Aktualizacja: 10 października 2022
Choroby tętnic i naczyń krwionośnych są w dzisiejszych czasach jednym z głównych czynników wpływających na śmiertelność. W tym artykule przedstawiamy 10 najbardziej skutecznych produktów, które z powodzeniem pomagają odetkać tętnice i zapobiegają występowaniu poważnych chorób. Są one naturalne i co najważniejsze, łatwo dostępne na polskim rynku.
Spis treści
1. Owies
Rozpuszczalny błonnik owsa jest głównym jego składnikiem. To właśnie on nie pozwala na wzrost poziomu cholesterolu. Pomaga regulować i usuwać zły cholesterolu (LDL) z organizmu. Zalecana dawka wynosi 2 szklanki gotowanego owsa na dzień. Udowodniono, że beta-glukany zawarte w tym produkcie przeciwdziałają miażdżycy, podobnie jak wysoka zawartość cennych NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Dużą zaletą owsa jest brak zawartości glutenu, dlatego praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego spożywania.
2. Sok żurawinowy
Sok z żurawiny pobudza wchłanianie komórkowe i dodaje energii. Chroni również przed akumulacją tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Przeciwutleniacze zawarte w żurawinie działają podobnie jak te w czerwonym winie, a nie od dziś wiadomo, że lampka wytrawnego czerwonego wina do obiadu poprawia kondycję układu sercowo-naczyniowego. Składniki soku z żurawiny rozszerzają naczynia krwionośne, ułatwiając właściwy przepływ krwi, przeciwdziałając tworzeniu się zakrzepów oraz utrzymując drożność naczyń. W celu uzyskania optymalnych rezultatów pij 3 szklanki żurawiny na tydzień.
3. Granat
Granat to silny przeciwutleniacz, który zapobiega twardnieniu tętnic. Redukuje powstawanie szkód wyrządzonych w naczyniach krwionośnych i zapobiega postępowi chorób serca, zwłaszcza chorobie niedokrwiennej serca. Dzięki jego regularnemu spożyciu naczynia krwionośne pozostają elastyczne, mogą więc maksymalnie spełniać swoje zadania. Choroby tętnic występują ze znacznie mniejszą częstotliwością. Udowodniono również, że owoce granatu redukują złogi cholesterolowe oraz obniżają stężenie lipidów we krwi, utrzymując poziom glukozy na właściwym miejscu.
4. Szpinak
Szpinak jest bogatym źródłem potasu i kwasu foliowego. Może on pomóc zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu. Zapobiega również odkładaniu się złego cholesterolu w tętnicach, co jest jedną z głównych przyczyn zawału serca. Luteina jest innym, ważnym składnikiem szpinaku, który działa jak dobra ochrona przed zwyrodnieniem plamki żółtej, choroby związanej z wiekiem. W zielonych liściach szpinaku znajdziemy szereg cennych związków aktywnych, takich jak choćby magnez, witamina C, witamina K czy wapń. Wszystkie one wspierają utrzymanie dobrej kondycji serca i naczyń krwionośnych.
5. Winogrona
Flawonoidy, resweratrol i kwercetyna to praktycznie najważniejsze i najbardziej użyteczne składniki znajdujące się w winogronach. Są one wyjątkowo dobre do zapobiegania utlenianiu cholesterolu, który prowadzi do tworzenia się blaszek na ścianach tętnic. Winogrona pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi – stanów, które mogą prowadzić do chorób serca. Związki zawarte w winogronach zmniejszają obrzęki, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz chronią przed licznymi chorobami, zwłaszcza przed zastoinową niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym.
6. Ryba
Nie od dziś wiadomo, że ryby to jedne z najlepszych źródeł kwasów omega-3 – substancji, które mogą zapobiegać gromadzeniu się osadów tłuszczowych w tętnicach. Dokładniej mówiąc, zapobiegają utlenianiu cholesterolu, czyli zmniejszają ryzyko powstawania skrzepów. Zostało to potwierdzone przez badania wykonywane na Uniwersytecie w Southampton. Badania wykazują, że spożycie ryb przynajmniej raz w tygodniu zmniejsza ryzyko zawału serca aż o 16%, zaś udaru mózgu o 6%. Należy jednak zwracać uwagę, aby ryby pochodziły z czystych zbiorników wodnych. Wykazują bowiem tendencję do kumulowania zanieczyszczeń.
7. Kiwi i melon
Kiwi oraz melon cieszą się ogromną popularnością na całym świecie – nie bez powodu. Duże znaczenie ma ich wyjątkowy, oryginalny smak, jednak nie należy umniejszać zalet zdrowotnych ich spożycia. Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i ich silne właściwości, wystarczy jeden kubek dziennie, aby zmniejszyć poziom złego cholesterolu. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wykazało, że spożywanie 3 kiwi dziennie obniża ciśnienie krwi do poziomu chroniącego przed rozwojem licznych chorób. Z kolei melon jest owocem o niskiej zawartości sodu i wysokiej zawartości potasu, co utrzymuje ciśnienie krwi na właściwym poziomie.
8. Czosnek
Czosnek był od zawsze był stosowany w tradycyjnej medycynie. Różnorodne właściwości i korzyści zdrowotne sprawiają, że jest on wyjątkowy. Czosnek jest wyjątkowo dobry przy zapobieganiu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Może pomóc przy problemach z wysokim ciśnieniem krwi, chorobach serca, a także zapobiega zwapnieniom naczyń wieńcowych. Jest naturalnym antybiotykiem wspierającym odporność, co również ma duże znaczenie dla utrzymania zdrowia serca. Czosnek wpływa pozytywnie na jakość i ilość płytek krwi (trombocytów), regulując procesy krzepnięcia.
9. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek trafiła do tej kategorii, ponieważ zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo skuteczne w usuwaniu złego cholesterolu. Już 40 ml oliwy dziennie obniża poziom śmiertelności z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych aż o 40%. Z tego względu oliwa z oliwek jest podstawą diety śródziemnomorskiej, uznawanej za najkorzystniejszą dla serca. Na terenach krajów śródziemnomorskich choroby tętnic niemal nie występują. Spożycie 40 ml oliwy nie jest trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, jak często smażymy czy pieczemy różne produkty spożywcze. Wystarczy zastąpić nią tradycyjny olej.
10. Pomidory
Pomidory zawierają likopen, związek, który może pomóc w zapobieganiu twardnienia tętnic co potwierdzają badania naukowe. Kobiety, które miały wyższy poziom likopenu we krwi, miały również mniej problemów z tętnicami. Likopen ponadto zapobiega utlenianiu frakcji LDL cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy i zawałom serca oraz poprawia krążenie. Już jeden pomidor dziennie, talerz zupy pomidorowej czy szklanka soku pomidorowego wystarczą, aby wspierać zdrowie całego układu sercowo-naczyniowego.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gibała M., Janowski G., Znaczenie diety w prewencji oraz wyrównaniu nadciśnienia tętniczego, Choroby Serca i Naczyń, 4/2016.
- Kazik A., Buchta P., Tomasik A., Dieta niskowęglowodanowa – alternatywa w leczeniu otyłości, ale czy bezpieczna? Opis przypadku, Choroby Serca i Naczyń, 1/2009.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz