Aktualizacja: 29 kwietnia 2022
Jak działa chrom? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, szczególnie jeśli mamy na uwadze jego działanie odchudzające. Jednak czy pierwiastek ten naprawdę wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i pozwala osiągnąć prawidłową masę ciała? Poznajmy zatem właściwości chromu oraz to, w jaki sposób wpływa on na nasze zdrowie.
Spis treści
Czym jest chrom?
Chrom (Cr) zaliczany jest do tzw. pierwiastków śladowych, a to dlatego, że występuje w organizmie w bardzo małych ilościach (6 miligramów). Mimo wszystko stanowi on ważny składnik budulcowy, ponieważ bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Jego zadaniem jest m.in. udział w syntezie insuliny, a także w przemianach białek oraz węglowodanów.
Jak działa chrom?
Działanie chromu w kwestii odżywiania związane jest przede wszystkim z ułatwieniem przenikania glukozy z krwi do komórek ciała, co przyczynia się do mniejszego zapotrzebowania na insulinę. Głównym przeznaczeniem w jego przyjmowaniu jest więc zmniejszenie odczucia głodu na skutek jednoczesnego zmniejszenia się apetytu i chęci na słodkie przekąski.
Warto zaznaczyć, że naturalnie występujący chrom w organizmie nie jest dla nas groźny. Jednak syntetyczne suplementy diety z chromem, przyjmowane w zbyt dużych ilościach, mogą przysporzyć już problemów zdrowotnych. Występują bowiem podejrzenia, że zbyt duże dawki chromu wykazują szkodliwe działanie na strukturę DNA, mogą zaburzyć produkcję insuliny oraz działać rakotwórczo.
Ponadto do skutków ubocznych suplementacji chromem można zaliczyć m.in. bóle głowy, wahania nastroju, rozdrażnienie oraz problemy ze snem.
Naturalnie występujący chrom w organizmie wspólnie działa z insuliną w procesie produkcji białek. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zawału serca, a także zapobiega miażdżycy przez zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL i podwyższenie HDL.
Do innych działań chromu można zaliczyć także stymulację przemian energetycznych, udział w syntezie kwasów tłuszczowych oraz pobudzanie aktywności enzymów.
Oprócz tego, chrom bierze udział w:
- prawidłowym rozwoju organizmu;
- aktywacji komórek trzustki, przez co reguluje poziom insuliny w organizmie;
- metabolizmie węglowodanów;
- transporcie do komórek niezbędnych aminokwasów;
- regulacji gospodarki lipidowej.
W czym kryje się chrom?
Najlepsze źródło chromu stanowią:
- drożdże
- kasze
- jabłka
- chleb ziarnisty
- wołowina (gotowana)
- szparagi
- owoce morza
- jaja
- kiełki pszenicy
- groch
Co zwiększa, a co zmniejsza przyswajanie chromu?
Zdecydowanie lepiej chrom przyswajany jest dostarczany jednocześnie wraz z witaminą C. Z kolei jego utratę (wraz z moczem) nasila dieta bogata w cukry proste. Wchłanianie chromu utrudniają również tłuszcze, związki fosforowe oraz wapń.
Objawy nadmiaru i niedoboru chromu
Nadmiar chromu w organizmie przyczynia się do zaburzenia produkcji insuliny, a także pogorszenia przyswajania żelaza oraz cynku.
Z kolei niedobór może powodować:
- bóle głowy
- lęki
- drażliwość
- zmęczenie
- wzrost poziomu cukru i cholesterolu we krwi
Warto zaznaczyć, że na niedobór chromu zwykle narażone są osoby, które przyjmują zbyt duże ilości alkoholu, intensywnie się odchudzają, posiadają choroby nerek oraz układu pokarmowego.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Myślę, że przyda mi się ten suplement diety