Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 października 2021

Wirus RSVWirus RSV (ang. respiratory syncytial virus) infekuje coraz więcej najmłodszych pacjentów. To wirus nabłonka oddechowego należący do paramyksowirusów. Jego obecność w organizmie prowadzi do ostrego zapalenia oskrzelików u dzieci oraz zapalenia płuc, dlatego jest niezwykle groźny. U starszych dzieci oraz osób dorosłych zakażenie RSV przebiega łagodnie, imitując zwykłe przeziębienie. W grupie ryzyka znajdują się niemowlęta i kilkuletnie dzieci.

Zakażenie wirusem RSV

Do zakażenia wirusem RSV dochodzi drogą kropelkową, czyli np. podczas kichania czy kaszlu. Zarazić można się nawet przebywając z chorą osobą w jednym pomieszczeniu. W przypadku dzieci źródłem zakażenia są rówieśnicy, np. w przedszkolach czy żłobkach. Maluchy nie mają w pełni wpojonych zasad higieny osobistej i profilaktyki chorób. W ich wieku naturalne jest dotykanie innych dzieci czy niezasłanianie ust podczas kaszlu.

Zarazić mogą się wszyscy, jednak czynnikiem ryzyka jest obniżona odporność. Właśnie z tego względu wzrost częstotliwości obserwuje się w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm przyzwyczaja się do znacznego spadku temperatury powietrza i zmian atmosferycznych. Do infekcji najczęściej dochodzi między 2. a 6. miesiącem życia dziecka, szczególnie w przypadku wcześniaków lub dzieci przebywających w otoczeniu dorosłych palących papierosy.

Wirus RSV – objawy

Pierwszym objawem u niemowląt jest zazwyczaj łagodny katar oraz sporadyczny, suchy kaszel. Jeśli rozwinie się gorączka, nie przekracza ona 38 stopni Celsjusza. Dlatego wielu rodziców początkowo bagatelizuje chorobę uznając ją za zwykłe przeziębienie. Może się zdarzyć, że na tym etapie rozwój wirusa zostanie zahamowany i nastąpi szybki powrót do zdrowia. Sytuacja ma miejsce szczególnie u pacjentów dorosłych oraz starszych dzieci. Na ogół po kilku dniach objawy chorobowe zaczynają się nasilać. Typowe są:

  • wzmożona płaczliwość dziecka, rozdrażnienie;
  • utrata apetytu;
  • mokry, intensywny kaszel;
  • odkrztuszanie lepkiej i gęstej wydzieliny;
  • zasinienie wokół ust;
  • poruszanie skrzydełkami nosa;
  • duszność i trudności z oddychaniem.

Lekarz pediatra podczas badania wykonuje m.in. osłuchiwanie klatki piersiowej i grzbietu za pomocą stetoskopu. Może usłyszeć tzw. rzężenia drobnobańkowe i świsty.

Leczenie infekcji RSV

Przy łagodnym przebiegu choroby można pozostać w domu i nie wymagana jest hospitalizacja. Lekarz zaleca postępowanie, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Rodzice muszą regularnie odsysać wydzielinę z nosa, ponieważ najmłodsi pacjenci nie potrafią korzystać z chusteczek ani wydmuchiwać noska. Sporadycznie lekarz może zalecić inhalacje. Błędem jest jednak podaż antybiotyków, ponieważ działają one jedynie na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe. Antybiotyki są uzasadnione jedynie w sytuacjach, gdy jednocześnie doszło do nadkażenia bakteryjnego.

Jednak przy ciężkim przebiegu oraz przy niepokojących dusznościach konieczna staje się hospitalizacja dziecka. Nie ma żadnego leku, który mógłby przyczynowo zwalczyć wirusy RSV, dlatego stosuje się leczenie objawowe przy stałym monitorowaniu stanu zdrowia pacjenta. Ważne jest regularne nawadnianie organizmu. W sytuacjach silnych duszności uniemożliwiających normalne oddychanie zespół medyczny podejmuje decyzję o podaży tlenu.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Helwich E., Rozszerzone kryteria profilaktyki RSV u niemowląt w Polsce, Postępy Neonatologii, 24/2018.
  2. Goździcka-Józefiak A., Wirusologia, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2019.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami