Aktualizacja: 11 marca 2022
Wiremia to stan definiowany jako obecność we krwi wirusów mających tendencję do namnażania się. W medycynie podaje się ilość cząsteczek wirusa w 1 ml krwi, a na to badanie kierowane są osoby z podejrzeniem zakażenia HIV, HCV lub nieco rzadziej WZW typu B. W praktyce wiremia oznacza, że w danym organizmie następuje rozwój i namnażanie się wirusów, jednak jeszcze bez pojawienia się objawów klinicznych.
Rodzaje wiremii
Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje wiremii:
- wykrywalną;
- niewykrywalną.
Wiremia wykrywalna odnosi się do wysokiego poziomu wirusów we krwi, co oznacza, że badana osoba może tym samym zarażać innych. Zaleca się wówczas unikanie bliższych kontaktów z innymi ludźmi. Z kolei wiremia niewykrywalna ma miejsce, gdy ilość wirusa we krwi jest niższa niż zakłada wykrywalność testów diagnostycznych. Może to oznaczać, że osoba jest zdrowa lub że choroba dopiero się rozwija. To częste zjawisko także u pacjentów po i w trakcie leczenia przeciwwirusowego.
Wiremia HIV
W celu określenia poziomu wirusów HIV w organizmie bada się ich RNA. Pomiaru dokonuje się jeszcze przed przyjęciem pierwszej dawki leków na HIV, aby następnie móc kontrolować regularnie postępy leczenia. Test powtarza się ponownie po 2-8 tygodniach, a następnie w okresach półrocznych. Celem jest uzyskanie wiremii niewykrywalnej. Co prawda, nie oznacza to całkowitej eliminacji wirusów, lecz znacznie zmniejsza zakaźność oraz ryzyko zachorowania na inne choroby współistniejące.
Wiremia HCV
Wiremię HCV oznacza się przy użyciu testu RT-PCR, co umożliwia wykrycie repliki wirusa za pomocą technik biomolekularnych. To jeden z najczulszych sposobów określania wiremii, a jego swoistość określa się na poziomie aż 98%. Należy jednak pamiętać, że nawet 1 dodatni test wskazuje na wiremię, czyli obecność wirusów w ustroju, lecz 1 negatywny test wcale nie świadczy o braku zakażenia.
Zakaźność podczas wiremii
Wirusy to patogeny o wysokim stopniu zakaźności, co oznacza, że kontakt z nimi powoduje infekcję u człowieka. Najczęściej rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, ale nie tylko. W odniesieniu do wiremii warto wiedzieć, że im wyższa, tym bardziej wzrasta ryzyko zakaźności danej choroby. Pacjenci z wysoką wiremią roznoszą wirusy i powodują zakażanie innych, zdrowych osób.
Zobacz również: Wirus RSV.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.
- Wróblewska M., Dzieciątkowski T., Choroby wirusowe w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zostaw komentarz