Każdy ogrodnik musi wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu. Szkodniki te każdego roku sukcesywnie niszczą uprawy warzyw i owoców oraz zmniejszają estetykę rabat. Można stosować metody profesjonalne oraz domowe.
Spis treści
Środki ślimakobójcze
Najskuteczniejszym sposobem na trwałe pozbycie się ślimaków z ogrodu jest zastosowanie profesjonalnych środków ślimakobójczych. Największą popularnością cieszą się moluskocydy. To syntetyczne lub naturalne substancje wykorzystywane do zwalczania mięczaków. Substancje aktywne to metiokarb lub metaldehyd, które oddziałują na ślimaki zarówno kontaktowo, jak i od wewnątrz. Ostatnimi czasy na rynku środków mięczakobójczych prym wiedzie fosforan żelaza (III). Nie tylko jest toksyczny dla szkodników, ale i pełni rolę nawozu. Zatrute ślimaki, zanim zginą, zakopują się pod ziemię. To duża zaleta, ponieważ nie widzimy na powierzchni gruntu obumarłych mięczaków.
Taśma miedziana na ślimaki
W sklepach ogrodniczych zakupić można również taśmę miedzianą na ślimaki. To rozwiązanie dyskretne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Taśmę można przyciąć na dowolną długość i umieścić w wybranym przez siebie miejscu. Generuje ona niewielkie wyładowanie elektryczne, niekomfortowe dla ślimaków. Nie będą one zatem przekraczać jej linii.
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowymi sposobami?
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się ślimaków, jednak nigdy nie będą one tak skuteczne, jak metody profesjonalne. Przykładowymi są:
- rozsypywanie wokół ogródka ścieżek nieprzekraczalnych przez ślimaki, np. z popiołu, fusów po kawie, rozkruszonych skorupek jaj;
- sadzenie między grządkami ziół o intensywnym zapachu, nietolerowanym przez ślimaki, takich jak szałwia lekarska, oregano, mięta pieprzowa czy lawenda;
- kropienie wokół ogródka strefy za pomocą olejków eterycznych z wyżej wymienionych ziół;
- dbanie o czystość w ogrodzie i systematyczne usuwanie z niego luźno leżących gałęzi czy opadłych liści, które byłyby dobrym środowiskiem dla ślimaków;
- dbanie o obecność na terenie ogrodu budek lęgowych dla ptaków, które naturalnie żywią się ślimakami, takich jak szpaki, sójki, rudziki, kosy czy drozdy;
- ręczne zbieranie ślimaków;
- umieszczenie w ogrodzie wiaderka z roztworem z drożdży lub jasnym piwem – ślimaki zwabione zapachem będą topić się w tych płynach.
Decydując się na zastosowanie jakichkolwiek metod zwalczania ślimaków, najlepiej wdrażać je w życie wczesnym rankiem, gdy szkodniki nie zdążyły jeszcze wyjść ze swoich kryjówek.
Mączka bazaltowa na ślimaki
Jednym z najbardziej lubianych sposobów na szybkie zwalczenie ślimaków w ogrodzie jest zastosowanie mączki bazaltowej. Grządki obsypuje się taką mączką dookoła, tworząc tym samym nieprzekraczalną przez ślimaki granicę. Ślimaki będą omijać taką barierę, ponieważ pylista mączka oblepia ich ciała, uniemożliwiając im sprawne poruszanie się. Warto zaznaczyć, że mączka bazaltowa odstrasza również gąsienice i mszyce. Poprawia strukturę gleby, zwiększa jej tendencje do zatrzymywania wody oraz jest całkowicie bezpieczna dla uprawianych roślin. Ryzyko przedawkowania praktycznie nie istnieje.
Ślimaki w ogrodzie – jak rozpoznać ich obecność?
Oczywiście najbardziej charakterystyczna jest sama obecność tych pasożytów, jednak nie zawsze można ją zaobserwować. Innymi wskaźnikami są małe, białe lub lekko żółte kuleczki umiejscowione pod kamieniami, głęboko w ściółce czy w różnego rodzaju szczelinach. Są to jaja ślimaków, z których już niedługo wylęgną się młode mięczaki. Innym śladem jest śluz tworzący srebrzyste linie na roślinach czy glebie. To pozostałości po przemieszczaniu się ślimaków, ponieważ ich ciała oblepione są takim właśnie śluzem. Na końcu należy zwrócić uwagę, czy na liściach i łodygach roślin nie ma dziur oraz podgryzionych wżerów. Wszystkie te sytuacje są wskazaniem do zastosowania sposobów zwalczających ślimaki.
Zwalczanie ślimaków jest niezbędne nie tylko ze względu na przydomowe uprawy. Największe zagrożenie stwarzają gatunki nagie, czyli bez skorupek, np. ślinik luzytański oraz pomrowik plamisty. Rozprzestrzeniają one groźne dla domowych zwierząt mikroorganizmy, takie jak np. nicienie sercowate.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Przybylak Z., 300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Wydawnictwo Gaj, Bydgoszcz 2019.
- Mazik M., Szkodniki w domu i w ogrodzie, Wydawnictwo Dragon, Warszawa 2020.
Zostaw komentarz