aby warzywo wyglądało świeżo i posiadało kolor jasnozielony. Liście cykorii powinny ściśle do siebie przylegać. Należy unikać tych, na których widać przebarwienia lub defekty w kolorze liści. Powinno wybierać się średniej wielkości lub większe egzemplarze, a unikać zbyt małych, zwiędłych lub przejrzałych sztuk. Warzywo musi być twarde, zdrowe i pozbawione oznak pleśni czy zgnilizny. Świeża cykoria powinna mieć łagodny, charakterystyczny zapach.
Cykoria – zastosowanie w kuchni
Cykoria jest często stosowana w kuchni jako składnik sałatek, a także podawana gotowana lub duszona. Jej smak może być również modyfikowany w zależności od sposobu przygotowania potrawy i użytych dodatków czy przypraw. Cykoria bardzo dobrze komponuje się z innymi rodzajami sałat, a także z pomidorem, ogórkiem czy serem mozzarellą. Stanowi smaczne i zdrowe połączenie z sosem czosnkowym lub sosem winegret. Jest ciekawym dodatkiem dla dań na bazie mięsa np. dziczyzny lub ryb. Wykorzystać ją również można w przyrządzaniu zup oraz zapiekanek. Cykorię stosuje się również w produkcji naturalnej kawy bez kofeiny.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bahmani M., Shahinfard N., Rafieian-Kopaei M., Saki K., Chicory: A review on ethnobotanical effects of Cichorium intybus L., Journal of Chemical and Pharmaceutical Sciences, 8/2015.
- Korzeń cykorii podróżnika, Komitet ds. Produktów Leczniczych Roślinnych, 2013.
- Perović J., Saponjac V., Kojić J., Krulj K., Moreno D., Garcia-Vihuera C., Bodroza-Solarov M., Ilic N., Chicory (Cichorium intybus L.) as a food ingredient – Nutritional composition, bioactivity, safety, and health claims: A review, 336/2021.
Zostaw komentarz