Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 września 2022

Wirus ZikaWirus Zika jest arbowirusem z rodzaju Flavivirus. Rozprzestrzenia się głównie wskutek ukąszenia przez komara. Zwykle ma bezobjawowy przebieg, chociaż u niektórych obserwuje się objawy przypominające malarię. Na tego wirusa nie ma lekarstwa ani szczepionki, leczenie polega na zwalczaniu objawów.

Wirus Zika – zakażenie

Jak wspomniano, najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie komara z gatunku Aedes – ich naturalnym środowiskiem są ciepłe tereny, a więc najwięcej zakażeń będzie miało miejsce w ciepłych krajach. Komary z tego gatunku żyją blisko ludzi, a swoje jaja składają do zbiorników wodnych. Może to być garnek z wodą bądź donica. Komar zakaża się w momencie ukąszenia chorej osoby, po czym przenosi wirusa na pozostałe, zdrowe osoby, które kąsa.

Do zakażenia może dojść jednak nie tylko w przypadku ukąszenia komara. Kolejną drogą rozprzestrzeniania się tego wirusa jest droga płciowa – mężczyźni mogą zakazić swoje partnerki podczas kontaktu seksualnego. Wirus obecny w nasieniu może przetrwać znacznie dłużej niż ten występujący we krwi. Pozostałe drogi zakażenia:

  • ciąża i poród – matka może przekazać wirusa nienarodzonemu jeszcze dziecku, jak również dziecku w momencie narodzin;
  • infuzje krwi – w szczególnych przypadkach może dojść do przeniesienia wirusa na zdrową osobę podczas transfuzji krwi.

Nie istnieją żadne dowody naukowe potwierdzające przenoszenie tego wirusa drogą kropelkową.

Objawy zakażenia wirusem Zika

Zakażenie omawianym wirusem często przebiega bezobjawowo, a jeśli dojdzie do wystąpienia objawów, obserwuje się:

Objawy mają wówczas łagodny przebieg. Jedynie w skrajnych, bardzo rzadkich przypadkach wirus może zaatakować układ nerwowy i w konsekwencji tego spowodować paraliż. Do ewentualnego wystąpienia objawów dochodzi w ciągu 2-7 dni od momentu zakażenia. Dotyczą one średnio 25% zakażonych.

Do dnia dzisiejszego nie znaleziono żadnego komercyjnego testu na wirusa Zika. Potwierdzenie infekcji możemy sprawdzić, pobierając krew pacjentowi w 1. tygodniu trwania infekcji i wysyłając ją do specjalistycznych laboratoriów wykonujących badania metodami biologii molekularnej.

Jak chronić się przed wirusem Zika?

Osoby podróżujące za granicę do ciepłych krajów mogą obawiać się zakażenia, ponieważ nie ma na tego wirusa szczepionki. Podróżujący powinni zwrócić więc szczególną uwagę na ochronę przed ukąszeniem komarów – środkami zapobiegawczymi są spraye odstraszające owady, ubrania zasłaniające ciało czy unikanie godzin największej aktywności komarów (od zmierzchu do rana). W oknach warto założyć specjalne siatki (moskitiery), a spędzając czas na świeżym powietrzu warto unikać siedlisk komarów – są to często okolice w pobliżu zbiorników wodnych.

Wirus Zika – leczenie

W związku z brakiem możliwości leczenia przyczynowego, stosuje się metody leczenia objawowego, czyli:

  • wypoczynek;
  • odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • farmakoterapię, np. paracetamolem lub acetaminofenem.

Należy uważać, aby nie przyjmować aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, celem zmniejszania ryzyka krwawienia. Jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje inne leki (np. nasercowe czy w związku z cukrzycą) zawsze należy skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Radziwon P., Wirus Zika – nowo pojawiający się czynnik zakaźny przenoszony przez krew, Journal of Transfusion Medicine, 10/2017.
  2. Kimszal E., Van Damme-Ostapowicz K., Wirus Zika – nowy problem współczesnego świata?, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami