Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy, które systematycznie niszczą ogrodowe uprawy oraz są nieestetycznym elementem każdego ogrodu? Istnieje wiele mniej lub bardziej inwazyjnych metod, dlatego każdy powinien dobrać tę, która najbardziej odpowiada jego preferencjom. Przy odrobinie wysiłku można całkowicie pozbyć się tych szkodników.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Ślimaki bez skorupy mają niezwykle szerokie preferencje żywieniowe, dlatego praktycznie w każdym ogrodzie, gdzie rosną warzywa lub owoce, znajdą coś dla siebie. Uwielbiają m.in. truskawki, cynie, dalie, astry i nasturcje, liście sałaty, jarmużu i kapust, buraki ćwikłowe. W największych ilościach pojawiają się po deszczu, choć równie dobrze mogą żerować na uprawach przez cały czas. W jaki sposób szybko i trwale się ich pozbyć?

Profesjonalne środki chemiczne

Najprostszym sposobem jest użycie profesjonalnych środków chemicznych zwalczających ślimaki, których składnikiem aktywnym może być choćby metaldehyd. Takie preparaty sprzedawane są w formie granulek, które wystarczy rozsypać na glebie wokół upraw najlepiej po południu lub wczesnym wieczorem, a więc jeszcze zanim ślimaki wyruszą na żer. Czynności należy powtórzyć kilkukrotnie w ciągu kolejnych dni lub tygodni, w zależności od zaleceń producenta. Wszystko przez to, że w glebie mogą znajdować się jaja, które wymagają unieszkodliwienia w przyszłości.

Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

Coraz więcej osób nie chce sięgać po chemiczne, dostępne w sklepach preparaty na ślimaki i szkodniki, decydując się na samodzielne przygotowanie ich w domu. Do najpopularniejszych należą:

  • uprawa roślin, które odstraszają ślimaki – należą do nich między innymi czosnek, gorczyca, majeranek, tymianek i cząber. Jednocześnie zioła te mogą stać się wartościowym elementem kuchni;
  • ręczne zbieranie ślimaków – nie jest jednak skuteczną metodą, ponieważ ślimaki są obojnakami, które mogą składać setki jaj dziennie. Znacznie lepszą opcją jest doprowadzenie do ich całkowitego wyeliminowania, niż ciągłe zbieranie;
  • wysypywanie wokół ogródka ścieżek z popiołu, fusów po kawie, soli, mączki bazaltowej;
  • zadbanie o budki lęgowe i karmniki dla ptaków, które naturalnie żywią się ślimakami. Takimi zwierzętami są: drozdy, szpaki, sójki, rudziki czy kosy;
  • dbałość o czystość w ogrodzie, w tym na bieżąco usuwanie leżących patyków, opadłych liści, niepotrzebnych kamieni, co pozwoli wyeliminować kryjówki ślimaków;
  • rozsypanie wokół upraw pokruszonych skorupek od ugotowanych jaj;
  • rozmieszczanie w ogrodzie pojemników wypełnionych piwem lub rozpuszczonymi drożdżami, które zwabiają ślimaki. Ślimaki chętnie wchodzą do tych pojemników i się topią.

Rośliną, której ślimaki nie tolerują, jest także lawenda. To piękna roślina ozdobna, generująca niezwykle przyjemny zapach oraz możliwa do wykorzystania w celach zdrowotnych. Warto obsadzić nią uprawy dookoła, a niekiedy nawet pomiędzy grządki.

Zobacz również: Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie domowym sposobem?

Profesjonalne czy domowe środki na ślimaki? Które wybrać?

Stosowane nawet przez wiele lat domowe metody przeważnie okazują się być niewystarczające (nieskuteczne lub tylko częściowo skuteczne). Zwłaszcza jeśli sezon jest raczej deszczowy, gleba wilgotna, a w ogródku rosną rośliny wyjątkowo lubiane przez ślimaki. Osobom, którym zależy na solidnych i pewnych rozwiązaniach, rekomenduje się profesjonalne środki zwalczające ślimaki. Dają gwarancję niemal 100% likwidacji tych szkodników. Są jednocześnie bezpieczne dla roślin oraz dla ludzi, które będą spożywać owoce i warzywa. Jeśli ślimaki występują w ogródku sporadycznie lub w małych ilościach, zawsze warto wypróbować polecane powyższe metody.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przybylak Z., 300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Wydawnictwo Gaj, Bydgoszcz 2019.
  2. Mazik M., Szkodniki w domu i w ogrodzie, Wydawnictwo Dragon, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami