Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zapalenie okołoustneZapalenie okołoustne (inaczej: dermatoza okołoustna) odnosi się do zmian zapalnych umiejscowionych w okolicy ust oraz fałdów wargowo-nosowych. Ma tendencję do nawrotów i jest dość trudnym w leczeniu problemem zdrowotnym. Stanowi również defekt estetyczny, w związku z czym pacjenci natychmiast szukają pomocy medycznej.

Zapalenie okołoustne – przyczyny

Zapalenie okołoustne może mieć kilka możliwych przyczyn, spośród których najczęstszą jest stosowanie leków zawierających sterydy. Dotyczy to zwłaszcza miejscowego stosowania sterydów średniej lub silnej mocy. Inne możliwe przyczyny:

Co ciekawe, zapalenie okołoustne pojawia się niemal wyłącznie u kobiet w wieku 20-30 lat. Jedynie 7% wszystkich przypadków dotyczy dzieci.

Zapalenie okołoustne – objawy

Zapalenie okołoustne to charakterystyczna, grudkowata osutka, która może być objawem izolowanym (nie towarzyszą jej żadne inne dolegliwości), jak również może przebiegać ze świądem, pieczeniem, złuszczaniem i zaczerwienieniem. Towarzyszące dolegliwości są dość częste, ponieważ wiążą się z miejscowym stanem zapalnym. Zapalenie okołoustne ma wielomiesięczny przebieg, przy czym wykazuje tendencję do nawrotów już po wyleczeniu zmian skórnych. W zapaleniu okołoustnym pojawiają się grudki wielkości główki od szpilki, które ograniczają się niemal wyłącznie do okolicy brody oraz otworów nosowych, choć u niektórych pacjentów mogą rozciągać się aż do kącików oczu. Zmian skórnych nie należy drapać, gdyż łatwo ulegają uszkodzeniu i jeszcze większemu podrażnieniu.

Diagnostyka zapalenia okołoustnego

Zapalenie okołoustne ma dość typowy przebieg, a w połączeniu z wywiadem zdrowotnym raczej nie ma trudności w postawieniu rozpoznania. Nie jest konieczne przeprowadzanie bardziej szczegółowych badań diagnostycznych.

Zapalenie okołoustne – leczenie

Złotym standardem leczenia w przypadku większości zapaleń okołoustnych jest tzw. zero therapy, czyli niestosowanie żadnych leków, a jedynie emolientów. Dopiero, jeśli takie postępowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, rekomenduje się stosowanie miejscowo takrolimusu, pimekrolimusu, erytromycyny lub metronidazolu. W cięższych przypadkach, gdy zmiany skórne mają postać grudek i krostek, zaleca się doustne przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin, pamiętając, że u dzieci poniżej 12. roku życia stosuje się wyłącznie preparaty miejscowe. Bez względu na wiek pacjenta zaleca się unikanie silnych glikokortykoidów, które zazwyczaj jedynie nasilają objawy chorobowe. Ważne jest nawilżanie skóry, jednak preparaty emolientowe powinny zostać przepisane przez lekarza dermatologa.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Markiewicz A., Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Zapalenie okołoustne wywołane miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidu, Lekarz POZ, 3/2017.
  2. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami