Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2024

Czym nawozić pomidory?Czym nawozić pomidory, aby szybko i pięknie rosły oraz aby użyte preparaty były całkowicie bezpieczne dla konsumentów i środowiska naturalnego? Nawożenie pomidorów jest wręcz obowiązkowym punktem dbania o te rośliny. Coraz więcej osób poszukuje jednak naturalnych alternatyw dla sklepowych preparatów.

Jak nawozić pomidory?

Kluczową informacją jest nie tylko rodzaj nawozu, ale i sposób jego użytkowania. Jeszcze przed umieszczeniem sadzonek pomidorów w glebie, należy odpowiednio ją przygotować, stosując nawóz organiczny. Najlepszym wyborem jest kompost lub przekompostowany obornik. Oba rozwiązania są niezwykle bogate w minerały: magnez, miedź, molibden, mangan i inne niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin w ogrodzie. Obornik stosuje się zazwyczaj na jesień w ilości 2-3,5 kg/m3, przy czym sadzonki pomidorów wsadza się do gruntu wczesną wiosną. Wiosną, przed wsadzeniem sadzonek do ziemi, warto dodatkowo wzbogacić ją o kompost. Na tak przygotowanym podłożu pomidory będą rosły wspaniale. Należy zaznaczyć, że nawóz nie chroni jednak roślin przed szkodnikami, w tym przed ślimakami. Tutaj należy szukać innych naturalnych rozwiązań, które uchronią pomidory przed zniszczeniem.

Nawożenie pomidorów powinno odbywać się także później, po posadzeniu sadzonek w glebie. Najlepiej sprawdza się system:

  • pierwsze nawożenie dwa tygodnie po posadzeniu sadzonek;
  • kolejne nawożenia co 14 dni;
  • ostatnie nawożenie około 3 tygodnie przed planowanym zbiorem warzyw.

Planując kalendarz zbiorów, warto dowiedzieć się, jaka jest specyfika uprawianego rodzaju pomidorów. Przykładowo pomidory malinowe zbierane są później, niż klasyczne pomidory polskie.

Zobacz również: Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie domowym sposobem?

Czym nawozić pomidory?

Do nawożenia pomidorów najczęściej wykorzystuje się obornik lub kompost. Kompost powstaje z roślinnych odpadów po ich rozłożeniu przez bakterie i inne mikroorganizmy działające w środowisku tlenowym. Z łatwością można pozyskać go samodzielnie, przygotowując domowy kompostownik. To jednocześnie ekologiczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na wykorzystanie resztek żywności do praktycznych celów ogrodniczych. Ogromną zaletą kompostu jest to, że nie można go przedawkować. Bez względu na to, ile się go da na podłoże, nie zaszkodzi on roślinom czy zwierzętom żyjącym w pobliżu. Dodatkowo kompost użyźnia glebę i rozpulchnia ją. Jest bogaty głównie w azot.

Obornik natomiast to naturalny nawóz składający się z przefermentowanego moczu i kału zwierząt oraz ściółki. Trudno przygotować go samodzielnie, jeśli nie hoduje się zwierząt roślinożernych. Obornik jest wyjątkowo bogaty w mikroelemety i makroelementy, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Można kupić go w formie granulowanej, jak również bez wcześniejszego przetworzenia u lokalnych rolników. Alternatywą są gotowe, sklepowe nawozy, które w przypadku pomidorów powinny zawierać przede wszystkim potas i fosfor.

Jak zrobić domowy kompost?

Aby przygotować domowy kompost, w pierwszej kolejności należy wybrać miejsce składowania odpadków. Najczęściej jest to drewniany pojemnik. Właśnie w nim układa się warstwy kompostu, składające się z odpadów roślinnych, liści, skoszonej trawy, resztek organicznych, obierek z owoców i warzyw. Po stworzeniu warstwy o grubości około 30 cm, do całości warto dodać specjalny środek zawierający w swoim składzie bakterie, co przyspieszy tworzenie się pełnowartościowego kompostu.

Z czego zrobić kompostownik?

Jakie rośliny nadają się najlepiej do kompostu, a jakich lepiej unikać? Jeśli chodzi o chwasty, do kompostu z powodzenia mu można dodawać te jednoroczne. Nie sprawdzą się natomiast chwasty wieloletnie, które z łatwością odradzają się ze swoich korzeni. Należy pamiętać, że kompost powinien być różnorodny, nie jest to jednak tradycyjny śmietnik. Lepiej nie wrzucać do niego zbyt dużej ilości liści dębu, ponieważ zawierają one związki naturalnie hamujące proces kompostowania. Do kompostownika lepiej nie wrzucać także igliwia i roślin iglastych. Powodem jest obecność żywic, które mogą spowolnić proces kompostowania. Do kompostu można natomiast bez problemu wrzucać: resztki i obierki warzyw oraz owoców (świeżych, nieprzetworzonych, jednocześnie unikając resztek owoców cytrusowych), opadłe liście, popiół z ogniska lub z kominka, rozdrobnione gałęzie, wspomniany wcześniej chwasty jednoroczne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wodziński T., Jak uprawiać warzywa?, Wydawnictwo INFOUPRAWA Tomasz Wodziński, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami