Zespół Delbrücka (inaczej: mitomania) to zaburzenie psychiczne polegające na notorycznym, ciągłym i konsekwentnym opowiadaniu nieprawdziwych historii, czyli po prostu na patologicznym kłamstwie, nawet w drobnych sprawach. Diagnostyką i leczeniem tego problemu najczęściej zajmuje się psychoterapeuta, choć niekiedy może pojawić się także konieczność konsultacji psychiatrycznej.
Spis treści
Zespół Delbrücka – przyczyny
Zespół Delbrücka to chorobliwa skłonność do opowiadania nieprawdziwych historii (na swój temat i nie tylko). Jednak nie każde kłamstwo można określić mianem mitomanii. Schorzenie to odnosi się do osób, które kłamią przez całe swoje życie, nawet w drobnych kwestiach, bez konkretnych przyczyn. Z reguły ich celem takich osób jest chęć zaimponowania innym i ukazanie się w ich oczach bardziej atrakcyjnym i ciekawym.
Przyczyny omawianego zespołu, podobnie jak innych problemów natury psychicznej, nie zostały w pełni poznane. Uważa się, że najistotniejszymi czynnikami ryzyka są:
- uwarunkowania genetyczne;
- wpływ środowiska;
- przeżyte traumy w dzieciństwie i w późniejszym życiu;
- innego rodzaju zaburzenia osobowości.
Mitomania bardzo często współistnieje z problemami takimi jak schizofrenia, osobowość narcystyczna, osobowość borderline, depresja, choć nie jest to regułą i nie do końca wiadomo, które schorzenie pojawiło się w życiu pacjenta jako pierwsze.
Zespół Delbrücka – objawy
Charakterystyczne objawy zespołu Delbrücka to przede wszystkim:
- ciągłe, częste tworzenie nieprawdziwych historii, z reguły o swoim życiu, ale też o życiu innych osób. Zazwyczaj historie te są pełne dramatyzmu, starannie stworzonych szczegółów, choć przy częstym powtarzaniu kłamstw poszczególne szczegóły mogą się różnić, przez co osoby trzecie zaczynają domyślać się, że są nieprawdziwe;
- wyolbrzymianie osiągnięć, sukcesów, przez co osoby z mitomanią chcą wydawać się bardziej heroiczne, godne podziwu;
- koloryzowanie rzeczywistości – opowiadane historie są z reguły przerysowane, stawiają mitomana w centrum wydarzeń;
- kompulsywność – opowiadane kłamstwa pojawiają się w życiu chorego tak płynnie i nagle, że często sam zaczyna w nie wierzyć. Ma też wewnętrzne uczucie skłaniające do dalszego kłamania, pojawia się niemożność zaprzestania tego.
Co istotne, osoby z zespołem Delbrücka są oporne na argumentację. Oznacza to, że nawet jeśli zostaną przyłapane na kłamstwie i pojawi się próba argumentacji mającej na celu udowodnienie tego kłamstwa, takie osoby silnie sprzeciwiają się temu, brnąc dalej w jeszcze większe kłamstwa. Nawet gdy zostaną przyparte do muru, nie przyznają się do niczego.
Diagnostyka zespołu Delbrücka
Rozpoznanie zespołu Delbrücka zwykle nie jest trudne, zwłaszcza jeśli odbędzie się rozmowę z osobami bliskimi pacjentowi, które z pewnością zauważyły charakterystyczne dla tego zespołu objawy. Także systematyczna rozmowa z pacjentem pozwala rozpoznać znaki alarmowe. Czasem zdarza się, że pacjent sam przyznaje się do swojego problemu i szuka specjalistycznej pomocy, nie jest to jednak częste.
Zespół Delbrücka – leczenie
Leczenie zespołu Delbrücka jest skomplikowane, ponieważ osoby z tym zaburzeniem często nie mają świadomości swojego problemu. Cała terapia powinna skupiać się na systematycznych spotkaniach z psychoterapeutą, który prowadzi je z reguły w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pomaga ona pacjentom zrozumieć i zmieniać niewłaściwe wzorce myślenia i zachowań. Chociaż nie ma specjalnych leków na leczenie mitomanii, niekiedy stosuje się leki przeciwpsychotyczne lub przeciwobsesyjne, aby pomóc w kontroli objawów. Bardzo ważne jest też wsparcie rodziny. Dlatego niektóre sesje powinny odbywać się grupowo, w obecności zarówno najbliższych osób, jak i samego pacjenta. Jeśli pacjent zacznie rozumieć swój problem, rokowania są raczej dobre.
![](https://www.spirulina.pl/wp-content/uploads/2021/04/polecane.jpg)
![](https://www.spirulina.pl/wp-content/uploads/2020/01/olej-omega-3-mini.jpg)
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gałecki P., Szulc A., Psychiatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Kraków 2018.
- Witkowski T., Kłamcy patologiczni, Niebieska Linia, 5/2003.
- Fidos Ł., Gesty, wypowiedzenia defektywne, milczenie, przemilczanie, półprawdy i autokłamstwo. Co je łączy…?, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie, 2/2020.
Zostaw komentarz