Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zastój moczu w nerceZastój moczu w nerce zwane jest w skrócie wodonerczem (łac. hydronephrosis). Powstaje w sytuacjach, gdy mocz jest produkowany prawidłowo, jednak nie może zostać w pełni wydalony na zewnątrz i jest tym samym przechowywany w nerce. Prowadzi to do jej powiększenia i licznych, niebezpiecznych powikłań. Diagnostyką i leczeniem tego stanu zajmuje się lekarz nefrolog.

Zastój moczu w nerce – przyczyny

Zastój moczu w nerce może wynikać z patologii w obrębie samych nerek, ale i moczowodów czy pęcherza moczowego. Najczęściej przyczyną jest obecność kamieni moczowych w moczowodzie lub miedniczne nerkowej, co ma miejsce w przebiegu kamicy nerkowej. Innymi możliwymi przyczynami są także:

Wodonercze może pojawić się też w przebiegu ciąży, zwłaszcza w III trymestrze lub w ciąży mnogiej. Wówczas rozwijający się płód może uciskać na moczowody, co utrudnia prawidłowy wypływ moczu. W tym przypadku dolegliwość mija jednak po porodzie.

Zastój moczu w nerce może również wynikać z przyczyn wrodzonych, do których zaliczamy:

  • zwężenia w złączu miedniczkowo-moczowodowym;
  • zwężenie moczowodu w dowolnym odcinku;
  • zwężenie szyi pęcherza moczowego.

Wodonercze często dotyczy wyłącznie jednej nerki – wówczas ta druga po części przejmuje jej funkcję, nie jest jednak w stanie długo pracować w ten sposób. Dochodzi w jej obrębie do wzrostu ciśnienia, a następczo do poszerzenia miedniczki i kielichów nerkowych.

Zastój moczu w nerce – objawy

Objawy wodonercza zależą w dużej mierze od tego, w którym miejscu znajduje się przeszkoda utrudniająca wypływ moczu. Obraz kliniczny może być więc różnorodny. Najczęściej obserwuje się jednak:

Ze względu na fakt, że funkcje patologicznie zmienionej nerki może przejąć ta druga, zdrowa, wodonercze często pozostaje niezauważone przez dłuższy czas. Objawy pojawiają się znacznie szybciej w przebiegu zajęcia obu nerek. Niektórzy pacjenci wskazują na bezmocz, inni natomiast zmagają się z bardzo częstym oddawaniem moczu, także w nocy.

Diagnostyka wodonercza

W diagnostyce wodonercza kluczowym badaniem jest USG nerek i całego układu moczowego. Dodatkowo wykonuje się badania krwi i badanie moczu oraz renoscyntygrafię. Renoscyntygrafia to badanie izotopowe nerek, którego głównym celem jest ocena funkcjonowania tego narządu.

Zastój moczu w nerce – leczenie

Należy dążyć do eliminacji przyczyny wodonercza. Jeśli jest to nowotwór należy rozpocząć leczenie onkologiczne, jeśli natomiast zastój moczu w nerce wynika z bakteryjnych stanów zapalnych układu moczowego wdraża się antybiotykoterapię. Jedynie w skrajnych przypadkach pojawia się konieczność usunięcia nerki. Litotrypsja znajduje zastosowanie w przebiegu kamicy nerkowej i polega na kruszeniu kamieni w nerkach celem ich sprawnego usunięcia z dróg moczowych. Kobiety ciężarne zmagające się z wodonerczem mogą skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty uroginekologicznego. Za pomocą technik manualnych i ćwiczeń relaksacyjnych specjalista może zlikwidować napięcia w obrębie jamy brzusznej i grzbietu, tym samym tworząc więcej miejsca dla płodu, jak również może delikatnie przyczynić się do zmiany pozycji płodu.

Wodonercze zawsze wymaga diagnostyki i leczenia. Bagatelizowany problem może mieć poważne konsekwencje, takie jak infekcje dróg moczowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Żyluk A., Wodonercze o niejasnej etiologii przebiegające z objawami „ostrego brzucha” – opis przypadku, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2015.
  3. Duława J., Czynniki rozwoju kamicy nerkowej, Forum Nefrologiczne, 3/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami