Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 czerwca 2022

WybroczynyWybroczyny to czerwone, brunatne lub fioletowe plamki o niewielkich rozmiarach, pojawiające się na skórze i błonach śluzowych. Powstają wskutek wynaczyniania się krwi z naczyń włosowatych. W niektórych przypadkach jest ich tak dużo, że mogą być mylnie brane jako wysypka. Najczęściej wybroczyny są konsekwencją chorób lub mechanicznego uszkodzenia ciała. Nie są niebezpieczne, zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach.

Charakterystyka wybroczyn

Wybroczyny często mylone są z wysypką, jednak obydwa zjawiska można w prosty sposób odróżnić od siebie. Otóż wysypka chwilowo blednie po uciśnięciu jej palcem, natomiast wybroczyny nie bledną przy ucisku. Omawiana dolegliwość zwana była dawniej petocjami. Zazwyczaj jej obecność nie wiąże się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych o średnim rozmiarze lecz z uszkodzeniem małych naczyń włosowatych. Pojedyncza wybroczyna nie przekracza średnicy 3 mm, chyba że dojdzie do zlania się kilku zmian i zajęcia większego obszaru ciała.

Wybroczyny – przyczyny

Na ogół wybroczyny powstają wskutek chwilowego podwyższenia ciśnienia w małych naczyniach krwionośnych, co ma miejsce np. przy silnym kaszlu, wymiotach czy intensywnym płaczu. Pojawiają się wówczas na oczach lub w okolicy ust i twarzy. Wybroczyny klatki piersiowej lub kończyn mogą wiązać się ze zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, zwykle odnoszącym się do podnoszenia ciężarów. Urazy mechaniczne powodujące wybroczyny to głównie otarcia, zadrapania oraz uderzenia, co prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wówczas objawem współtowarzyszącym mogą być siniaki, czyli wynaczynienie krwi z większych naczyń krwionośnych.

Wybroczyny, zwłaszcza u dzieci, są charakterystycznym objawem choroby Schonleina-Henocha, czyli autoimmunologicznego zapalenia naczyń krwionośnych. W trakcie choroby wzrasta ich przepuszczalność, przez co krew z łatwością opuszcza łożysko swoich naczyń. Do pozostałych możliwych przyczyn patologicznych wybroczyn zaliczana jest:

Wybroczyny są jednym z bardziej charakterystycznych objawów sepsy. Pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby. Początkowo przyjmują postać drobnych, małych plamek o czerwonym lub fioletowym zabarwieniu. Wraz z upływem czasu zmiany te zlewają się ze sobą obejmując coraz większą powierzchnię ciała i przyjmując ciemniejszy kolor.

Diagnostyka wybroczyn

W momencie wystąpienia wybroczyn konieczna jest wizyta u doświadczonego dermatologa, który odróżni je od innych zmian skórnych prezentujących się podobnie. Wizyta u specjalisty jest szczególnie konieczna w przypadku dzieci. Podstawowe badania diagnostyczne w przypadku wybroczyn obejmują wykonanie morfologii krwi z oznaczeniem czasu krzepnięcia i ilości trombocytów. Niezwykle istotne jest znalezienie ewentualnych objawów współtowarzyszących. Przy podejrzeniu infekcyjnego zapalenia wsierdzia należy dodatkowo wykonać EKG i echo serca.

Wybroczyny – leczenie

Wybroczyny powstałe wskutek nadmiernej aktywności fizycznej, płaczu, wymiotów lub zaparć nie wymagają leczenia. Wystarczy zadbać o odpoczynek, prawidłowe nawodnienie organizmu oraz odczekać kilka dni. Takie zmiany znikają samoistnie, ponieważ organizm stale się regeneruje. Rekomenduje się wzbogacenie diety o kolagen i suplementację witaminą C, ponieważ związki te uszczelniają naczynia krwionośne i zapobiegają wynaczynianiu krwi. Z kolei jeśli wybroczyny wynikają z przyjmowania niektórych leków i są skutkiem ubocznym, wystarczy zmniejszyć dawkę lub zamienić dany lek na inny o takim samym działaniu. Tutaj należy jednak skonsultować się z lekarzem. Nie wolno na własną rękę zmieniać leczenia farmakologicznego.

Kontakt z lekarzem dermatologiem jest zalecany zawsze wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie stanu zdrowia. Specjalista stwierdzi czy na pewno są to wybroczyny, a nie wysypka wskazująca na poważną chorobę ogólnoustrojową. Doraźnie można wykonywać zimne okłady w miejscu wybroczyn, ponieważ niskie temperatury obkurczają naczynia krwionośne.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rubas K., Nockowski P., Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, Kosmetologia Estetyczna, 1/2018.
  2. Jamrozik A., Sybilski A., Pohorecka M., Patena K., Zespół Schonleina-Henocha – nowe wyzwania diagnostyczne w starej chorobie, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami