Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 stycznia 2024

Dania na tłusty czwartekDania na Tłusty Czwartek to nie tylko pączki, choć rzeczywiście są one od dawna symbolem tego dnia. Poza nimi w ostatni czwartek przed postem (zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim) można sięgać również po chrust (tzw. faworki), oponki, a nawet rosnące ostatnio w popularność churros (tzw. hiszpańskie pączki). Mając na uwadze kaloryczność wszystkich tych przekąsek, świętować powinno się jednak z umiarem. Alternatywnie zdecydować się można na zdrowsze zamienniki, np. pączki pieczone w piekarniku.

Dania na Tłusty Czwartek

Dania na Tłusty Czwartek są słodkie i tłuste, choć coraz chętniej przyrządzane są ich zdrowsze (pieczone) alternatywy. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i zgodnie z tradycją dozwolone jest wówczas nadmierne objadanie się. Geneza Tłustego Czwartku sięga pogaństwa, gdy objadaniem się świętowano nadejście wiosny i koniec zimy. Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia smażonych, słodkich pączków. Jakie dania w Tłusty Czwartek cieszą się największą popularnością?

Pączki

Pączki to ciastka w kształcie kulistym, tradycyjnie smażone na głębokim oleju. Przykładowy przepis:

  • 1 szklanka mleka;
  • 50 g świeżych drożdży;
  • 3 łyżki cukru;
  • 500 g mąki pszennej;
  • szczypta soli;
  • 1 łyżka cukru wanilinowego;
  • 1 jajko całe i 4 żółtka;
  • 4 łyżki stołowe masła roztopionego i ostudzonego;
  • 2 łyżki spirytusu.

Ciepłe mleko mieszamy z pokruszonymi drożdżami, dodajemy łyżkę mąki i łyżkę cukru. Odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce. Jajko i żółtka uciera się z 2 łyżkami cukru na pianę. Do drugiej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i cukier wanilinowy. Wlewamy drożdże i mieszamy łyżką drewnianą. Dodajemy ubite jajka i przez 15 minut wyrabiamy ręcznie ciasto. Na koniec wyrabiania dodaje się masło i spirytus. Ciasto powinno bez problemu odchodzić od ręki. Odstawiamy je na godzinę w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu formujemy z ciasta niewielkie kulki, które po uformowaniu odstawia się ponownie w ciepłe miejsce na 30 minut, aby wyrosły. Pączki smaży się na głębokim tłuszczu rozgrzanym do około 180 stopni przez 2 minuty z każdej strony.

Po usmażeniu można nadziać je ulubionym nadzieniem, korzystając z rękawa cukierniczego lub szprycy. Jako nadzienie bardzo dobrze sprawdzi się dżem (klasycznie różany), budyń, czekolada oraz nadzienie adwokatowe. Słodycz polać można lukrem lub roztopioną czekoladą, ewentualnie posypać cukrem pudrem. Jeden pączek bez nadzienia ma około 200 kcal.

Chrust

Chrust (inaczej: faworki) to niewielkie, kruche ciasteczka o charakterystycznym kształcie przypominającym kokardy. Podobnie jak pączki należy smażyć faworki na głębokim tłuszczu, przy czym jeden ma około 80-90 kcal. Podstawowy przepis:

  • 2 szklanki mąki pszennej;
  • 4 żółtka w temperaturze pokojowej (warto wyjąć je na 20 minut z lodówki);
  • 1 łyżka cukru pudru;
  • 5 łyżek gęstej śmietany;
  • mała szczypta soli;
  • 2 łyżeczki spirytusu.

Mąkę przesiewa się na stolnicę, tworzy w niej dołek i umieszcza w nim jajka, cukier puder, sól, spirytus i śmietanę. Zagarniając mąkę do środka, miesza się wszystkie składniki i wyrabia ciasto. Powinno być zwarte i dość sztywne. Ciasto będzie jeszcze smaczniejsze, jeśli będzie się je rozwałkowywało, składało na pół i ponownie rozwałkowywało (czynność powtarza się kilkanaście razy). Ostatecznie rozwałkowuje się je jak najcieniej, wycinając z niego paski o długości 10 cm i szerokości 3 cm. W środku każdego paska wykonuje się nacięcie nożem, a następnie przekłada przez nie jeden z końców faworka. Tak przygotowany wrzuca się na głęboki, rozgrzany olej (189 stopni C) i smaży 30-60 sekund z każdej strony. Tradycyjnie faworki posypuję się cukrem pudrem.

Oponki

Oponki to ciastka porównywane często do klasycznych pączków, choć różnią się od nich wykorzystaniem białego sera, co nadaje im wyjątkowy, niepowtarzalny smak. Przepis na oponki:

  • 250 g twarogu;
  • 1/3 szklanki cukru;
  • 1 łyżka cukru wanilinowego;
  • 2 żółtka;
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej;
  • 100 g gęstej śmietany;
  • 250 g mąki pszennej.

Twaróg przeciska się przez praskę i umieszcza w misce. Dodaje cukier zwykły i waniliowy oraz żółtka, po czym dokładnie miesza. Sodę łączy się ze śmietaną i umieszcza w misce z twarogiem. Wsypuje mąkę i bardzo dokładnie miesza. Ciasto należy wyłożyć na stolnicę i wyrobić, po czym rozwałkowuje się je na grubość około 1,5 cm. Szklanką z dużym otworem wycina się koła (podobnie jak na pierogi), a następnie mniejszą szklanką lub kieliszkiem wycina się środek tych kół, aby otrzymać kształt oponki. Oponki wrzuca się na rozgrzany tłuszcz (180 stopni C) i smaży na złoty kolor przez około 1 minutę z każdej strony. Można posypać je cukrem pudrem lub oblać lukrem.

Dania na tłusty czwartek – czy warto spróbować?

Warto spróbować tych potraw, aby doświadczyć autentycznej atmosfery i smaków związanych z polską tradycją kulinarną w okresie karnawału. Jednak z uwagi na ich kaloryczność, zaleca się spożywanie ich z umiarem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami