Aktualizacja: 28 sierpnia 2021
Domowy kompostownik to ekologiczne, zdrowe i bezpieczne rozwiązanie na odżywienie gleby, na której uprawia się warzywa i inną roślinność. Wbrew pozorom, aby cieszyć się z jego korzyści wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu, wystarczy nawet odrobina miejsca na balkonie. Jego przygotowanie jest proste, a zalety niepodważalne.
Spis treści
Jak zrobić domowy kompostownik?
Na początku należy przygotować odpowiednie miejsce na odpady kompostowe. Może to być zarówno skrzyneczka drewniana, zbite palety, jak i plastikowy pojemnik na zabawki, dostępny w każdym sklepie typu Ikea. Taki domowy kompostownik musi mieć jednak zapewnioną wentylację, dlatego za pomocą wiertarki należy wywiercić w nim kilkanaście otworów o średnicy 10-25 mm. Dzięki temu jego zawartość będzie mieć odpowiednią cyrkulację powietrza, a wilgoć będzie sprawnie odprowadzana. Pod kompostownikiem umieszcza się większą od niego podstawkę.
Teraz można zająć się wypełnianiem kompostownika. Przede wszystkim nie należy go mylić z odpadami organicznymi, które wyrzucamy każdego dnia do kosza na śmieci. Nie wszystkie resztki nadają się do domowego kompostownika. Można do niego z powodzeniem wrzucać między innymi:
- fusy kawy;
- skorupki jaj;
- torebki z herbatą;
- obierki z ziemniaków;
- surowe resztki owoców i warzyw;
- ręczniki papierowe i celuloza;
- kwiaty, rośliny doniczkowe.
Jednakże do kompostownika domowego nie należy wrzucać:
- cebuli, czosnku;
- skórek z owoców cytrusowych oraz bananów;
- kości, resztek ryb i mięsa z obiadu;
- skórek owoców i warzyw z pozostałościami herbistycydów;
- odchodów zwierząt domowych;
- przetworów mlecznych;
- plastiku, metalu, szkła.
Wszelkie umieszczane w kompostowniku odpadki powinny być wcześniej pokrojone na mniejsze części. Dzięki temu szybciej ulegną rozkładowi. Na spód kompostownika domowego układamy warstwę większej kory lub tekturę, a na tym gałązki, wyschłą roślinność lub inne produkty, które nadają się na środowisko dla dżdżownic. Następnie warto umieścić w kompostowniku dżdżownice, które z powodzeniem można zakupić w sklepach zoologicznych lub internetowych, a w razie większej ilości czasu wolnego i chęci zebrać z działki. Do tak przygotowanego kompostownika można wkładać odpadki, które będą rozkładane przez zwierzęta. Należy pamiętać, aby nowe odpadki przykrywać warstwą starych, ponieważ inaczej mogłyby zwabić muszki owocówki.
Pleśnienie kompostu
Może się zdarzyć, że zawartość domowego kompostownika zacznie pleśnieć. Dzieje się tak w sytuacjach zbyt dużej ilości wody w kompostowniku (zawartość należy co jakiś czas spryskiwać wodą, ponieważ pierścienice lubią wilgoć), przy nieodkryciu pokrywy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odsłonięcie pokrywy i uzupełnienie całości suchymi odpadkami, które wchłoną wilgoć, np. suchą trawą czy gałązkami.
Nieprzyjemny zapach z kompostownika domowego
To drugi, najczęstszy problem z domowym kompostownikiem. Oznacza, że znajduje się w nim za mała zawartość powietrza, a więc nie cyrkuluje ono tak, jak powinno. Być może przyczyną są zbyt małe otwory lub jest ich niewiele. Warto częściej odkrywać pokrywę, mieszać zawartość i dać jej czas na uruchomienie tlenowych procesów rozkładu. Prawidłowo wykonany kompostownik nie powinien wydzielać nieprzyjemnego zapachu.
Obecność muszek owocówek
Roje muszek owocówek pojawiają się wówczas, gdy w kompostowniku znajduje się zbyt duża ilość resztek owoców. Przyciągają one muszki owocówki. Wówczas wystarczy przysypać te resztki suchymi odpadami, a muszki owocówki odstraszać za pomocą wody z czosnkiem w spryskiwaczu. Należy jednak pamiętać, że także dżdżownice nie lubią tego zapachu. W najgorszym razie konieczne będzie opróżnienie kompostownika i rozpoczęcie procesu od nowa.
Uciekające dżdżownice
Na końcu warto wspomnieć o uciekających dżdżownicach. Opuszczają one kompostownik w trzech sytuacjach – gdy jest im za ciepło, zbyt wilgotno lub mają za mało nadpsutych odpadków jedzenia do rozkładania. Jeśli kompostownik stoi w domu najlepiej umieścić go na balkonie, gdzie ma stały dostęp do świeżego powietrza. Należy również zapewnić dżdżownicom stały dostęp do resztek pokarmowych.
Jak używać kompostu?
Jeśli kompostownik dostarcza nam już gotowego do użycia kompostu warto wiedzieć, jak z niego korzystać. Jest to samowystarczalne podłoże dla roślin. Taki kompost można mieszać z wcześniej zakupioną ziemią w sklepie ogrodniczym lub stosować jako odrębne podłoże, najczęściej pod domowe warzywa i zioła, ale również pod wszelkie inne rośliny, które uprawiamy. Jego nadmiar można rozdać sąsiadom, bo to bardzo pożądany składnik dla ogrodników. Ostatecznie nawet niewykorzystany kompost jest bardzo dobry dla środowiska naturalnego, bo znacznie redukuje ilość śmieci.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Woźniak J., Kompostowanie, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2013.
- Krysztoforski M., Sporządzanie kompostów i biopreparatów, Radom 2011.
- Majoch A., Jabłońska M., Bioodpady jako nowe źródło energii odnawialnej, Nafta-Gaz, 9/2013.
Zostaw komentarz