Aktualizacja: 27 września 2022
Zaburzenia snu to jeden z częściej występujących problemów w XXI wieku. Dotyczą zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, a w zależności od częstości występowania i nasilenia mogą bardzo negatywnie wpływać na jakość życia codziennego. W leczeniu zaburzeń snu stosuje się metody farmakologiczne i niefarmakologiczne, nierzadko poszukując najlepszej metodą prób i błędów.
Spis treści
Zaburzenia snu – rodzaje
Każdy człowieka przesypia 1/3 swojego życia, dlatego tak ważna jest jakość nocnego odpoczynku. Zaburzenia snu sklasyfikowano i opisano jako jednostki chorobowe. Są to:
- hipersomnia – nadmierna senność pojawiająca się także w ciągu dnia;
- dyssomnia – zaburzenia rytmu snu i czuwania;
- parasomnia – dysfunkcje towarzyszące snowi i budzeniu;
- insomnia – zaburzenia zapoczątkowania i utrzymania snu.
Do grona zaburzeń snu zalicza się:
- chrapanie pierwotne;
- koszmary senne i lęki nocne;
- narkolepsję;
- bezsenność;
- sennowłóctwo (somnambulizm, lunatyzm).
Przy czym każda dolegliwość może mieć swoje charakterystyczne podtypy.
Zobacz również: Senność po jedzeniu.
Zaburzenia snu – przyczyny
Na jakość i głębokość snu wpływa między innymi potrzeba snu uzależniona od długości i rodzaju aktywności w ciągu dnia. W związku z tym im bardziej intensywna aktywność w ciągu dnia, tym większa potrzeba snu wieczorem. W momencie gdy wzrost poziomu senności (zegar biologiczny) i wzrost potrzeby snu (zmęczenie) osiągną swoje wartości progowe, ośrodki snu w mózgu odpowiedzialne za wywołanie snu zostaną włączone. Przyczyną bezsenności może być więc przede wszystkim mała aktywność w ciągu dnia i siedzący tryb życia, jak i:
- korzystanie z komputera, telefonu komórkowego czy telewizora bezpośrednio przed pójściem spać;
- nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w sypialni;
- hałasy domowe lub z ulicy;
- przewlekłe choroby powodujące dolegliwości bólowe, które uniemożliwiają spokojny sen;
- jedzenie bezpośrednio przed położeniem się do łóżka.
Przyczyną problemów ze snem może być silna trauma lub intensywne emocje, z którymi nie możemy sobie poradzić. Zaburzenia snu bywają również reakcją organizmu na nadmierny stres. Z kolei lunatyzm czy narkolepsja nie mają konkretnych przyczyn. Mimo licznych badań nie wiadomo dlaczego się rozwijają, wyszczególniono jednak czynniki ryzyka do tego prowadzące. Są to między innymi:
- nadmierne spożywanie alkoholu;
- przyjmowanie niektórych leków;
- zaburzenia oddychania podczas snu;
- chroniczny brak snu.
Zaburzenia snu mogą być objawem chorób ośrodkowego układu nerwowego, np. guzów mózgu.
Konsekwencje zaburzeń snu
Pierwszą zauważalną konsekwencją zaburzeń snu są wahania nastroju. Niezadowalająca jakość snu zmniejsza rezerwę emocjonalną, czego skutkiem jest także obniżona odporność i większa podatność na różnego rodzaju infekcje. Człowiek staje się bardziej skłonny do odczuwania smutku, popadania w zmęczenie i depresję. Brak snu często wpływa również na brak motywacji czy na pojawienie się trudności w wykonywaniu zadań. To zaś przekłada się na jakość życia zawodowego, rodzinnego i osobistego. W przypadku dzieci zaburzenia snu skutkują problemami w nauce oraz w kontaktach z rówieśnikami.
Co ciekawe, nadwrażliwość na ból zwiększa się nawet po krótkotrwałym niedoborze snu. Nieprzespana noc wpływa na utrudnione oddychanie, powodując niewielkie zmniejszenie maksymalnej ilości wydychanego powietrza. Dodatkowo osłabia normalne reakcje oddechowe przy obniżonym poziomie tlenu we krwi, co można zauważyć jako wydłużony czas odzyskania równowagi po intensywnym wysiłku fizycznym.
Leczenie zaburzenia snu
W przypadku przewlekłych zaburzeń snu warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta na szereg badań, w tym moczu i krwi. Może się okazać, że problemy są wynikiem chorób, które można szybko zdiagnozować i tym samym podjąć leczenie. Warto zwrócić uwagę również na styl życia, liczy się więc:
- codzienna aktywność fizyczna;
- wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety, przy czym ostatni posiłek powinien być spożyty na 2 godziny przed snem;
- odpowiednia temperatura w sypialni, przewietrzenie pomieszczenia przed pójściem spać;
- zadbanie o czystość w sypialni, częsta zmiana pościeli;
- wygodny, ergonomiczny materac wraz z poduszkami;
- unikanie stresu, wyciszanie się przed snem.
Zobacz również: Zioła na bezsenność.
Można posiłkować się domowymi sposobami, takimi jak picie naparów z lawendy czy melisy przed pójściem spać, ciepła kąpiel z dodatkiem olejków uspokajających lub medytacja. Jeśli mimo tego zaburzenia snu się pojawiają, warto udać się do neurologa lub psychiatry. Można również znaleźć specjalistyczny ośrodek medycyny snu, gdzie wykonuje się bardzo dokładne badania w trakcie snu.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Krysiak-Rogala K., Jernajczyk W., Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży z zaburzeniami i chorobami psychicznymi – zaburzenia afektywne i lękowe, Psychiatria Polska, 2/2013.
- Kapała A., Zaburzenia snu w kontekście przemian cywilizacyjnych, Sztuka Leczenia, 3/2014.
- Wichniak A., Jankowski K., Skalski M., Skwarło-Sońta K., Zawilska J., Żarowski M., Poradowska E., Jernajczyk W., Standardy leczenia zaburzeń rytmu okołodobowego snu i czuwania Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem i Sekcji Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Psychiatria Polska, 5/2017.
Zostaw komentarz