Aktualizacja: 3 listopada 2022
Wysypka alergiczna wiąże się z powierzchownym stanem zapalnym skóry wskutek ekspozycji organizmu na alergeny. Alergenami zwiemy wszystkie cząsteczki, związki, substancje czy patogeny uruchamiające nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu, które dla zdrowych osób mają charakter neutralny. Wysypka alergiczna może mieć różny obraz kliniczny. Leczeniem zajmuje się lekarz dermatolog bądź alergolog.
Spis treści
Wysypka alergiczna – przyczyny
Jak wskazuje nazwa, podstawową i bezpośrednią przyczyną wysypki alergicznej jest alergia. Wyróżniamy jednak wiele rodzajów alergii – alergię kontaktową, alergię wziewną, alergię pokarmową i inne. Każdy rodzaj może skutkować szeregiem objawów, w tym wysypką alergiczną. Czynnikami ryzyka powstawania wysypki mogą być następujące alergeny:
- lateks;
- propolis;
- olejki eteryczne;
- barwniki stosowane w żywności;
- jajka;
- orzechy;
- gluten;
- soja;
- laktoza;
- owoce morza;
- truskawki;
- sierść zwierząt;
- pyłki roślin;
- roztocza kurzu domowego;
- dym tytoniowy;
- niektóre leki, zwłaszcza penicylina czy kwas acetylosalicylowy;
- nikiel;
- jad pszczół, os, szerszeni;
- detergenty.
I wiele innych. Mechanizm powstawania wysypki alergicznej został dobrze poznany. Kiedy alergen przedostaje się do organizmu bądź ma z nim kontakt od zewnątrz, komórki układu odpornościowego rozpoznają go jako obcy, automatycznie uruchamiając mechanizmy obronne. Aktywują się limfocyty T, które dają sygnał mobilizujący organizm do produkcji przeciwciał IgE. Wzrasta także synteza histaminy. Konsekwencją tego stanu jest wystąpienie szeregu objawów, m.in. kataru, kaszlu, zaczerwienienia spojówek i wysypki alergicznej.
Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?
Wysypka pojawiająca się na skórze może mieć różne podłoże, nie zawsze jest alergiczna. Aby z całkowitą pewnością uznać ją za alergiczną należy udać się do dermatologa. Samodzielnie można jednak podejrzewać ją biorąc pod uwagę fakt, czy mieliśmy wcześniej kontakt z alergenami. To znacznie prostsze jeśli wiemy, że zmagamy się z alergią. Jeśli nie mamy takiej pewności, warto zwrócić uwagę na objawy towarzyszące:
- pokrzywka;
- uporczywy świąd skóry;
- zaczerwienienie;
- pojawienie się niewielkich bąbli.
Potwierdzeniem alergii jest szczególnie pojawienie się objawów dodatkowych, takich jak cieknący, wodnisty katar, częste kichanie lub łzawienie oczu. W zależności od obrazu klinicznego wyróżniamy następujące rodzaje wysypki alergicznej:
- grudkowa;
- plamisto-grudkowa;
- plamisto-pęcherzykowo-grudkowa;
- plamista.
Wysypka alergiczna może pojawić się bez względu na wiek. Obserwuje się ją zarówno u noworodków (najczęściej jako nadmierna reakcja na zasypki, pudry i kosmetyki do pielęgnacji), jak i u osób starszych.
Wysypka alergiczna – diagnostyka
Jeśli mamy podejrzenie alergii podstawą jest wizyta u alergologa, który wykona alergiczne testy skórne. Opierają się one na naniesieniu bezpośrednio na skórę małej ilości poszczególnych alergenów i nakłuciu tych miejsc, aby alergeny mogły przedostać się do organizmu. Po pewnym czasie, gdy w okolicy alergenu pojawi się zaczerwienienie lub bąbel alergiczny, test można uznać za dodatni. W ten sposób można w jednym czasie sprawdzić wiele różnych alergenów. Alternatywą są testy wykonywane z krwi.
Wysypka alergiczna – leczenie
Podstawą leczenia jest unikanie alergenu, który spowodował wysypkę. Jeśli jest to konieczne (wysypka mocno swędzi, piecze, jest rozległa) lekarz zaleca leki przeciwalergiczne. Ważna jest domowa pielęgnacja skóry. Można ją chłodzić i odświeżać wodą termalną lub naturalnym hydrolatem roślinnym. Następnie należy wzmocnić jej barierę obronną poprzez regularne stosowanie kremów intensywnie nawilżających. Wszelkie stosowane kosmetyki pielęgnacyjne powinny być przebadane alergologicznie i przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej.
Zobacz również: Zioła na alergię.
Należy unikać drapania czy mocnego pocierania wysypki. Wycieranie się ręcznikiem po kąpieli powinno odbywać się poprzez przykładanie tkaniny do ciała.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wiszniewska M., Walusiak-Skorupa J., Choroby alergiczne związane z pracą, Instytut Medycyny Pracy, Łódź 2019.
- Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Reakcja alergiczna typu IV i jej podtypy, Przegląd Lekarski, 7-8/2007.
- Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
- Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zostaw komentarz