Jak odstraszyć dzika? W dzisiejszych czasach każdy człowiek powinien wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Zwierzęta te są coraz powszechniejsze nie tylko na terenach wiejskich, ale i miejskich. Spotkanie z nimi może zakończyć się tragicznie, jeśli nie będą przestrzegane podstawowe zalecenia. O czym warto wiedzieć? Oto podstawowe rady i wskazówki.
Spotkanie z dzikiem
Aby zmniejszyć ryzyko spotkania z dzikiem, należy pamiętać, aby:
- zachować szczególną ostrożność podczas spacerów po lesie, grzybobrania czy przebywania w rejonach, gdzie naturalnie żyją dziki;
- nie dokarmiać dzików;
- zamykać klapy śmietnika i nie zostawiać worków ze śmieciami luzem, jak również nie zostawiać resztek jedzenia w lesie;
- nie zbaczać ze ścieżek wytyczonych w lasach, a w szczególności nie przedzierać się przez zarośla, w których bardzo często chowają się dziki;
- nie spacerować wzdłuż śladów bytowania dzików, np. wzdłuż zrytego terenu, ponieważ mogą one doprowadzić nas do siedliska dzików;
- nie szczuć dzików swoimi psami, ponieważ zazwyczaj kończy się to krzywdą psa;
- spacerować po lesie, trzymając psy na smyczy, aby nie doszło do sytuacji, w której pies zacznie ujadać na dzika lub za nim biec. Te zaś są czynnikami wywołującymi agresję u dzików. Znacznie zwiększa się ryzyko, że zwierzę nas zaatakuje.
Zdarza się jednak, że mimo wszystko nie sposób uchronić się przed spotkaniem z dzikiem. Wówczas podstawą działań jest świadomość, co robić, gdy spotka się dzika, aby sytuacja zakończyła się szczęśliwie i bezpiecznie.
Jak odstraszyć dzika?
Przede wszystkim należy pamiętać, że odstraszanie dzika nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście istnieją gatunki zwierząt, podczas spotkania, z którymi najlepiej zachowywać się głośno, machać rękami, krzyczeć. Przykładem jest choćby spotkanie z niedźwiedziem. Jednak w przypadku dzików takie działania będą mieć odwrotny skutek – krzyk, gwałtowne ruchy, a już zwłaszcza ucieczka są czynnikami wzbudzającymi w dzikach agresję. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zakończy się to atakiem, a to właśnie jego chcemy uniknąć.
Co zatem zrobić, gdy zauważymy na swojej drodze dzika? Jeśli wiemy, że zwierzę nas nie dostrzegło, należy bardzo spokojnie, powoli i cicho się wycofać, pilnując przy tym, aby nie nadepnąć na patyki czy hałasujące części natury, co mogłoby skupić uwagę dzika właśnie na nas. Jeśli jednak zwierzę nas zauważyło, należy stanąć bez ruchu i czekać. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem dzik stwierdzi, że nie jesteśmy zagrożeniem i pójdzie swoją drogą. Dopiero wtedy możemy się wycofać.
Locha z warchlakami
Niebezpieczna sytuacja pojawia się w momencie, gdy spotkamy dzika z młodymi, czyli lochę z warchlakami. Wówczas locha niemal na pewno uzna nas za zagrożenie i zacznie atakować. Jeśli słyszymy jej sapanie, to znak, że szykuje się do ataku. Jeśli zacznie biec w naszą stronę, mamy już pewność, że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Co zrobić w takiej sytuacji? Słysząc sapanie, należy rozpocząć powolne wycofywanie się, nawet jeśli zwierzę na nas patrzy. Nie należy przy tym wykonywać gwałtownych ruchów czy krzyczeć. Natomiast gdy zwierzę biegnie już w naszą stronę, również można zacząć biec w przeciwnym kierunku.
Ucieczka przed dzikiem w linii prostej zwykle nie ma sensu, ponieważ zwierzę to biega bardzo szybko, z prędkością nawet 10 metrów na sekundę. Dlatego, gdy widzimy, że dzik zbliża się do nas, największe szanse mamy wykonując gwałtowną zmianę kierunku biegu lub odskakując na bok. Dziki nie są zwrotne, więc jeszcze kawałek drogi będą biegły prosto, zanim zaczną skręcać lub zatrzymają się i zmienią kierunek. To cenne sekundy, które można wykorzystać na ucieczkę lub wspięcie się na wysoki obiekt.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz