Kolagen do picia
Kolagen do picia

Co zrobić ze skoszoną trawą?Co zrobić ze skoszoną trawą, aby maksymalnie wykorzystać naturalne odpady? Koszenie trawy jest uciążliwym obowiązkiem każdej osoby, która posiada własny dom. Po jego zakończeniu pozostaje jednak mniejsza lub większa ilość skoszonej trawy. Można ją wyrzucić, jak również wykorzystać do praktycznych celów.

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Skoszona trawa idealnie nadaje się do przyrządzania kompostów. Te zaś są wartościowym źródłem składników odżywczych dla uprawianych roślin – zarówno kwiatów, jak i krzaczków czy nawet drzewek owocowych. Najprostsza wersja kompostu obejmuje warstwowe układanie skoszonej, delikatnie przesuszonej trawy, gałęzi, kory drzew, ziemi. Wersja bardziej zaawansowana obejmuje także dodanie do całości resztek warzyw i owoców, na przykład obierek z kuchennego stołu. Aby uzyskać wartościowy kompost, całość powinna zostać odstawiona na kilka miesięcy. Należy pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć kompostownik przed deszczem czy śniegiem. W środku nie może być zbyt wilgotno, ponieważ całość zacznie gnić.

Ściółka ze skoszonej trawy

Inną opcją jest ściółkowanie rabat kwiatowych czy warzywnych samodzielnie przygotowaną ściółką ze skoszonej trawy. Wystarczy wyjąć ją z kosza kosiarki lub pozbierać z ogrodu, jeśli koszenie odbywało się bez kosza. Następnie rozkłada się ją na pełnym słońcu i suszy przez kilka, a najlepiej kilkanaście godzin. Aby trawa mogła w pełni się wysuszyć, jej warstwa nie powinna być grubsza niż 3 cm. Tak przygotowana ściółka idealnie nadaje się pod rabaty. Należy jedynie pamiętać, aby w tym celu nie wykorzystywać chorej trawy, ponieważ zakażenie może przenieść się na rośliny uprawne, jak również aby nie wykorzystywać dużej ilości skoszonych chwastów, ponieważ mogą zdominować uprawę.

Skoszona trawa do zabezpieczania roślin

Jeszcze inną alternatywą jest wysuszenie skoszonej trawy oraz związanie jej w snopki. Tak przygotowane snopki można odstawić w suche i dobrze zabezpieczone miejsce, w którym będą mogły odczekać aż do nastania jesieni i zimy. Jeszcze przed nadejściem zimy idealnie nadają się one do zabezpieczania bardziej wrażliwych na mróz roślin.

Gdzie wyrzucić skoszoną trawę?

Wiele osób z różnych względów nie chce lub nie może wykorzystać skoszonej trawy. Być może nie mają one rabat i upraw, które wymagają nawożenia czy zabezpieczenia. Wówczas taką trawę można wyrzucić, umieszczając ją w specjalnym kontenerze na odpady zielone lub biodegradowalne. Jeśli takie odpady nie są odbierane, można osobiście zawieźć je do lokalnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, przedstawiając pracownikom dokument potwierdzający opłacenie wywozu śmieci. Można również kupić własny pojemnik na odpady zielone i poprosić miejski zakład gospodarowania odpadami o specjalną naklejkę informującą służby porządkowe o zawartości pojemnika.

Korzystając z powyższych sposobów, pozbyć się można ogółu odpadów zielonych. W skład odpadów zielonych poza skoszoną trawą wchodzą również zgrabione liście czy połamane gałęzie. Do odpadów zielonych nie zalicza się natomiast: korzeni, kamieni, ziemi, szyszek, kasztanów, żołędzi, popiołu czy impregnowanego drewna.

Zostawianie trawy skoszonej na trawniku

Niektóre osoby decydują się na pozostawienie skoszonej trawy na swoim ogrodzie. Jest to jednak spory błąd, ponieważ taka trawa zmienia pH gleby, zakwaszając ją. Ponadto tworzy na powierzchni murawy warstwę, przez którą nie dociera do niej tlen, woda czy składniki odżywcze. Jeśli zbierana jest w kupkach, może gnić, wydzielając nieprzyjemny zapach oraz stwarzając idealne warunki do rozwoju grzyby chorobotwórcze i pleśni. Skoszoną trawę najlepiej zbierać od razu, ponieważ przełożenie tej czynności na kolejny dzień poskutkuje puszczeniem przez trawę soków. W efekcie z worków może wyciekać nieprzyjemna, zielona maź.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami