Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 czerwca 2024

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie domowym sposobem?Każdy ogrodnik lub osoba dopiero zaczynająca przygodę z ogrodnictwem zastanawia się, jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie domowym sposobem. Z całą pewnością ślimaki należą do niepożądanych szkodników, które niszczą przydomowe uprawy, nawet te niewielkie. Dodatkowo są nieestetyczne i w wielu osobach wzbudzają wstręt. Oto sprawdzone i polecane metody pozwalające skutecznie z nimi walczyć.

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie domowym sposobem?

Kolonia ślimaków już w ciągu paru godzin może siać ogromne zniszczenia w ogródkach i na uprawach. Niszczą nie tylko liście i części nadziemne, ale często również korzenie, uniemożliwiając roślinom regenerację czy wzrost w kolejnym roku. Dodatkowo pozostawiają za sobą nieestetyczny śluz i znaczne dziury w liściach. Uznawane są za szkodniki. Wiele osób szuka sprawdzonych, domowych sposobów na pozbycie się ich. Warto wypróbować te opisane poniżej.

Pułapka na ślimaki

W pierwszej kolejności na myśl przychodzą różnego rodzaju pułapki na ślimaki. Można kupić je w sklepach ogrodniczych, jak również przygotować samodzielnie w domu. Najprostszą wersją jest wlanie do plastikowego pudełka odrobiny piwa lub drożdży rozpuszczonych w wodzie. Ich zapach jest dla ślimaków niezwykle atrakcyjny, zatem zwabione nim, szybko wejdą do pojemnika. Nie będą mogły natomiast się wydostać. Tak schwytane szkodniki można zutylizować bądź wynieść gdzieś daleko.

Zabezpieczenie ogródka

Prostą metodą zabezpieczania ogródka jest rozsypanie wokół niego grubszej ścieżki z pokruszonych skorupek jajek czy specjalnych granulek na ślimaki. Ślimaki nie radzą sobie dobrze z sypkim i ruchomym podłożem, zatem istnieje spore prawdopodobieństwo, że przeniosą się gdzieś indziej, gdzie będą mogły wygodnie przemieszczać się po zieleni. Ogródek można zabezpieczyć dokoła również ziołami o intensywnym zapachu, którego ślimaki nie tolerują. Takimi ziołami są np. lawenda, rozmaryn, cebula, czosnek, bazylia czy mięta. Dobrze sprawdzą się także olejki eteryczne o takich aromatach.

Dbanie o czystość w ogródku

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że często w zwalczaniu ślimaków pomocne są po prostu dobre nawyki i praktyki związane z dbaniem o czystość w ogrodzie. Wszelkie chwasty, gnijące resztki roślin, liście są mile widziane w stadach ślimaków. Warto zatem na bieżąco pozbywać się niepotrzebnych części roślin, plewić ogródek oraz podlewać rośliny punktowo, a nie po całej powierzchni. Dobrze sprawdza się też systematyczne grabienie trawy pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Dzięki temu ewentualne jaja ślimaków zostaną wyeksponowane na promienie słoneczne i zginą.

Zbieranie ślimaków ręcznie

Ręczne zbieranie tych szkodników sprawdzi się wówczas, gdy ogródek jest niewielki lub gdy problem stanowi rzeczywiście kilka lub kilkanaście ślimaków. Wówczas najlepiej zbierać je o świcie lub wieczorem, gdy są najbardziej aktywne i gdy mamy pewność, że zbierzemy niemal wszystkie okazy. Czynność zaleca się wykonywać w rękawiczkach. Zebrane ślimaki należy zabezpieczyć i wynieść na bezdroża lub łąkę, jednak nie bliżej niż 20 m od własnej posesji. W innym razie dość szybko spotkamy się z nimi ponownie.

Wapno gaszone – usypywanie ścieżki

Kolejną sprawdzoną metodą na ślimaki w ogrodzie jest stworzenie ścieżek z wapna gaszonego. Wapno ze względu na swój skład chemiczny parzy delikatną skórę ślimaka, w konsekwencji uśmiercając go. Średnia dawka wapna to około 4 kg na 100 mkw, dokładne proporcje zależą więc od wielkości terenu, który chcemy zabezpieczyć. Wapno gaszone jest dostępne w sprzedaży m.in. w każdym sklepie budowlanym.

Naturalne opryski na ślimaki

Ostatnią polecaną propozycją jest samodzielne stworzenie oprysków na ślimaki. Są one alternatywą dla mieszanek sklepowych, które mogą zawierać chemiczne związki, spożywane następnie przez człowieka. Taki oprysk można wykonać np. z kompostu przyrządzonego wcześniej z liści narecznicy samczej lub piołunu, a także z klasycznej gnojówki zmieszanej z wywarem ze wspomnianych roślin i wodą. Każdy ogrodnik powinien samodzielnie wybrać metodę zwalczania ślimaków, która według niego jest najskuteczniejsza. Często metodą prób i błędów odkrywa się te najlepsze dla danego ogrodu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przybylak Z., 300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Wydawnictwo Gaj, Bydgoszcz 2019.
  2. Mazik M., Szkodniki w domu i w ogrodzie, Wydawnictwo Dragon, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami