Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2024

Jak zbierać grzyby?Jak zbierać grzyby, aby grzybobranie było nie tylko przyjemne i relaksujące, ale i bezpieczne, a jednocześnie nie wpływało destrukcyjnie na faunę lasu? Istnieje kilka zasad, o których powinien słyszeć każdy miłośnik grzybów. Oto one!

Jak zbierać grzyby?

Zbieranie grzybów jest doskonałym relaksem, przyjemną formą wysiłku fizycznego bez względu na stan zdrowia czy wydolność organizmu, a jak dopisze szczęście, to również źródłem satysfakcji z udanych zbiorów. Grzyby jadalne są niezwykle lubianym dodatkiem do dań, zwłaszcza mięs, sosów i zup. Zupa grzybowa jest wręcz jednym z klasycznych dań kuchni polskiej. Jesienny masowy wysyp grzybów zaczyna się w połowie lub końcem września, a trwa on do pierwszych przymrozków. O czym należy pamiętać, zbierając grzyby?

Pozostawienie grzybni podczas zbierania grzybów

Pozostawienie grzybni podczas zbierania grzybów ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu w przyszłości, a więc jeszcze tego samego sezonu lub w sezonie kolejnym. Nie powinno się wyrywać grzybów ruchem pionowym ku górze, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyjmiemy go łącznie ze znaczną częścią grzybni. Co zatem zrobić?

Grzyb można złapać za trzonek i delikatnie wykręcić, ewentualnie można ściąć go ostrym, małym nożykiem. W drugim przypadku należy pamiętać, aby pozostałość trzonu przysypać ziemią lub pobliską ściółką. Sprawi to, że grzybnia nie wyschnie i nie obumrze, a pozostałość trzonu będą mogły zjeść leśne zwierzęta, np. gryzonie czy ślimaki.

Zbieranie grzybów a zasada ograniczonego zaufania

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany grzyb jest jadalny, należy bezwzględnie go pozostawić na swoim stanowisku. Wiele grzybów jadalnych jest niezmiernie podobnych do grzybów trujących i odwrotnie, co może zakończyć się nawet śmiercią. Przykładem jest choćby muchomor sromotnikowy do złudzenia przypominający kanię lub gąskę, a także goryczak żółciowy przypominający borowika szlachetnego. Jeśli więc pozostaje, choć cień wątpliwości co do gatunku grzyba i jego bezpieczeństwa, najlepiej go pominąć. Nie warto ryzykować swojego zdrowia.

Co ważne, grzybów trujących i nieznanych nie należy niszczyć, np. kopiąc je czy tratując. Choć niebezpieczne dla człowieka, są ważnym elementem leśnego ekosystemu. Urozmaicają runo leśne, a także są pożywieniem dla zwierząt zamieszkujących ten obszar.

Do czego zbierać grzyby?

Grzyby najlepiej zbierać do wiklinowych lub drewnianych koszyczków, ewentualnie do innych miejsc dobrze przepuszczających powietrze i wykonanych z naturalnych tworzyw. Z pewnością złym wyborem jest umieszczanie ich w worku foliowym, zwłaszcza jeśli chcemy poświęcić na grzybobranie więcej czasu. W reklamówkach grzyby szybko się psują, jako że pasuje tam niekorzystna dla nich atmosfera – jest wilgotno i ciepło, a jednocześnie nie ma dostępu powietrza.

Metoda czasowego skupiania wzroku

Jeśli więc wiemy, jak dokładnie zbierać grzyby do swojego koszyczka oraz które wybierać, jak sprawić, żeby znaleźć ich największe skupiska? Popularnością cieszy się metoda czasowego skupiania wzroku, polegająca na tym, że co kilka metrów należy się zatrzymać i skupić spojrzenie na jeden, wybrany punkt na runie leśnym. Często dopiero wtedy zauważyć można grzyby, jeśli tam rosną. Pobieżne przeszukiwanie terenu leśnego wzrokiem nie sprawdzi się, nawet jeśli omiatamy runo leśne spojrzeniem niezwykle powoli. Podczas przyglądania się jednemu obszarowi dobrze jest przykucnąć lub pochylić się, aby odległość oczu od podłoża była mniejsza.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Grzybów nie wolno zbierać na terenach chronionych: w rezerwatach, parkach narodowych. W lasach nie wolno natomiast wchodzić na tereny młodych nasadzeń, działy nasienne i specjalnie oznakowane. Wszystkie grzyby tworzące duże owocniki podlegają ochronie gatunkowej częściowej. Ponadto niezależnie od miejsca występowania część gatunków podlega całkowitej ochronie gatunkowej – nie wolno ich zrywać, ponieważ grozi to karą. Takimi grzybami są m.in. promieniak wilgociomierz, boczniak mikołajkowy, borowik korzeniasty czy opieńka torfowiskowa.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Leszczyńska-Niziołek Z., Polowanie na grzyby, Wydawnictwo Buchmann, 2023.
  2. Zarawska P., Atlas grzybów, Wydawnictwo SMB, 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami