Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zaburzenia erekcjiZaburzenia erekcji stanowią poważny problem partnerski prowadzący do niemożności odbycia stosunku seksualnego i obniżenia libido. Szacuje się, że aż do 30% mężczyzn wykazuje różnego rodzaju zaburzenia seksualne, ze szczególnym podkreśleniem zaburzeń erekcji.

Zaburzenia erekcji – przyczyny

Wśród przyczyn natury psychicznej zaburzeń erekcji znajdują się między innymi:

  • poczucie winy związane z niemożnością zaspokojenia partnerki;
  • obniżenie poczucia własnej wartości;
  • depresja;
  • konflikty partnerskie;
  • problemy w komunikowaniu się między partnerami;
  • rozdrażnienie, przewlekły stres;
  • problemy w kontaktach międzyludzkich.

Z kolei do przyczyn somatycznych można zaliczyć między innymi:

  • pierwotne anomalie narządów płciowych, np. stulejka;
  • wtórne zmiany narządów płciowych w efekcie operacji czy urazów;
  • choroby zapalne narządów płciowych;
  • osłabiające choroby ogólnoustrojowe;
  • schorzenia wątroby;
  • niektóre choroby neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane i zapalenie opon mózgowych;
  • nadmierne stosowanie używek, zwłaszcza alkoholu;
  • stosowanie niektórych leków psychotropowych, diuretycznych czy przeciwnowotworowych;
  • endokrynopatie – cukrzyca, hipogonadyzm, choroby tarczycy.

Problemy z erekcją mogą również wynikać z podeszłego wieku mężczyzny, co w dużej mierze wiąże się z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia wraz z wiekiem. Niekiedy przyczyna zaburzeń erekcji jest całkiem błaha. Może się zdarzyć, że mężczyzna nie będzie w stanie podjąć się czynności seksualnych po obfitym posiłku. Dzieje się tak, ponieważ organizm jest wówczas skupiony na trawieniu, co powoduje odpływ krwi do układu pokarmowego i narządów wewnętrznych kosztem ukrwienia narządów płciowych. Zaburzenia erekcji mogą mieć tak wiele przyczyn, że diagnostyka problemu często przebiega bardzo mozolnie.

Zaburzenie erekcji – objawy

Zaburzenia erekcji objawiają się brakiem stwardnienia prącia lub jego niedostatecznym usztywnieniem. Stan ten uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. Towarzyszyć temu mogą objawy natury psychicznej, takie jak wahania nastroju, rozdrażnienie, apatia, przewlekły smutek, obniżenie poczucia własnej wartości, stres czy złość. Może dojść nawet do rozwoju depresji. Zdarza się, że tego typu problem rzutuje na pogorszenie relacji między partnerami.

Zaburzenia erekcji – rodzaje

Wyróżnia się zaburzenia erekcji pierwotne i wtórne. Pierwotne stanowią przewlekłą dysfunkcję seksualną wśród mężczyzn, którzy nigdy nie osiągnęli potencji z kobietą. Z kolej zaburzenia wtórne występują u mężczyzn, którzy wcześniej wykazywali prawidłową sprawność seksualną. Druga postać jest znacznie lżejsza.

Ponadto zaburzenia erekcji można podzielić na 4 sytuacje:

  • erekcja nie występuje;
  • występuje jedynie częściowy, niepełny wzwód;
  • erekcja występuje tylko wówczas, gdy stosunek jest nieprzewidywalny (mężczyzna się go nie spodziewa);
  • wzwód pojawia się we wczesnej fazie gry wstępnej, jednak zanika lub zmniejsza się przy próbie podjęcia stosunku.

Czy zaburzenia erekcji można wyleczyć?

Leczenie ściśle zależy od przyczyny tych zaburzeń. Jeśli przyczyny leżą w problemach partnerskich lub wiążą się z problemami osobistymi warto zapisać się na terapię – partnerską lub prywatną. Często bowiem szczera rozmowa z partnerem lub omówienie z obcą osobą osobistych problemów może doprowadzić do pozbycia się tego problemu. Często zdarza się, że to tryb życia wpływa na zaburzenia erekcji. Wówczas warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną, unikać niezdrowych posiłków oraz zrezygnować z używek. Także odpowiednia ilość snu każdej doby i unikanie stresu są niezwykle korzystne. W przypadku, gdy przyczyną są zaburzenia hormonalne lub choroby przewlekłe, należy wprowadzić leczenie przyczynowe. Terapia choroby podstawowej może unormować zaburzenia natury seksualnej.

Leczeniem zaburzeń erekcji zajmuje się przede wszystkim seksuolog, chociaż w zależności od przyczyn problemu może się tym zająć endokrynolog, psycholog lub inny specjalista. Niekiedy może być konieczna farmakoterapia, zawsze jednak jest ona dobierana indywidualnie do pacjenta. Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku braku przeciwwskazań oraz gdy inne metody zawiodą, można zdecydować się na akupunkturę. Na ciele mężczyzny istnieje bowiem kilka punktów odpowiadających za ogólne zmęczenie organizmu i erekcję. Metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników, warto jednak osobiście ją wypróbować.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jarząbek-Bielecka G., Mizgier M., Andrzejak K., Guszczyńska-Losy M., Pisarska-Krawczyk M., Wilczak M.,
  2. Kędzia W., Sajdak S., Zaburzenia libido i erekcji z uwzględnieniem przyczyn endokrynologicznych, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2018.
  3. Wróbel M., Mosiołek A., Dysfunkcje seksualne w przebiegu zaburzeń depresyjnych, Psychiatria, 1/2018.
    Lew-Starowicz Z., Trazodon a seksualność, Seksuologia Polska, 1/2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami