Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 sierpnia 2023

Zapalenie dróg żółciowychZapalenie dróg żółciowych to odcinkowy bądź rozlany proces zapalny dróg żółciowych wywołany zakażeniem. Występuje najczęściej u kobiet w wieku średnim, wspólnie z kamicą żółciową lub po przebytych operacjach jamy brzusznej. Diagnostyką i leczeniem choroby zajmuje się lekarz hepatolog.

Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny

Proces zapalny może lokalizować się w drogach żółciowych wewnątrzwątrobowych, zewnątrzwątrobowych albo w obu jednocześnie. Bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego jest natomiast utrudnienie lub zablokowanie odpływu żółci, co sprzyja kolonizacji bakteryjnej. W zaawansowanych przypadkach, gdy dojdzie do uszkodzenia nabłonka kanalików żółciowych, bakterie patogenne mogą przeniknąć do krwi i wywołać groźną bakteriemię. Bakteriami zazwyczaj powodującymi rozwój zapalenia dróg żółciowych są:

  • Escherichia coli;
  • Klebsiella;
  • Enterococcus;
  • Enterobacter;
  • Streptococcus;
  • Pseudomonas aeruginosa.

Głównymi czynnikami ryzyka są natomiast:

  • kamica żółciowa;
  • nowotwory utrudniające odpływ żółci;
  • zwężenie dróg żółciowych (pozapalne i jatrogenne);
  • pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych;
  • ucisk na przewody żółciowe, np. przez torbiel trzustki lub powiększone węzły chłonne.

Rokowania pacjenta zależą głównie od przyczyny zapalenia dróg żółciowych oraz jego ogólnego stanu zdrowia.

Zapalenie dróg żółciowych – objawy

Charakterystyczne objawy kliniczne ostrego zapalenia dróg żółciowych zwie się powszechnie triadą Charcota, która występuje nawet u do 75% pacjentów. Tworzą ją:

Jeśli do triady Charcota dołączy wstrząs i splątanie, zbiór objawów określa się jako pentadę Reynolda. Bolesności palpacyjnej brzucha towarzyszy wzmożone napięcie mięśni brzucha. Mogą rozwinąć się także objawy hipotonii, zaburzenia świadomości i wstrząs septyczny. Z powyższymi objawami pacjenci często zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawia skierowanie do hepatologa. Ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ rekomenduje się jednak szybką prywatną wizytę u hepatologa lub wizytę na szpitalnym oddziale ratunkowym. Przy rozwoju wstrząsu septycznego stan ten jest zagrożeniem życia.

Diagnostyka zapalenia dróg żółciowych

Podstawą diagnostyki jest USG, które może uwidocznić poszerzenie dróg żółciowych, nie zawsze jednak ukazuje obecne w nich złogi. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się leukocytozę z przesunięciem obrazu odsetkowego leukocytów w lewo. Leukopenia, małopłytkowość, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz niewydolność nerek wskazują na ciężki przebieg choroby i poważne rokowanie. Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną przy zapaleniu dróg żółciowych jest jednak ECPW w trybie pilnym. Metoda umożliwiająca jednocześnie przeprowadzenie interwencji leczniczej.

Zapalenie dróg żółciowych – leczenie

Na leczenie zachowawcze składają się:

  • ścisła dieta;
  • korekta zaburzeń wodnych i elektrolitowych poprzez kontrolowane wlewy dożylne;
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, jak również antybiotyków o szerokim spektrum działania (standardem jest cyprofloksacyna i metronidazol).

Niekiedy pojawia się jednak konieczność leczenia chirurgicznego. Metodą z wyboru jest wówczas ECPW ze sfinkterotomią endoskopową i (w razie potrzeby) protezowaniem dróg żółciowych umożliwiającym prawidłowy drenaż żółci. Zabieg operacyjny wykonywany u chorych z ostrym bakteryjnym zapaleniem dróg żółciowych w trybie pilnym wiąże się ze śmiertelnością sięgającą 30%. Jednak jego niewykonanie w większości przypadków kończy się zgonem. Jest to więc zabieg ratujący życie i warto podjąć takie ryzyko.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Palka M., Choroby wątroby i dróg żółciowych w gabinecie lekarza POZ, Lekarz POZ, 1/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami